Rivlin pret zv/presidentin e Kinës: Marrëdhëniet tona të shkëlqyera

Presidenti i Izraelit, Reuven Rivlin, priti zëvendëspresidentin e Kinës, Wang Qishan.

Rivlin tha se marrëdhëniet midis dy vendeve janë “të shkëlqyera”.

“Marrëdhëniet midis Kinës dhe Izraelit janë të bazuara në respekt të ndërsjellë, një të kaluar të përbashkët dhe një të ardhme premtuese”, tha presidenti.

Ai shtoi se marrëdhëniet e mira midis dy popujve filluan që në shekullin e X të shekullit të XI me komunitetin hebre të Kaifeng.


Ndiqni Izraeli Sot  Facebook


Zëvendëspresidenti Qishan e falënderoi presidentin izraelit për mirëpritjen e tij dhe tha: “Marrëdhëniet midis dy vendeve janë të bazuara në një histori të gjatë të përbashkët, siç e përmenda, dhe gjithashtu në partneritetin në inovacion”.

“Izraeli nuk ka burime të mëdha natyrore, por mrekullia e zhvillimit mbështetet në kapitalin e madh njerëzor të këtij kombi. Njerëzit janë pasuria më e çmuar”, theksoi Qishan.

Udhëtimi i Wang në Izrael ilustron lidhjet e ngrohjes mes dy vendeve. Ata janë bërë partnerë të afërt tregtar, me Kinën që tregon interes për zhvillimet izraelite në bujqësi, ujë dhe teknologji të tjera mjedisore.

Wang, një i besuar i presidentit Xi Jinping, është një nga zyrtarët më të lartë kinez që po viziton Izraelin, pasi vendet kanë vendosur marrëdhënie diplomatike më 1992.

Shqiptarët e Izraelit festojnë Pavarësinë: shqiponjë dhe flamur kuqezi

Komuniteti shqiptaro-hebre që jeton në Izrael festoi Festën e Pavarësisë. Mori pjesë ambasadori Bardhyl Canaj