Lehtësimi i procedurave për investitorët izraelitë, ambasadori Canaj takim me Nimrod Yaron

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Nimrod Yaron, drejtuesin e kompanisë izraelite “Nimrod Yaron & Co. Israeli and International Taxation”, gjatë të cilit u diskutua rreth mënyrave të bashkëpunimit, për të lehtesuar procedurat e taksave për bizneset dhe investitoret e interesuar për të hyrë në tregun izraelit dhe atë shqiptar.

Ekonomisti hebre Josef Kantozi, “konti” që luftoi kundër Italisë në Luftën e Vlorës

Josefi e donte Vlorën dhe i çmonte vlonjatët. Është detyrë e shtetit dhe shoqërisë, është në nderin e tyre, të mos e harrojnë dhe të vlerësojnë patriotizmin dhe kontributin që dha hebreu i Vlorës, për Pavarësinë e Shqipërisë.

Pakti i Zogut me hebrenjtë

Takimi me krerët e Shoqatës Anglo-Hebraike në Londër: Ju vendos në Shqipëri, më ndihmoni të kthehem Mbret i shqiptarëve.

Bëj Paqe dhe Fito Luftën kundër Koronavirusit!

Opinion nga Ambasador i Izraelit në Shqipëri, Shkëlqësia e Tij, Z. Noah Gal Gendler.

Hebrenjtë e Shqipërisë në arkivat e Venecias në Itali

Prania e Hebrenjve në Shqipëri shkon thellë ndër shekuj duke filluar nga periudha kur janë bërë shkrimet e para për zona te ndryshme të Shqipërisë. Fakte interesante na japin dhe arkivat e Venecias ku shkruhet se një tregtar Venecian me 24 mars 1281 kishte bërë tregti me dy vëllezër hebrenj nga Durrësi, Leo dhe Michel.

Ambasadori i Izraelit viziton Muzeun “Solomoni”. Gendler: Një atraksion i veçantë!

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, gjatë një vizite në qytetin e Beratit, u ndal edhe në Muzeun “Solomoni”, të themeluar nga studiuesi i ndjerë Simon Vrusho.

Gjylameti: Viti i Ri Hebraik bën bashkë kryetarët e grupeve parlamentare të miqësisë me Izraelin

Viti i Ri Hebraik Rosh Hashanah 5781 bëri bashkë në një konferencë kryetarët e grupeve parlamentare të miqësisë me Izraelin nga e gjithë bota, pjesë e së cilës ishte edhe deputetja e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti, kryetarja e Grupit Parlamentar të Miqësisë Shqipëri-Izrael.

Konferenca e Antisemitizmit në Shqipëri, deputeti Balla bisedë me Robert Singer

Deputeti Taulant Balla, njëherësh kryetari i delegation delegacionit parlamentar në Parlamentin Europian, zhvilloi një bisedë me këshilltarin e Lartë në CAM, Robert Singer, ish-Drejtori i Ekzekutiv (CEO) CEO i Kongresit Hebre Botëror (World Jewish Congress) dhe Itai Hacham, menaxher i Projekti, në lidhje me Konferencën për Luftimin e Anti-Semitizmit që do të organizohet në Shqipëri.

Shqiptarët dhe hebrenjtë, miqtë e mirë në kohë të vështira!

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, shqiptarët treguan edhe një herë fisnikërinë që i karakterizon duke hapur derën e shtëpisë për miqtë në nevojë. – Nga Brisejda Lala

Blerina Gjylameti: Shqipëria dhe Izraeli, marrëdhënie të shkëlqyera

Deputetja e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti, kryetarja e Grupit Parlamentar të Miqësisë Shqipëri-Izrael, ishte e pranishme në takim bashkë me Kreun e Grupit Parlamentar njëkohësisht Sekretarin e Përgjithshëm të Partisë Socialiste Taulant Balla dhe ambasadorin e Izraelit Noah Gal Gendler.