Trefishimi i turistëve, ambasadori Rodkin: Lidhjet midis Izraelit dhe Shqipërisë janë fuqizuar

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z.Boaz Rodkin në Twitter: Pata fat që të kontribuoja në këtë zhvillim


“Numri i turistëve izraelitë që kanë ardhur në Shqipëri gjatë kësaj vere janë trefishuar, krahasuar me vitin e kaluar”.

Kështu shkruan ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z.Boaz Rodkin, në një status të tij në rrjetin social Twitter.

Falë Israir Arilines, lidhjet midis Izraelit dhe Shqipërisë janë zgjeruar këndshëm. Unë isha mjaftueshëm me fat që të kontribuoja në këtë zhvillim”, thekson ambasadori izraelit.

Edhe ministri shqiptar i Turizmit, Blendi Klosi, e theksoi rritjen e numrit të turistëve izraelitë, në një prononcim të tij nga aeroporti ndërkombëtar i Rinasit, duke theksuar se deri në muajin qershor kanë hyrë në Shqipëri rreth 20 mijë turistë nga Izraeli.

Falënderoj kompaninë për numrin e madh të turistëve izraelitë që kanë ardhur në Shqipëri gjatë verës së këtij viti dhe numrat janë realisht impresionues nga viti i kaluar dhe nga një vit më parë, numri është trefishuar, duke shkuar në 20 mijë turistë izraelitë që janë futur deri në fund të muajt Qershor”.

Për Klosin ky bashkëpunim do të jetë model edhe për kompani të tjera ajrore ne funksion te shtimit te numrit te turisteve.

Kjo mundësi e shtuar krijon padyshim një destinacion të ri, që do të ndiqet edhe nga kompanitë e tjera izraelite të cilat e shikojnë Shqipërinë si një diamant në sektorin e turizmit dhe si një perspektivë e re e turizmit izraelit. Pra në gjuhën e shifrave rritja e avionëve nga Israir është impresionuese, vjet për herë të parë u testuan dy avionë në javë dhe vetëm për dy muajt e verës, sivjet jemi në katër avionë në javë pothuajse për të gjithë periudhën nga prilli deri në shtator dhe ajo çfarë premtojnë drejtuesit më të lartë të Israir, me të cilët kemi një dakordësi tashmë është që vitin tjetër të ketë shtatë fluturime në javë”.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Netanyahu paralajmëron tjetër tragjedi: Hezbollahu ka armatime pranë një depoje gazi në Bejrut

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, akuzoi grupin militant Hezbollah të Libanit për prodhimin e armëve pranë një "stacioni karburanti" në…

SHQIPËRI

Lehtësimi i procedurave për investitorët izraelitë, ambasadori Canaj takim me Nimrod Yaron

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Nimrod Yaron, drejtuesin e kompanisë izraelite “Nimrod Yaron…

KOSOVA

Albion Bikliqi: Rrjeti 5G, Kosova ka nevojë për Izraelin dhe SHBA-të më shumë se kurrë

Izraeli dhe SHBA-të vetëm se kanë implementuar një teknologji të tillë në vendet e tyre dhe përvoja e kësaj teknologjie…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Së shpejti Izraeli hap ambasadën në Prishtinë

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, ka folur në një intervistë të posaçme për Vizion Plus, për njohjen…

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Roli mahnitës i Mossad në paqen e Lindjes së Mesme

Mossad ka luajtur gjithmonë një rol të rëndësishëm në hije në politikën e jashtme të Izraelit me vendet arabe të…