Vitec blen kompaninë izraelite të çipeve për transmetimin e videove për 55 mln dollarë

Amimon është një nga kompanitë më të shquara në botë që prodhon çipe të transmetimit të videove ëireless.

Ja si startapet izraelite grumbulluan 600 milionë dollarë vetëm në tetor

Startapet e vendit hebraik kanë arritur një rekord prej 5.1 miliardë dollarësh që nga fillimi i vitit 2018.

Izraeli, i 49-ti në renditjen botërore për Lehtësinë e të Bërit Biznes

Ekonomia izraelite me pesë vende në World Bank’s Ease of Doing Business

Zhvillon barna nga kanabisi, izraelitja Therapix shitet 48 mln dollarë

Therapix Biosciences zhvillon barna që rrjedhin nga kanabisi u ble nga kanadezja FSD Pharma Inc.

Gjysma e parë e 2018, ekonomia izraelite njeh rritje

Byroja Qendrore e Statistikave raporton një rritje prej 4.2% në krahasim me 4.1% në 2017

Fattal blen Midland, hotelin ikonë të Mançesterit

Rrjeti izraelit i hoteleve e bleu për 115 mln paund, në bashkëpunim me Pandox

Thoma Bravo blen izraeliten Imperva për 2.1 miliardë dollarë

Imperva u themelua nga tre izraelitë Shlomo Kramer, Mickey Boodaei dhe Amichai Shulman.

Amir Yaron, Guvernatori i ardhshëm i Bankës së Izraelit

Profesori i bankave dhe financave është rekomanduar nga Kryeministri Benjamin Netanyahu dhe ministri i financave, Moshe Kahlon

Jack Ma viziton sërish Izraelin

CEO i gjigantit Alibaba shoqëron zëvendëspresidentin e Kinës në Konferencën e Inovacionit që organizohet nga kryeministri Netanyahu

Izraeli nis eksportin e gazit në Egjipt në mars 2019

Delek dhe Noble kanë nëshkruar një marrëveshje prej 15 miliardë dollarësh me egjiptianen Dolphinus Holdings