Dita e Ashures, Ambasadori Rodkin vizitë në Kryegjyshatën e Bektashinjve

Kryediplomati izraelit u prit nga Kryegjyshi Botëror, Baba Dede Edmond Brahimaj.

Ambasadori i Izralit në Shqipëri, Boaz Rodkin, vizitoi Kryegjyshatën Botërore të Bektashzmit me seli në Tiranë, me rastin e “Ditës së Ashures”, ku ai prit nga Kryegjyshi Botëror, Baba Dede Edmond Brahimaj.

“Është kënaqësi të vizitoj sërish komunitetin Bektashi në Ditën e Ashures dhe të jem dëshmitar i harmonisë së famshme së besimeve ndërfetare të Shqipërisë. Gëzuar ditën e Ashures!, shkruan ambasadori Rodkin gjatë një postimi në rrjetin social Twitter.

I pranishëm ishte edhe kreu i Komunitetit Mysliman në Shqipëri, Skënder Bruçaj.

/Izraeli Sot/

Shqiptarët e Izraelit festojnë Pavarësinë: shqiponjë dhe flamur kuqezi

Komuniteti shqiptaro-hebre që jeton në Izrael festoi Festën e Pavarësisë. Mori pjesë ambasadori Bardhyl Canaj