Protestuesit iranianë nuk pranojnë të shkelin mbi flamujt e SHBA-ve dhe Izraelit – Video

Studentët nga Teherani shmangnin të ecurit mbi flamujt e mëdhenj amerikanë dhe izraelitë të vendosur në rrugën para tyre. Protestuesit thërrisnin: ‘Armiku ynë është në Iran dhe jo në Amerikë’.


Ndërsa protestat antiqeveritare përfshinë Iranin pas rrëzimit të një avioni ukrainas, studentët nga Teherani shmangnin të ecurit mbi flamuj e mëdhenj amerikanë dhe izraelitë të vendosur në rrugën para tyre, shkruan “The Jerusalem Post“.

Videot e qarkulluara në mediat sociale treguan se studentët iranianë po ndaheshin teksa u afroheshin flamujve të mëdhenj, duke ndjerë dhimbje dhe shmangnin me vetëdije shkeljen e tyre. Disa njerëz që ecnin mbi flamuj u përballën me thirrje “Turp për ty” nga protestuesit në atë zonë.

Disa raportime mediatike, thanë se protestuesit pranë flamujve brohorisnin: “Armiku ynë është në Iran, jo në Amerikë”.

Hillel Neuer, drejtori ekzekutiv i OJQ-së UN Watch, shkroi në Twitter  “këta studentë të guximshëm iranianë që refuzojnë të shkelin flamurin amerikan dhe izraelit përfaqësojnë shpresën për një Lindje të Mesme më të mirë”.

Protestat u përhapën në Teheran dhe në shumë qytete të tjera iraniane pasi trupat e Rojeve Revolucionare Iraniane (IRGC) morën përgjegjësinë të shtunën për rrëzimin e një aeroplani civil të Ukrainës të mërkurën, duke vrarë të gjithë në bord.

Lexo më shumë

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Energjia e pastër, Izraeli investon 3.4 milionë dollarë për kërkime në teknologji inovative

Autoriteti i Inovacionit në Izrael (IIA) dhe Ministria e Energjisë e Izraelit publikuan dy oferta të përbashkëta për propozime për…

SHQIPËRI

Ekonomisti hebre Josef Kantozi, “konti” që luftoi kundër Italisë në Luftën e Vlorës

Josefi e donte Vlorën dhe i çmonte vlonjatët. Është detyrë e shtetit dhe shoqërisë, është në nderin e tyre, të…

KOSOVA

Deputetja kosovare Besa Ismaili uron komunitetin hebre për festën e Yom Kippur: Paqe dhe mbarësi!

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, aktivistja njohur Besa Ismaili, uron komunitetit hebre kudo në botë dhe në Kosovë festën…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Së shpejti Izraeli hap ambasadën në Prishtinë

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, ka folur në një intervistë të posaçme për Vizion Plus, për njohjen…

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Roli mahnitës i Mossad në paqen e Lindjes së Mesme

Mossad ka luajtur gjithmonë një rol të rëndësishëm në hije në politikën e jashtme të Izraelit me vendet arabe të…