Koronavirusi/ Izraeli ndryshon linjën e prodhimit të raketave për të bërë respiratorë

Izraeli po ndërron disa linja prodhimit të raketave për të bërë aparate respiratore në përpjekjet për të luftuar mungesat kombëtare të pajisjeve mjekësore të përdorura për të trajtuar pacientët me COVID-19. Nisma është një përpjekje e përbashkët midis ministrisë, IAI dhe kompanisë izraelite të teknologjisë mjekësore ”Inovytec”.


Izraeli po ndërron disa linja prodhimit të raketave për të bërë aparate respiratore në përpjekjet për të luftuar mungesat kombëtare të pajisjeve mjekësore të përdorura për të trajtuar pacientët me COVID-19.

Ministria izraelite e Mbrojtjes tha në një deklaratë se linja prodhuese për respiratorët u inagurua në departamentin e klasifikuar të raketave të klasifikuar nga Izraeli Aerospace Industries (IAI).

“Izraeli duhet të zhvillojë aftësi të pavarura në gjithçka që lidhet me trajtimin e pandemisë. Ne nuk mund të qëndrojmë të varur nga prokurimi nga vendet e tjera”, tha ministri i Mbrojtjes, Naftali Bennett.

Nisma është një përpjekje e përbashkët midis ministrisë, IAI dhe kompanisë izraelite të teknologjisë mjekësore ”Inovytec”.

”Të 30 ventilatorët e parë të prodhuar tashmë janë dorëzuar në Ministrinë e Shëndetësisë”, sipas deklaratës.

Mungesat e pajisjeve për frymëmarrjen artificiale janë raportuar në të gjithë botën, dhe linjat e prodhimit përballen me sfida në zinxhirin e furnizimit ndërkombëtar.

Linjat e prodhimit të konvertuara ishin përdorur për prodhimin e sistemeve të avancuara të mbrojtjes si sistemet e raketave ”Arrow 2” dhe ”Arrow 3”.

Lexo më shumë

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Energjia e pastër, Izraeli investon 3.4 milionë dollarë për kërkime në teknologji inovative

Autoriteti i Inovacionit në Izrael (IIA) dhe Ministria e Energjisë e Izraelit publikuan dy oferta të përbashkëta për propozime për…

SHQIPËRI

Ekonomisti hebre Josef Kantozi, “konti” që luftoi kundër Italisë në Luftën e Vlorës

Josefi e donte Vlorën dhe i çmonte vlonjatët. Është detyrë e shtetit dhe shoqërisë, është në nderin e tyre, të…

KOSOVA

Albion Bikliqi: Inteligjenca Artificiale dhe Siguria Kibernetike, Kosova duhet të bashkëpunojë me Izraelin

Një kompani e tillë e cila merret me teknologjinë informative, respektivisht me Machine Learning dhe Intelegjencën Artificiale është Kompania CIS…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Së shpejti Izraeli hap ambasadën në Prishtinë

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, ka folur në një intervistë të posaçme për Vizion Plus, për njohjen…

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Roli mahnitës i Mossad në paqen e Lindjes së Mesme

Mossad ka luajtur gjithmonë një rol të rëndësishëm në hije në politikën e jashtme të Izraelit me vendet arabe të…