Felicita Jakoel: Meta në Izrael, takim edhe me komunitetin shqiptar

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, do të marrë pjesë në Forumin Ndërkombëtar të Holokaustit (22-23 janar 2020) për të shënuar të 75-të vjetorin e çlirimit të Aushvicit-Birkenau, me ftesë të presidentit të Izraelit, Reuven Ruvi Rivlin. Sipas, kryetares së Shoqatës së Miqësisë Izrael-Shqipëri, Felicita Jakoel, Meta do të zhvillojë edhe një takim me komunitetin shqiptar që jeton në Izrael.


Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, do të marrë pjesë në Forumin Ndërkombëtar të Holokaustit (22-23 janar 2020) për të shënuar të 75-të vjetorin e çlirimit të Aushvicit-Birkenau, me ftesë të presidentit të Izraelit, Reuven Ruvi Rivlin.

Në Forumin Botëror të Holokaustit, i cili do të zhvillohet në Jeruzalem, marrin pjesë gjithashtu 26 presidentë, 4 mbretër dhe 4 kryeministra nga vende të ndryshme.

Sipas, kryetares së Shoqatës së Miqësisë Izrael-Shqipëri, Felicita Jakoel, Meta do të zhvillojë edhe një takim me komunitetin shqiptar që jeton në Izrael.

“Në daten 23-22 Janar, do te organizohet ne Jeruzalem Forumii Ndërkombëtar i Holokaustit, si edhe perkujtimi i 75-të vjetorit te çlirimit të kampit të përqendrimit Aushvicit-Birkenau. Titulli i forumit që do të zhvillohet në Yad Vashem do te jete “Kujtoni Holokaustin, Luftoni Anti-Semitizmin”. Jane te ftuar udheheqes te shume shteteve te botes si edhe Presidenti i Republikes se Shqiperise Ilir Meta. Po keshtu ne Jeruzalem do te organizohet nje takim midis perfaqesuesve te komunitetit tone dhe Presidentit Meta. Falenderojme te gjithe ata qe do te marrin pjese ne takim. Urojme gjithashtu qe ky aktivitet nderkombetar kaq i rendesishem ku do te marrin pjese personalitetet me te shquara te botes, te jete nje sukses!”, shkruan Jakoel në një postim të sajin në faqen e grupit të komunitetit shqiptar në Izrael.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Energjia e pastër, Izraeli investon 3.4 milionë dollarë për kërkime në teknologji inovative

Autoriteti i Inovacionit në Izrael (IIA) dhe Ministria e Energjisë e Izraelit publikuan dy oferta të përbashkëta për propozime për…

SHQIPËRI

Ekonomisti hebre Josef Kantozi, “konti” që luftoi kundër Italisë në Luftën e Vlorës

Josefi e donte Vlorën dhe i çmonte vlonjatët. Është detyrë e shtetit dhe shoqërisë, është në nderin e tyre, të…

KOSOVA

Albion Bikliqi: Inteligjenca Artificiale dhe Siguria Kibernetike, Kosova duhet të bashkëpunojë me Izraelin

Një kompani e tillë e cila merret me teknologjinë informative, respektivisht me Machine Learning dhe Intelegjencën Artificiale është Kompania CIS…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Së shpejti Izraeli hap ambasadën në Prishtinë

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, ka folur në një intervistë të posaçme për Vizion Plus, për njohjen…

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Roli mahnitës i Mossad në paqen e Lindjes së Mesme

Mossad ka luajtur gjithmonë një rol të rëndësishëm në hije në politikën e jashtme të Izraelit me vendet arabe të…