Amerikania BioMarin kërkon ndihmën e spitalit izraelit për shërimin e hemofilisë

A jemi pranë një shërimi të  hemofilisë? Kompania amerikane e bioteknologjisë BioMarin synon ta zbulojë atë me ndihmën e Sheba Medical Center në Izrael.

BioMarin ka zgjedhur spitalin izraelit për të kryer fazën tjetër të testimit në një kurë për hemofilinë.

Hemofilia është një çrregullim gjenetik i trashëguar kryesisht që dëmton aftësinë e trupit për të bërë mpiksjen e gjakut, një proces i nevojshëm për të ndaluar gjakderdhjen. Kjo rezulton në gjakderdhje më të gjatë të njerëzve pas një dëmtimi, dëmtohen lehtë dhe një rritje të rrezikut të gjakderdhjes brenda nyjeve ose trurit.

Hemofilia A, e cila prek kryesisht meshkujt, mund të jetë kërcënuese për jetën.

BioMarin ka zhvilluar një trajtim që përdor viruse për implantimin e gjeneve të reja në qelizat e pacientit; një dozë e vetme duket të jetë e mjaftueshme për të ndaluar apo edhe për të kuruar sëmundjen.

BioMarin kreu një provë fillestare në nëntë pacientë – të gjitha ndaluan përdorimin e barnave të koagulimit për trajtimin e hemofilisë së tyre dhe normën e tyre të gjakderdhjes (të llogaritur në baza vjetore), duke rënë nga rreth 16 episode, në një të vetëm.

Prof. Gili Kenet do të drejtojë projektin në Izrael. Kenet, drejtor i Qendrës Kombëtare të Hemofilisë dhe Instituti i Trombozës dhe Hemostasis në Qendrën Mjekësore Sheba, u impresionua me atë që ka parë deri tani.

Qendra Sheba shëron mbi 700 hemofilikë në vit dhe ka rreth 50 pacientë që aktualisht marrin pjesë në sprovat klinike. Kenet, një ekspert i hemofilisë, trombozës dhe hemostazës, i njohur ndërkombëtarisht, është bashkëkryesuesi aktual i nënkomitetit shkencor që merret me Hemofilinë A.

IZRAELI SOT

Lexo më shumë

Gëzuar Pesah 2019! Sot fillon festa më e rëndësishme hebraike

Pesah 2019 fillon mbremjen e së premtes, më 19 prill, dhe përfundon mbrëmjen e së shtunës, 27 prill.

INTERVISTA

Ambasadori Boaz Rodkin: Shqipëria, tërheqëse për investitorët izraelitë

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri Boaz Rodkin, i ftuar në emisionin “PASSPORT” të gazetarit Arbër Hitaj në SCAN TV

SPYZONE

Izraeli, 7.5 miliardë dollarë në 2018 nga eksportet ushtarake

Vëllimi i shitjeve të kompanive të mbrojtjes izraelite pasqyroi dhjetëra marrëveshje në mbarë botën.