Nora Gjakova, kampionia e Europës ngre flamurin e Kosovës në Izrael

Xhudistja kosovare fitoi medaljen e artë në peshën deri në 57 kg në Europianin që po zhvillohet në Tel Aviv

Nora Gjakova i dhuroi Kosovës medaljen e artë në peshën deri 57 kg për femra, në në Kampionatin Europian që po zhvillohet në Tel Aviv, Izrael (26-28 prill 2018).

Në finale, xhudistja pejane e trajnuar nga Driton Kuka mposhti me Ippon gjermanen Teresa Stoll.

Kjo është medalja e 14-të e artë e fituar nga 25-vjeçarja Nora Gjakova gjatë karrierës së saj në tetë kompeticione të ndryshme ndërkombëtare, ku ajo ka marrë pjesë. Gjakova ka fituar edhe 5 medalje argjendi si dhe 13 bronzi, duke e çuar në total 32 numrin e medaljeve të fituara.

Në Europianin e Tel Avivit, Nora Gjakova në ndeshjen e parë ka mposhtur me Ippon garuesën nga Azerbajxhani, Ichinkorloo Munkhtsedev.

Në ndeshjen e dytë Nora mposhti me Ippon edhe britaniken, Acelya Toprak.

Pas një lufte të gjatë e të fortë në ndeshjen e tretë Nora mposhti me Wazari portugezen, Telma Monteiro, medaliste Olimpike nga Rio 2016 dhe 5 herë Kampione Evropiane.

Në gjysmëfinale Nora u përball me rusen, Anastasiia Konkina, të cilën e mposhti me Ippon.

Në finale ajo mposhti me Ippon gjermanen, Theresa Stoll, për të u shpallur Kampione Evropiane.

E pyetur nga faqja zyrtare e Federatës Europiane të Xhudos, Eju.net, “se si ndihej të ishte Kampione Europës?”, Nora Gjakova tha:

“Ndihem shumë mirë, sot është dita ime më e mirë ndonjëherë. Unë me të vërtetë dëshiroja të fitoja sot, sepse doja t’ia kushtoj këtë medalje për gjyshen time që vdiq vitin e kaluar. Unë kam qenë me të vërtetë e motivuar dhe kam punuar shumë fort deri në ditën e sotme. Qëllimi im numër një ishte për të fituar të artën. Jam shumë e lumtur që kam bërë performancën më të mirë dhe përfundova me medaljen artë. Gara ime ndaj Monteiro ishte ndeshja ime më e vështirë sot. Ajo është një konkurrente e nivelit të lartë me shumë medalje. Pavarësisht nga fitorja e medaljes së artë, unë jam shumë e lumtur të fitoja kundër një xhudistje të nivelit të lartë si Monteiro”.

Gjatë këtij viti, Nora Gjakova ka fituar edhe dy medalje të arta në Grand Prix Antalya (Turqi) dhe Grand Prix Tunis (Tunizi).

Distria Krasniqi (-52kg) fitoi medaljen e argjendtë, pasi humbi në finale me rusen Natalia Kuziutina.

Kompania izraelite LR Group, projekt investimesh në Shqipëri

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja, priti Ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg.

Izrael

Fyejti Holokaustin, Izraeli shpall “non grata” presidentin e Brazilit

Kryeministri Benjamin Netanyahu i përshkroi fjalët e presidentit Luiz Inácio Lula da Silva si “të turpshme”.

Shqipëri

Dita Ndërkombëtare e Gruas, ambasadorja Kumbe fjalim në Universitetin e Haifës

Ambasadorja e Shqipërisë në Izrael, Meri Kumbe, ishte e ftuar të fliste në Universitetin e Haifës në kuadër të Ditës…

Kosove

Ceremoni solemne në Prishtinë, për Ditën Përkujtimore të Holokaustit

Marin pjesë Presidentja Osmani, kryeministri Kurti dhe ambasadorja e Izraelite në Kosovë, Tamar Ziv.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

Shuhet legjenda e diplomacisë amerikane, Henry Kissinger

Vdiq në moshën 100-vjeçare. Kissinger dominoi politikën e jashtme të SHBA në kulmin e Luftës së Ftohtë.

Spyzone

Ushtria e Izraelit rrethon komandën qëndrore të Hamasit

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore.