Shteti i Izraelit nderon familjen Sharri “Fisnik ndër Kombe”

Dekoratën e lartë e dha ambasadorja e Izraelit jorezidente në Kosovë, Alona Fischer-Kamm

Yad Vashem, ministri gjerman: Miqësia me Izraelin, e mrekullueshme!

Ministri Heiko Maas, tha se Gjermania ‘mban përgjegjësinë për krimin më barbar në historinë e njerëzimit’

Irene Sendler, infermierja që shpëtoi 2500 hebrenj në Poloni

Holokausti ishte një nga periudhat më të dhunshme, mizore dhe shkatërruese të historisë njerëzore. Megjithatë,.

Shpëtoi mbi 1200 hebrenj, diplomati kilian “Fisnik midis Kombeve”

Një diplomat kilian u nderua me titullin “Fisnik midis Kombeve”, për shpëtimin e më shumë.

Ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu, viziton Yad Vashem

Kryeministri i  Izraelit, Benjamin Netanyahu u takua me ministrin rus të Mbrojtjes, Sergei Shoigu. ministri.

Bashkëpunim mes Arkivit Qendror të Shtqipërisë dhe Yad Vashem

Nënshkruhet në Jeruzalem marrëveshja e bashkëpunimit mes Arkivit Qendror të Shtetit dhe Institucionit të Holokaustit,.

SHBA, Panariti vizitë në Muzeun e Holokaustit, bën donacion disa artifakte

TIRANË, 17 Korrik / ATSH-Gjergji Mima/ – Ministri i Bujqësisë Zhvillimit Rural dhe Administrimit të.

Rama në Izrael: Në Shqipëri komunitetet e ndryshme fetare kanë një marrëdhënie të veçantë mes tyre

Kryeministri Edi Rama, gjatë vizitës së tij zyrtare në Izrael u takua edhe me Presidentin.

Netanyahu krahason Iranin me nazistët

Në fjalimin e tij mbi holokaustin, mbajtur në Memorialin e Jad Vashemit, kryeministri izraelit Benjamin.

Ekspozitë në Lozanë: Shqiptaret shpetuan hebrenjte

Izraelisot.com, 13 shkurt 2014 – Gjatë Luftës së Dytë Botërore, shumë shqiptarë myslimanë i shpëtuan.