100-vjetori, liderit botërorë mblidhen në Paris

100-vjetori nga përfundimi i Luftës së Parë Botërore, Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, midis 70 liderëve botërorë

Udhëheqësit botërorë u mblodhën në Paris, në përkujtimet që shënojnë  100-vjetorin që nga përfundimi i Luftës së Parë Botërore, në një kohë kur bota njeh rritje të nacionalizmit dhe tensioneve diplomatike.

Rreth 70 liderë, duke përfshirë presidentët e SHBA-ve dhe Rusisë, Donald Trump dhe Vladimir Putin, si dhe kryeministrin e Izraelit, Benjamin Netanyahu, po marrin pjesë në njëqind vjetorin e armëpushimit të vitit 1918 në kryeqytetin francez.

Lufta e Parë Botëore, 1914-1918, shkaktoi rreth 10 milionë viktima.

Të pranishëm janë edhe presidenti i Shqipërisë dhe ai i Kosovës, Ilir Meta dhe Hashim Thaçi.

Gjatë ceremonisë, kryeministri izraelit dhe bashkëshortja e tij, Sara Netanyahu, u takua me presidentin e Francës, Emanuel Makron dhe bashkëshorten e tij.

Shqiptarët e Izraelit festojnë Pavarësinë: shqiponjë dhe flamur kuqezi

Komuniteti shqiptaro-hebre që jeton në Izrael festoi Festën e Pavarësisë. Mori pjesë ambasadori Bardhyl Canaj