Java e Filmit Izraelit sjell tre filma në Kosovë

Organizohet nga Bet Israel Kosovo në kinemanë ABC nga data 29 nëntor deri më 1 dhjetor


Java e Filmit Izraelit në Prishtinë do të sjellë për filmdashësit kosovarë tre filma të njohur dhe të suksesshëm jo vetëm në Izrael, por edhe në arenën ndërkombëtare.

Sipas programit të publikuar nga organizatorët e bashkësisë hebraike në Kosovë, Bet Israel Kosovo, filmat do të shfaqen nga data 29 nëntor deri më 1 dhjetor në kinemanë ABC, në Prishtinë.

Filmi i parë është “Saving Neta”, një prodhim i vitit 2016 me regjisor Nir Bergman, fitues i shumë çmimeve, dhe me aktorë kryesorë: Rotem Abuhab, Emma Alfi Aharon, Naama Arlaky. Shfaqja fillon në orën 19:00.

Filmi tregon historitë e katër grave, jeta e të cilave ndryshon menjëherë sapo takojnë një burrë të quajtur Neta. Humor, dramë, dashuri dhe shpresë, një portretizim i fuqishëm i marrëdhënieve familjare në jetën moderne.

Presenting Princess Shaw” – shfaqet, më 30 nëntor (15:00) –  është një dokumentar i regjisorit Ido Haar. Prodhim i vitit 2015. I nominuar për disa çmime. Dokumentari është bazuar në marrëdhënien bashkëpunuese midis yllit Samantha Montgomery, një testshkruese këngësh dhe kompozitorit Ophir Kutiel, të cilët u publikojën këngët e tyre edhe në YouTube. Aktorët janë Kutiman dhe Samantha Montgomery.

Filmi i tretë, “Personal Affairs” – shfaqet, më 1 dhjetor (15:00) – është një film izraelit i regjisores izraelito-palestineze Maha Haj. Prodhim i vitit 2016. I nominuar për shumë çmime. Ka marrë pjesë në Festivalin e Kanës.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Netanyahu paralajmëron tjetër tragjedi: Hezbollahu ka armatime pranë një depoje gazi në Bejrut

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, akuzoi grupin militant Hezbollah të Libanit për prodhimin e armëve pranë një "stacioni karburanti" në…

SHQIPËRI

Lehtësimi i procedurave për investitorët izraelitë, ambasadori Canaj takim me Nimrod Yaron

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Nimrod Yaron, drejtuesin e kompanisë izraelite “Nimrod Yaron…

KOSOVA

Albion Bikliqi: Rrjeti 5G, Kosova ka nevojë për Izraelin dhe SHBA-të më shumë se kurrë

Izraeli dhe SHBA-të vetëm se kanë implementuar një teknologji të tillë në vendet e tyre dhe përvoja e kësaj teknologjie…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Së shpejti Izraeli hap ambasadën në Prishtinë

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, ka folur në një intervistë të posaçme për Vizion Plus, për njohjen…

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Roli mahnitës i Mossad në paqen e Lindjes së Mesme

Mossad ka luajtur gjithmonë një rol të rëndësishëm në hije në politikën e jashtme të Izraelit me vendet arabe të…