Ambasadori Canaj takon komunitetin shqiptaro-hebre në Beer Sheva

Ky komunitet, i vendosur ketu prej mese 25 vitesh, eshte i integruar plotesisht ne jeten ekonomike


(Izraeli Sot) – Ne daten 12 Nentor 2016, u zhvillua nje takim me perfaqesuesit e komunitetit shqiptaro-hebre ne kryeqytetin e krahines se Negevit, Beer Sheva.

Ky komunitet i vendosur ketu prej mese 25 vitesh, eshte i integruar plotesisht ne jeten ekonomike dhe sociale te Izraelit, si dhe mban lidhje e zhvillon biznese te ndryshme ne Shqiperi.

Gjate takimit, Ambasadori Bardhyl Canaj u foli ne detaje per inicitativen e fundit te Kryeministrit Rama dhe te Qeverise Shqiptare per te organizuar per here te pare ne Shqiperi, Samitin e Diaspores, ku do te marrin pjese me qindra perfaqesues te diaspores shqiptare anembane globit.

Ne perfundim te takimit Ambasadori Canaj informoi edhe per aplikimin e ri E-Konsullata te Ministrise se Jashtme.

Lexo më shumë

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Netanyahu paralajmëron tjetër tragjedi: Hezbollahu ka armatime pranë një depoje gazi në Bejrut

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, akuzoi grupin militant Hezbollah të Libanit për prodhimin e armëve pranë një "stacioni karburanti" në…

SHQIPËRI

Lehtësimi i procedurave për investitorët izraelitë, ambasadori Canaj takim me Nimrod Yaron

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Nimrod Yaron, drejtuesin e kompanisë izraelite “Nimrod Yaron…

KOSOVA

Albion Bikliqi: Rrjeti 5G, Kosova ka nevojë për Izraelin dhe SHBA-të më shumë se kurrë

Izraeli dhe SHBA-të vetëm se kanë implementuar një teknologji të tillë në vendet e tyre dhe përvoja e kësaj teknologjie…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Së shpejti Izraeli hap ambasadën në Prishtinë

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, ka folur në një intervistë të posaçme për Vizion Plus, për njohjen…

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Roli mahnitës i Mossad në paqen e Lindjes së Mesme

Mossad ka luajtur gjithmonë një rol të rëndësishëm në hije në politikën e jashtme të Izraelit me vendet arabe të…