Netanyahu paralajmëron tjetër tragjedi: Hezbollahu ka armatime pranë një depoje gazi në Bejrut

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, akuzoi grupin militant Hezbollah të Libanit për prodhimin e armëve pranë një “stacioni karburanti” në Bejrut, duke paralajmëruar për “një tjetër tragjedi” nëse ndodh ndonjë shpërthim.

Albion Bikliqi: Rrjeti 5G, Kosova ka nevojë për Izraelin dhe SHBA-të më shumë se kurrë

Izraeli dhe SHBA-të vetëm se kanë implementuar një teknologji të tillë në vendet e tyre dhe përvoja e kësaj teknologjie është e pakrahasueshme më teknologjitë e deritanishme.

Lehtësimi i procedurave për investitorët izraelitë, ambasadori Canaj takim me Nimrod Yaron

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Nimrod Yaron, drejtuesin e kompanisë izraelite “Nimrod Yaron & Co. Israeli and International Taxation”, gjatë të cilit u diskutua rreth mënyrave të bashkëpunimit, për të lehtesuar procedurat e taksave për bizneset dhe investitoret e interesuar për të hyrë në tregun izraelit dhe atë shqiptar.

Fahri Xharra: Theodor Anton Ippen, dijetari hebre që i rizbuloi Europës thesaret e Shqipërisë!

Studimet e Ippenit kanë bërë të ndriçohen shumë aspekte të jetës fisnore në Shqipërinë e Veriut, të historisë së Lidhjes së Prizrenit etj, duke hyrë kështu në radhën e shkëlqyer të albanologëve të monarkisë austro-hungareze, që fillon me Hahnin e vijon me Gustav Meyerin, Hopfin, Franz Nopscan, Milan Shuflajn, Gustav Weigandin, Norbert Joklin.

Robert Shala: Kosova duhet të ndjekë modelin e Izraelit për Sigurinë Kibernetike

Izraeli ka kompani me emër në botë dhe suksesi i tyre mund të mësojë shumë për ta shndërruar Kosovën një “Start-up Nation” në Ballkan. Industria e sigurisë kibernetike e Izraelit është e dyta në botë pas Shtetet e Bashkuara

Edita Tahiri nderon Kosovën, midis grave më të shquara në botë për ndaljen e luftërave dhe krijimin e paqes

Rrjeti i Grave për Zhvillimin e Paqes (WWPN) ka prezantuar mbi një mijë gra eminente në botë të cilat kanë punuar për ndaljen e luftërave dhe krijimin e paqes. Disa javë më parë, ish-ministrja e Punëve të Jashtme të Kosovës (1991-2000), Edita Tahiri, e konsideroi njohjen e Kosovës nga Izraeli si një ngjarje historike, njëherësh duke falenderuar edhe kryeministrin Benjamin Netanyhau.

Deputetja kosovare Besa Ismaili uron komunitetin hebre për festën e Yom Kippur: Paqe dhe mbarësi!

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, aktivistja njohur Besa Ismaili, uron komunitetit hebre kudo në botë dhe në Kosovë festën e Yom Kippur.

Ekonomisti hebre Josef Kantozi, “konti” që luftoi kundër Italisë në Luftën e Vlorës

Josefi e donte Vlorën dhe i çmonte vlonjatët. Është detyrë e shtetit dhe shoqërisë, është në nderin e tyre, të mos e harrojnë dhe të vlerësojnë patriotizmin dhe kontributin që dha hebreu i Vlorës, për Pavarësinë e Shqipërisë.

Larry Page dhe Sergei Brin, dy hebrenjtë e Google që ndryshuan jetët tona

Sot Google feston ditëlindjen e tij. Sot është e 22-ta për motorin gjigant të kërkimeve në internet dhe shumë teknologjive dhe risive inovaviteve, që na e kanë bërë jetën tonë më të lehtë dhe më të këndshme.

Albion Bikliqi: Inteligjenca Artificiale dhe Siguria Kibernetike, Kosova duhet të bashkëpunojë me Izraelin

Një kompani e tillë e cila merret me teknologjinë informative, respektivisht me Machine Learning dhe Intelegjencën Artificiale është Kompania CIS Training Center Kosovo. Kompania CISTCK mirëpret interesimin e kompanive nga Izrael për bashkëpunim.