Raporti i Forumit Ekonomik, Izraeli me nota të larta për inovacionin dhe sipërmarrjen

Raporti Global i Konkurrencës e rendit në vendin e 20-të nga 140 shtete në klasifikimin e përgjithshëm. SHBA, e para.

Banner
Banner
Izraeli Sot

Shqipëria, Italia dhe Izraeli prezantojnë Talmudin në OKB

Organizatorë të aktivitetit në Kombet e Bashkuara ishin një vend me shumicë katolike, një hebraike dhe një myslimane

Dr. Jürgen Bühler

Jeruzalemi, një lavdërim mbi dhé. Rëndësia e qytetit të perëndisë

Perëndia paracaktoi Jeruzalemin të ishte qyteti për shpengimin e botës. Jezusi vdiq në Jeruzalem “një herë e përgjithmonë” për mëkatet e botës.

Izraeli Sot

“Shana tova u’metuka!” – Gëzuar Vitin e Ri Hebraik 5779!

Simbolika e festës është mjalti dhe molla, teksa lajmërohet ardhja e vitit të ri duke i fryrë shofarit

Pastori
Izraeli Sot

Vizita e pastorit izraelit Hanan Lokes, Dervishaj: Historike për Shqipërinë

Drejtori ekzekutiv i Aleancës hebreje mesianike të Izraelit mbajti shërbesa në Tiranë, Vlorë, Divjakë, Burrel, Novoselë dhe tek Instituti në Kamëz

INTERVISTA

Rodkin: Bujqësia dhe turizmi, prioritet i investitorëve izraelitë në Shqipëri

Vitin e kaluar Shqipërinë e vizituan 6200 turistë izraelitë. Numri pritet të rritet ndjeshëm, me nisjen e fluturimeve direkte,Tel Aviv-Tiranë

DIPLOMACI

Poloni, deputetet shqiptare në takimin e Aleancës Europiane për Izraelin

Marrin pjesë Blerina Gjylameti, kryetare e Grupit Parlamentar të Miqësisë Shqipëri-Izrael dhe Milva Ekonomi

BIZNESI IZRAELIT NE SHQIPERI

Elton Nake: Marrëdhëniet tregtare Shqipëri-Izrael në nivel të lartë

Elton Nake, koordinatori i Dhomës së Tregtisë Shqipëri-Izrael, tha për “Izraelisot.com” se niveli tregtar i.

KOMPANI IZRAELITE

Strauss Group: historia e jashtëzakonshme e Riçard, Michael dhe Ofra Strauss

Me 52 brende, Strauss Group është një nga korporatat ndërkombëtare më të mëdha në Izrael

MADE IN ISRAEL

DouxMatok zhvillon molekulën që redukton sheqerin

Teknologjia e kompanisë izraelite mund të zvogëlojë përmbajtjen e sheqerit me mbi 40% pa ndonjë humbje të dukshme të aromës.

BUJQËSIA

CropX, revolucioni bujqësor i Inteligjencës Artificiale vjen nga Izraeli

Izraeli është bërë një lider në teknologjinë bujqësore, duke përdorur sensorë, dronë, robotikë, teknologji GPS

TË DOBISHME

Google Maps, edhe në hebraisht dhe shqip

Motori gjigant i kërkimeve shton edhe 39 gjuhë të reja në hartat e saj dixhitale

FOTOLAJM

Tova Ringer, 91-vjeçarja kurorëzohet “Miss Holocaust Survivor”

Në Haifa të Izraelit u zhvillua shfaqja e bukurisë me gratë që pësuan tmerret e gjenocidit nazist

SHPIKJET IZRAELITE

NozNoz, pajisja hundore që ju ndihmon të humbni peshë

Pajisja zvogëlonaromën e ushqimit. Insert hundor u shpik nga Beck Medical me qendër në Givat Ada në Izrael.

ART

Avi Ram, artisti i famshëm izraelit i “body painting”

Për shumicën e piktorëve, trupi shërben si një model për t’u frymëzuar për atë që.

BIZNES & FINANCA

Gjysma e parë e 2018, ekonomia izraelite njeh rritje

Byroja Qendrore e Statistikave raporton një rritje prej 4.2% në krahasim me 4.1% në 2017

ENCIKLOPEDI

Izrael, ka jetë në Detin e Vdekur, zbulimi i rrallë…

Të imagjinohet jetë në Detin e Vdekur nuk është gjë e thjeshtë. Mbi të gjitha.

LIBRA

Libri i lutjeve hebraisht i Marilyn Monroe del në ankand

Libri fetar është botuar në 1922. Oferta fillestare është 4.600 dollarë

FEMRAT

Sheryl Sandberg, hebreja që e ktheu fitimprurës Facebook

Për gjashtë vjet ajo ishte zëvendëspresidente e Google. Tani është Shefe e Operacioneve të Facebook

FITUESIT E ÇMIMIT NOBEL

Çmimi Nobel për Paqen nderon luftën kundër dhunës seksuale

Nadia Murad, një ish-peng i Shtetit Islamik dhe doktori kongolez, Denis Mukwege fitues të çmimit prestigjioz

MAKINAT

10 startape izraelite në Paris Motor Show

Startapet prezantuan teknologjitë e tyre për automjetet e zgjuara

PROFIL

Ja si e bindi Geraldina mbretin Zog për të strehuar hebrenjtë në Shqipëri

“Trëndafili i Bardhë” i Hungarisë dha një kontribut të çmuar në shpëtimin e hebrenjve në Shqipëri

Histori

FAMILJET HEBREJE NË SHQIPËRI

Isak Ruben, hebreu që dha jetën si dëshmor për çlirimin e Shqipërisë

Janë nëntë hebrenj që kanë rënë dëshmorë për lirinë e Shqipërisë gjatë Luftës së Dytë Botërore.

IZRAELI DHE BALLKANI

Pacolli i kërkon Izraelit njohjen e Kosovës

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës Behgjet Pacolli, pret Ambasadoren e Izraelit, Alona Fisher Kamm

IZRAELI NË BOTË

Australia mund të njohë Jeruzalemin kryeqytet të Izraelit

Deklarata u bë nga kryeministri australian Scott Morrison. Në maj u inaugurua ambasada e SHBA-ve