Mediat izraelite shkruajnë për dëbimin e spiunëve iranianë nga Shqipëria

Gazeta më e madhe izraelite, “Israel Hayom” shkruan se diplomatët iranianë u dëbuan për veprimtari të papajtueshme me statusin e tyre diplomatik, fraza e cila shpesh përdoret në rastet e spiunimit.


Shqipëria, e cila pret një kamp për mijëra anëtarë të një grupi disident të Iranit në mërgim, dëboi dy diplomatët iranianë të Mërkurën, më shumë se një vit pasi filloi ambasadorin iranian.

Ushtruesi i detyrës së Ministrit të Jashtëm, Gent Cakaj, identifikoi diplomatët në një deklaratë në mediat sociale si Mohammad Ali Arz Peimanemati dhe Seyed Ahmad Hosseini Alast. Ata u dëbuan për veprimtari të papajtueshme me statusin e tyre diplomatik, fraza e cila shpesh përdoret në rastet e spiunimit.

Dy përfaqësuesve të Republikës Islamike të Iranit u është kërkuar që të largohen menjëherë nga territori i Republikës së Shqipërisë”, tha Cakaj.

Në dhjetor 2018, Shqipëria dëboi ambasadorin e Iranit dhe një diplomat tjetër për “dëmtimin e sigurisë së saj kombëtare”. Irani tha në kohën kur Shqipëria kishte vepruar nën presionin e Izraelit dhe Shteteve të Bashkuara.

Gjashtë vitet e fundit, Shqipëria anëtare e NATO-s, një aleat i SHBA-ve, ka organizuar një kamp për anëtarët e Organizatës Popullore Muxhahedinë të Iranit, e cila kundërshton pushtetarët fetarë të Iranit.

Grupi u zhvendos në Shqipëri nën një marrëveshje të arritur me mbështetjen e SHBA, pasi anëtarët e saj ishin sulmuar në bazën e tyre të mëparshme në Irak.

Prania e disidentëve ka qenë një burim i fërkimit të vazhdueshëm me Iranin. Mediat shqiptare raportuan gjerësisht komentet e Liderit Suprem të Iranit Ali Khamenei këtë muaj duke iu referuar Shqipërisë si “një vend i vogël, por i mbrapshtë evropian, ku elementet amerikane përputhen me tradhtarët iranianë dhe planifikojnë sulme kundër Republikës Islamike”.

Rreth 3,000 anëtarë të PMOI tani jetojnë në një kamp afër Durrësit, porti kryesor i Shqipërisë. Shqipëria tha që tetorin e kaluar kishte neutralizuar një numër sulmesh të planifikuara vitin e kaluar nga agjentët iranianë kundër disidentëve iranianë të mërguar.

Burimi: Gazeta izraelite “Israel Hayom

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Energjia e pastër, Izraeli investon 3.4 milionë dollarë për kërkime në teknologji inovative

Autoriteti i Inovacionit në Izrael (IIA) dhe Ministria e Energjisë e Izraelit publikuan dy oferta të përbashkëta për propozime për…

SHQIPËRI

Ekonomisti hebre Josef Kantozi, “konti” që luftoi kundër Italisë në Luftën e Vlorës

Josefi e donte Vlorën dhe i çmonte vlonjatët. Është detyrë e shtetit dhe shoqërisë, është në nderin e tyre, të…

KOSOVA

Deputetja kosovare Besa Ismaili uron komunitetin hebre për festën e Yom Kippur: Paqe dhe mbarësi!

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, aktivistja njohur Besa Ismaili, uron komunitetit hebre kudo në botë dhe në Kosovë festën…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Së shpejti Izraeli hap ambasadën në Prishtinë

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, ka folur në një intervistë të posaçme për Vizion Plus, për njohjen…

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Roli mahnitës i Mossad në paqen e Lindjes së Mesme

Mossad ka luajtur gjithmonë një rol të rëndësishëm në hije në politikën e jashtme të Izraelit me vendet arabe të…