“Pagëzimi” shfaqet në Çikago, ​Shaul Gatenjo rrëfen sesi shqiptarët në Kosovë ia shpëtuan jetën

Në prani të një numri shqiptaro-amerikanë dhe hebrejë në Chicago Loop Synagogue u shfaq filmi dokumentar ,,Pagëzimi,, i përgatitur nga edicioni i RTK-së në Prishtinë.

Ndërron jetë murgesha 110-vjeçare, ndihmoi hebrenjtë nga nazistët

Ka ndërruar jetë në moshën 110 vjeçare murgesha Cecylia Roszak. Ajo njihet si murgesha e.

Meta takon drejtuesit e Fondacionit Ndërkombëtar hebre ‘Raoul Wallenberg’

Presidenti shqiptar vlerësoi nismën e Fondacionit për ta deklaruar Shqipërinë si “Shtëpinë e Jetës

Fondacioni Wallenberg: Historia e Isuf dhe Niqi Panariti, shpëtuesve të hebrenjve

Fondacioni “The International Raoul Wallenberg Foundation” e ka shpallur Shqipërinë si “Shtëpia e Jetës”, çmim që do të jepet më 27 janar 2019.

75-vjetori i deportimit të hebrenjve në Treblinka, Maqedonia dënon Holokaustin

Në mëngjesin e 11 marsit të vitit 1943, 131 familje nga Shtipi u dërguan me.

“Përtej detyrës”, ekspozita mbi diplomatët që shpëtuan hebrenjtë në COD

Në bibliotekën e Qendrës për Hapje dhe Dialog (COD – Center For Openness And Dialogue).

Kongresi Botëror i Hebrenjve i bën thirrje Bullgarisë të ndalojë marshimin nazist

Kongresi Botëror i Hebrenjve (World Jewish Congress, WJC) i bëri thirrje Bullgarisë të dënojë marshimin.

Diplomatët shqiptarë që shpëtuan hebrenjtë nga Gjermania naziste

Dita e Kujtesës ndaj Holokaustit shërben jo vetëm për të kujtuar viktimat e kësaj tragjedie.

Dita e Ndërkombëtare të Holokaustit përkujtohet edhe në Sarandë

Ditën e hënë dt. 29 janar 2018 në kuadër te Ditës Ndërkombëtare të Holokaustit, Bashkia.

Ekspozita “Përtej detyrës” në Tiranë, shpëtimi i hebrenjve nga diplomatët

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme, në bashkëpunim me ambasadën e Izraelit në Tiranë hapin ekspozitën në kuadër të Ditës së Holokaustit