Bota nderon Stan Lee, hebreun që krijoi Spider-Man

Bashkëkrijuesi i Marvel Comics krijoi disa nga personazhet më të famshëm të Hollivudit si Spider-Man, The Fantastic Four dhe The Hulk Incredible. Vdiq të hënën në moshën 95-vjeçare

Stan Lee, bashkëthemeluesi i Marvel Comics, i cili krijoi disa nga personazhet më të famshëm të Hollivudit si Spider-Man, The Fantastic Four dhe The Hulk Incredible, vdiq të hënën në moshën 95-vjeçare.

Emri i tij i plotë ishte Stanley Martin Lieber. Ai lindi në dhjetor 1922 nga një familje emigrantësh hebrenj, të ardhur nga Rumania në Nju Jork. Babai i Lee ishte një prestar veshjesh, ndërsa adoleshent ai jetoi me familjen e tij në një apartamentin me një dhomë gjumi në Bronx.

Shkrimtari i mirënjohur amerikano-hebre, i cili kohët e fundit vuante prej pneumonisë, themeloi Marvel Comics me Jack Kirby në 1961.

Shumë prej tregimeve të personazheve që nga ajo kohë janë kthyer në filma të Hollivudit, duke e kthyer markën Marvel në një biznes me shumëmiliarderësh.

Mesazhe respekti erdhën nga të gjithë industrinë e argëtimit, me drejtorin Edgar Wright, producent ekzekutiv në filmin Antman, duke thënë: “Stan Lee, RIP. Faleminderit që na frymëzove kaq shumë prej nesh që të marrim një stilolaps ose laps dhe t’i vëmë ëndrrat tuaja në letër. Excelsior! ”

Sipërmarrësi miliarder Elon Musk shkroi: “Rri në paqe, Stan Lee. Shumë botëve të imagjinatës dhe kënaqësisë që keni krijuar për njerëzimin do të zgjasin përgjithmonë. ”

Aktori Seth Rogen tha gjithashtu në Tëitter: “Faleminderit Stan Lee për të bërë njerëzit që ndihen ndryshe të kuptojnë se janë të veçantë.”

Aktori Chris Evans, i njohur më së shumti për rolin e tij në filmin “Captain America” të kompanisë Marvel, shkroi në rrjetet sociale se “nuk do të ketë kurrë më një Stan Lee të dytë”.

Edhe protagonisti kryesor i “X-Men”, Hugh Jackman shprehu keqardhjen për “humbjen e një gjeniu kaq krijues”.

Robert Downey Jr., i cili luajti rolin e “Iron Man”, i dedikoi gjithashtu një mesazh: Mirënjohës për gjithçka jam. U prehsh në paqe Stan!

Kevin Feige, producent dhe president i “Marvel Studios” dha gjithashtu mesazhin e tij, teksa tha se “askush nuk ka pasur më shumë ndikim në karrierën time dhe për gjithçka bëjmë në Marvel Studios, sesa Stan Lee”.

Autori i librave legjendarë ndërroi jetë në Qendrën Mjekësore Cedars Sinai në Los Angeles, sipas avokatit të familjes së tij.

Tom Hardy, që shkëlqeu në rolin e “Venom”, filmi i fundit bazuar në karakterin e “Marvel Comics”, shpërndau në rrjetet sociale një foto të Lee gjatë xhirimeve.

Shqiptarët e Izraelit festojnë Pavarësinë: shqiponjë dhe flamur kuqezi

Komuniteti shqiptaro-hebre që jeton në Izrael festoi Festën e Pavarësisë. Mori pjesë ambasadori Bardhyl Canaj