Ambasadori Rodkin mbjell “Pemën e Kujtesës” në Kukës

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Boaz Rodkin, kreu një vizitë në Kukës, i shoqëruar nga konsulli i nderit i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari.


Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Boaz Rodkin, kreu një vizitë në Kukës, i shoqëruar nga konsulli i nderit i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari.

Ai u prit me përzemërsi nga Kryetari i Bashkisë së Kukësit,Bashkim Shehu,

Së bashku me ambasadorin Rodkin, ishte edhe Ambasadorja e Sllovenisë, Zj. Lea Staniçiç.

Pas pritjes që Kryetari Shehu u rezervoi Ambasadorëve në ambientet e bashkisë dhe vizitës në Muzeun Etnografik të Kukësit ku dhe i njohu Ambasadorët me historikun dhe veshjet tradicionale të zonës, iu drejtuan lulishtes së qytetit, ku me rastin e Ditës Europiane të Pemës bashkia kishte organizuar edhe një aktivitet për mbjelljen e pemëve.

Në fjalën e tij, në hapje të aktivitetit, Kryetari Shehu tha: “Është kënaqësi e veçantë për mua si qytetar i Kukësit dhe si Kryebashkiak i tij i zgjedhur, të hap sot festimin e Ditës së Pemës, një nga ritet më të lashtë të popujve të Europës, ndër të cilët, shqiptarët, zënë vendin e tyre të veçantë.

Qyteti ynë ruan po ashtu në traditën e lashtë dhe të pasur etnokulturore të tij kultin e Pemës, të cilin e ka veshur me domethënie të veçanta dhe me një simbolikë të pasur e cila përcjell njerëzit dhe shoqërinë në evenimentet më të rëndësishëm të jetës së tyre”.

Ambasadori i Izraelit, Boaz Rodkin, tha se “jashtë është e ftohtë, por mikpritja juaj na e bën më të ngrohtë. Është një ditë e bukur. Dita e Holokaustit na kujton se këto tragjedi nuk duhet të përsëriten”. Rodkin mbolli një pemë në lulishten kryesore të qytetit të Kukësit.

Ai u prit me përzemërsi nga Kryetari i Bashkisë së Kukësit, Bashkim Shehu.

Së bashku me ambasadorin Rodkin, ishte edhe Ambasadorja e Sllovenisë, Zj. Lea Staniçiç.

Pas pritjes që Kryetari Shehu u rezervoi Ambasadorëve në ambientet e bashkisë dhe vizitës në Muzeun Etnografik të Kukësit ku dhe i njohu Ambasadorët me historikun dhe veshjet tradicionale të zonës, iu drejtuan lulishtes së qytetit, ku me rastin e Ditës Europiane të Pemës bashkia kishte organizuar edhe një aktivitet për mbjelljen e pemëve.

Në fjalën e tij, në hapje të aktivitetit, Kryetari Shehu tha: “Është kënaqësi e veçantë për mua si qytetar i Kukësit dhe si Kryebashkiak i tij i zgjedhur, të hap sot festimin e Ditës së Pemës, një nga ritet më të lashtë të popujve të Europës, ndër të cilët, shqiptarët, zënë vendin e tyre të veçantë.

Qyteti ynë ruan po ashtu në traditën e lashtë dhe të pasur etnokulturore të tij kultin e Pemës, të cilin e ka veshur me domethënie të veçanta dhe me një simbolikë të pasur e cila përcjell njerëzit dhe shoqërinë në evenimentet më të rëndësishëm të jetës së tyre”.

Ambasadori i Izraelit, Boaz Rodkin, tha se “jashtë është e ftohtë, por mikpritja juaj na e bën më të ngrohtë. Është një ditë e bukur. Dita e Holokaustit na kujton se këto tragjedi nuk duhet të përsëriten”. Rodkin mbolli një pemë në lulishten kryesore të qytetit të Kukësit. Ai ishte i shoqëruar nga konsulli i nderit i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari.

Dita Europiane e Pemës-Vizita e Ambasadorëve të Izraelit dhe Sllovenisë.

Kryetari i Bashkisë, Z.Bashkim Shehu priti sot në një vizitë të veçantë Ambasadorin e Izraelit, Z.Boaz Rodkin dhe Ambasadoren e Sllovenisë, Zj. Lea Staniçiç.Pas pritjes që Kryetari Shehu u rezervoi Ambasadorëve në ambjentet e bashkisë dhe vizitës në Muzeun Etnografik të Kukësit ku dhe i njohu Ambasadorët me historikun dhe veshjet tradicionale të zonës, iu drejtuan lulishtes së qytetit, ku me rastin e Ditës Europiane të Pemës bashkia kishte organizuar edhe një aktivitet për mbjelljen e pemëve. Në fjalën e tij, në hapje të aktivitetit, Kryetari Shehu tha: "Është kënaqësi e veçantë për mua si qytetar i Kukësit dhe si Kryebashkiak i tij i zgjedhur, të hap sot festimin e Ditës së Pemës, një nga ritet më të lashtë të popujve të Europës, ndër të cilët, shqiptarët, zënë vendin e tyre të veçantë. Qyteti ynë ruan po ashtu në traditën e lashtë dhe të pasur etnokulturore të tij kultin e Pemës, të cilin e ka veshur me domethënie të veçanta dhe me një simbolikë të pasur e cila përcjell njerëzit dhe shoqërinë në evenimentet më të rëndësishëm të jetës së tyre; Ky qytet, i ndërtuar rishtaz në periudhën e regimit komunist, megjithë arkitekturën e varfër, essenciale, tipike e standarteve të banimit të asaj periudhe të vështirë vetëizolimi e me pasoja të rënda për të gjithë popullin dhe vendin, ky qytet i ngritur me formate betoni e çimentoje, gjithsesi nuk e humbi kurrë shpirtin e tij të pasur, nuk e humbi kontaktin me Natyrën dhe forcën transformuese e rigjeneruese të saj, me malet përreth, me pyjet, me lumenjtë, ngaqë nuk e humbi kurrë sensin e jetës dhe të dashurisë për të. Në këtë kontekst, Pema, gjelbërimi, ripyllëzimi i hapësirës brenda dhe jashtë qytetit, po ringjallen si traditë dhe po shndërrohen dita-ditës në simbol të ringritjes së së qytetit tonë, në simbol të shndërimeve sociopolitike, ekonomike, kulturore, e shpirtërore që përjetojmë në tërësi si popull e si komb në çerekshekullin e fundit.Dita e Pemës që çelim sot në qytetin tonë këtë vit përkon me një datë të veçantë, të pranuar e përkujtuar unanimisht nga të gjithë vendet e lira e demokratike, datën dhe Ditën e Memories së Shoahut, Holokaustit që pësoi populli hebraik, prekursor dhe bashkëthemelues i kulturës dhe qytetërimit të sotëm europian e perëndimor, në Europën e gjatë Luftës së Dytë Botërore. Përkujtimit të kësaj tragjedie, unike në llojin e vet në tërë historinë e njerëzimit dhe nderimit të viktimave të shumta të saj, i bashkohemi sot edhe me aktin simbolik të mbjelljes së Pemës së Kujtesës.Bashkë me përfaqësues të tjerë të qytetit, u kemi dhënë pemëve që do të mbjellim sot, secilës nga një domethënie të veçantë, secila që tani e tutje do të simbolizojë vlerat dhe dëshirat tona, midis të cilave, ajo e integrimit të plotë në Bashkimin Europian është nga më të fortat e më të mëdhatë. Falenderoj edhe një herë nga zemra, në emër të të gjithë popullit të Kukësit, miqtë tanë vendas dhe të huaj që na kanë nderuar me ardhjen dhe praninë e tyre në këtë eveniment të qytetit!Ju uroj simbolikisht të gjithëve: me pemë të mbarë e me shumë fryte në jetën e secilit prej jush, të familjeve dhe shoqërisë suaj!" – përfundoi fjalën e tij Kryetari Shehu.

Publiée par Bashkia Kukës sur Mercredi 31 janvier 2018

 

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli në Top 10 në Global Innovation Index

Izraeli udhëheq botën në investime në R&D, kërkim të talenteve. Shkëlqen në prodhimin e inovacionit me investim relativisht të vogël.…

SHQIPËRI

Viktimat e Holokaustit nderohen me një memorial në Tiranë

Shqipëria është një nga të paktat vende që gjatë luftës së Dytë Botërore u hapi derën hebrenjve që ndiqeshin nga…

KOSOVA

Mentor Rexhepi: YOZMA- shembulli izraelit i fondeve private investive dhe Kosova

Izraeli njihet si vendi i risive teknologjike. Modeli Yozma nga Izraeli është marrë parasysh si model i suksesshëm nga shumë…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…