“Java e Filmit Izraelit” në Prishtinë sjell gjashtë filma të njohur izraelitë

“Java e Filmit Izraelit” në Prishtinë (15-17 janar 2020) do të sjellë për filmdashësit kosovarë gjashtë filma të njohur dhe të suksesshëm, jo vetëm në Izrael, por edhe në arenën ndërkombëtare. Kjo ngjarje tradicionale organizohet për herë të 12-të me radhë, shërben për një këmbim kulturor midis Izraelit dhe Kosovës.


“Java e Filmit Izraelit” në Prishtinë do të sjellë për filmdashësit kosovarë gjashtë filma të njohur dhe të suksesshëm, jo vetëm në Izrael, por edhe në arenën ndërkombëtare.

Sipas programit të publikuar nga organizatorët: Ambasada e Izraelit në Beograd, Bashkësia Hebreje – Bet Israel Kosova dhe Fakulteti i Arteve në Prishtinë, “Java e Filmit Izraelit” do të zhvillohet nga data 15-17 janar 2020.

Tri filma do të shfaqen në Kino “ABC” në Prishtinë, dhe tri të tjerë në sallën e Fakultetit të Arteve.

“Zero Motivation” (Zero motivim), “Wedding Doll” (Martesa e Kukullës) dhe “Final Victory” (Fitorja Përfundimtar) do të shfaqen në Kinemanë “ABC”, ndërsa “Life in Stills”, “Band’s Visit (Vizita e Bandës) dhe “May your memory be love” (Le të jetë kujtesa juaj dashuri) në Fakultetin e Arteve.

Kjo ngjarje tradicionale organizohet për herë të 12-të me radhë, shërben për një këmbim kulturor midis Izraelit dhe Kosovës.

Ceremonia e Hapjes së “Javës së Filmit Izraelit” në Kosovë, përkon me shfaqjen e filmit “Zero Motivation” të regjisores Talya Lavie, më 15 janar ora 18:00 në Kino “ABC” Prishtinë.

 

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Netanyahu paralajmëron tjetër tragjedi: Hezbollahu ka armatime pranë një depoje gazi në Bejrut

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, akuzoi grupin militant Hezbollah të Libanit për prodhimin e armëve pranë një "stacioni karburanti" në…

SHQIPËRI

Lehtësimi i procedurave për investitorët izraelitë, ambasadori Canaj takim me Nimrod Yaron

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Nimrod Yaron, drejtuesin e kompanisë izraelite “Nimrod Yaron…

KOSOVA

Albion Bikliqi: Rrjeti 5G, Kosova ka nevojë për Izraelin dhe SHBA-të më shumë se kurrë

Izraeli dhe SHBA-të vetëm se kanë implementuar një teknologji të tillë në vendet e tyre dhe përvoja e kësaj teknologjie…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Së shpejti Izraeli hap ambasadën në Prishtinë

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, ka folur në një intervistë të posaçme për Vizion Plus, për njohjen…

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Roli mahnitës i Mossad në paqen e Lindjes së Mesme

Mossad ka luajtur gjithmonë një rol të rëndësishëm në hije në politikën e jashtme të Izraelit me vendet arabe të…