Izraeli, një shekull duke shpëtuar dhe ndryshuar jetë

Universiteti Hebraik i Jeruzalemit ka më shumë se 7000 patentë të regjistruara dhe tetë fitues të Çmimit Nobel


Nga Rachele Schonberger

Çfarë ndodhi në vitin 1915? Shkencëtari më i dekoruar gjerman i të gjitha kohërave, Paul Ehrlich, i dha paratë për themelimin e Universitetit Hebraik me vullnetin e tij.

Nuk ishte Albert Einstein, Sigmund Freud, Martin Buber ose Chaim Weizmann – të cilët, që të gjithë ishin themeluesit e Universitetit Hebraik (Hebrew University)

Ehrlich, që punonte në fushën e hematologjisë, imunologjisë, kimioterapisë antimikrobike, trajtimit të difterisë dhe sifilizit, fitues i çmimit Nobel në fiziologji dhe mjekësi në vitin 1908 dhe shumë çmime të tjera, iu bashkua komitetit themelues të universitetit në vitin 1914.

Në vitin 1918, universiteti u themelua zyrtarisht me vendosjen e gurthemelit të parë duke bërë të mundur që ëndrra e Ehrlich të bëhet realitet.

Në mesin e gjashtë kampuseve dhe shtatë fakulteteve, hulumtimi i Universitetit Hebraik dhe kompania e tij për transferimin e teknologjisë Yissum është i thelbësor në ndryshimin e jetëve dhe shpëtimin e jetëve.

Profesori Amnon Shashua zhvilloi një teknologji të quajtur Mobileye, vizionin e kompjuterizuar që analizon çdo gjë para një automjeti.

Mobileye është një sistem ndihmës i avancuar i ndihmës së shoferit (ADAS) që ofron paralajmërime për parandalimin dhe zbutjen e përplasjeve.

Është kompania më e madhe izraelite në bursë dhe kompania më e madhe që ka ardhur ndonjëherë nga çdo universitet në botë. Kjo kompani kohët e fundit u shit për 15 miliardë dollarë amerikanë.

Ka tre lloje të llamba në treg. Llamba e inkandeshente e Edisonit, e cila është tepër e paefektshme – duke gjeneruar një sasi të madhe të nxehtësisë; llamba fluoreshente që janë mjaft efikase; dhe llamba më efikase për energji atje janë LED.

Problemi me LED është kur doni ta rregulloni spektrin e tyre, ka një humbje dramatike të efikasitetit.

Cili është qëllimi i përdorimit të llambave LED, kur nëse doni të rregulloni ato dhe pastaj të humbni efikasitetin? Uri Banin shpiku një teknologji për të zgjidhur këtë problem dhe filloi një kompani që u ble nga prodhuesi më i madh i llambave LED në botë – Merck, një kompani kimike gjermane.

Oded Shoseyov, një ekspert në nanobioteknologji, trajtoi produktin e mbeturinave të industrisë së pulpës së letrës, një nga materialet më të lira në botë. Ai e ka futur atë me një përbërës fleksibël dhe elastik për ta bërë atë më të lehtë dhe më elastik se goma.

Medikamenti kryesor në botë për trajtimin e demencës (humbjen e kujtesës) gjenerohet nga hulumtimi i Profesor Marta Weinstock-Rosin. Ajo quhet Exelon dhe është tregtuar nga Novartis në të gjithë botën.

Exelon është një frenues i kolinesterazës, një lloj i ilaçeve të përshkruara për njerëzit në fazat e hershme ose të mesme të sëmundjes Alzheimer.

Megjithëse nuk është një kurë, Exelon është treguar të jetë një ilaç efektiv për trajtimin e simptomave të sëmundjes së lehtë të moderuar të Alzheimerit.

Ajo mund të ngadalësojë përparimin e simptomave dhe të ndihmojë njerëzit me sëmundje të butë e të moderuar të Alzheimerit të qëndrojnë të lidhur më gjatë me marrëdhëniet dhe aktivitetet që ata vlerësojnë dhe shijojnë.

Medikamenti i parë anti-kancer ka dalë nga Izraeli kundër kancerit ovarian – dhe medikamenti i parë “nano” i miratuar nga Administrata Federale e Medikamenteve në SHBA – quhet Doxil. Tregohet nga Johnson & Johnson.

Hulumtuesit kanë marrë një agjent shumë të fuqishëm kimioterapeutik dhe mbështesin atë në një pikëz lipidi. Pika e lipideve ruan një mjedis të mbyllur që hapet vetëm në zonën ku është e nevojshme, kështu që zvogëlon në mënyrë dramatike toksicitetin dhe efektet anësore.

Doxil rekomandohet për trajtimin e pacientëve me kancer ovarian, sëmundja e të cilit ka përparuar ose recidivuar pas kimioterapisë me bazë platini. Ky medikament gëzon shitjet afërsisht 1 miliard dollarë çdo vit. Është kura kryesore për kancerin ovarian.

Ju ndoshta mbani mend, jo shumë kohë më parë, se jeta e skajshmërisë së domateve është matur në orë, dhe ato nuk ishin një produkt bujqësor i qëndrueshëm. Hulumtimi i Nachum Kedar dhe Haim Rabinowitch çuan në shpikjen e domates qershi që mund të konsumohet brenda një jave.

Universiteti Hebraik mund të mburret me më shumë se 7000 patentë të regjistruar, tetë fitues të Çmimit Nobel dhe një Fields Medal në matematikë. Vlerësime të tjera përfshijnë 269 Israel Prizes, nëntë Wolf Prizes, 33 EMET Prizes për Artin, Science and Culture and 89 Rothschild Prizes

Për të festuar njëqindvjetorin e universitetit, Hebrew University Start-Up Nation Hothouse do t’iu ofrojë udhëheqësve të biznesit nga e gjithë bota një program unik i përqendruar në inovacionin, investimet dhe frymëzimin. Udhëheqësit do të kenë një perspektivë të brendshme të botës së Jeruzalemit të teknologjisë së lartë dhe do të lidhë rrjetin me sipërmarrësit lokalë dhe udhëheqësit e industrisë.

* Rachele Schonberger është presidente e Miqve Australianë të Universitetin Hebraik për Neë South Wels.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Me 90% të votave, “Blu dhe Bardhë” kryeson ndaj Likud 32-31

Blloku i majtë kryeson ndaj atij të djathtë 56-55. Partia e Liberman vendos për fatin e qeverisë së re

SHQIPËRI

Meta pret ambasadorin Gendler: Izraeli, një shembull i shkëlqyer për Shqipërinë

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, priti sot në një takim Ambasadorin e ri të Shtetit të Izraelit në…

KOSOVA

Dr. Mojmir Kallus: Hapja e ambasadës së ICEJ në Prishtinë e lidh më shumë Kosovën me Izraelin

Vizitë e suksesshme në Kosovë e Zëvendëspresidentit të Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jeruzalemit (ICEJ). Plane për një sinagoge të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…