Qysh 5000 vjet më parë pihej birrë në Tel Aviv


Në qendër të Tel Aviv, afër urës Maariv, u bë një zbulim befasues: qysh 5000 vjet më parë në këtë zonë pihej birrë.

 Lajmin e bëri të ditur Autoriteti i Arkeologjisë izraelite që ka gjetur fragmente të qeramikës të përdorur për të prodhuar birrë.

“E dinim që ky mund të ishte një sajt arkeologjik, pasi gërmimet ishin zhvilluar në vitin 1980 dhe 2008”, – tha Diego Barkan, supervizori arkeologjik i zonës. “Nisëm gërmimet dhe gjetëm objektet e së kaluarës”-

Midis të objekteve, u gjet edhe një objekt që i përket 5000 viteve më parë dhe i përket periudhës në të cilën egjiptianët jetonin në Izrael. Qeramika e gjetur ishte përdorur për të prodhuar birrë, pija kombëtare e këtij populli, e pirë thuajse nga të gjithë, burra, gra, dhe fëmijë të klasave të ulëta shoqërore.

Në atë kohë, birra ishte bërë nga një përzierje e elbit dhe ujit, e gatuar pjesërisht dhe më pas e lënë për t’u fermentuar në diell. Nga tjetër, përziheshin edhe fruta për t’i dhënë në shije më të fortë.

 

 

Lexo më shumë

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike