Yad Vashem, ministri gjerman: Miqësia me Izraelin, e mrekullueshme!

Ministri Heiko Maas, tha se Gjermania ‘mban përgjegjësinë për krimin më barbar në historinë e njerëzimit’


Ministri i jashtëm gjerman, Heiko Maas, bëri thirrje për këmbënguljen e shoqërisë në luftën kundër antisemitizmit dhe racizmit gjatë vizitës së tij të parë në Izrael që kur qeveria e re gjermane u betua në fillim të këtij muaji.

Gjermania mban përgjegjësinë për krimin më barbar në historinë e njerëzimit. Shoah (Holokausti) mbetet një paralajmërim dhe detyrë që ne të bëjmë fushatë për të drejtat e njeriut dhe tolerancën në mbarë botën”, shkroi ai në librin e vizitorëve të memorialit gjatë vizitës së tij në Muzeun e Holokastit Yad Vashem në Jeruzalem.

“Shoah” është termi në hebraisht për shfarosjen sistematike të 6 milion hebrenjve të kryer nga Gjermania naziste gjatë Luftës së Dytë Botërore. “Ne duhet të kundërshtojmë me vendosmëri çdo formë të antisemitizmit dhe racizmit – kudo dhe çdo ditë,” shkroi ai.

Në vitin e 70-të që nga themelimi i shtetit të Izraelit, “mrekullia e miqësisë” midis dy vendeve është përmendur shpesh midis dy vendeve, tha ai. Izraeli modern u themelua pas Luftës së Dytë Botërore në vitin 1948.

Ne qëndrojmë pranë vendit që kujton të gjithë këtu [në Yad Vashem] jeta dhe ëndrrat e të cilëve u shkatërruan“, përfundoi Ministri i Jashtëm.

Lajme të ngjashme

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Me 90% të votave, “Blu dhe Bardhë” kryeson ndaj Likud 32-31

Blloku i majtë kryeson ndaj atij të djathtë 56-55. Partia e Liberman vendos për fatin e qeverisë së re

SHQIPËRI

Meta pret ambasadorin Gendler: Izraeli, një shembull i shkëlqyer për Shqipërinë

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, priti sot në një takim Ambasadorin e ri të Shtetit të Izraelit në…

KOSOVA

Dr. Mojmir Kallus: Hapja e ambasadës së ICEJ në Prishtinë e lidh më shumë Kosovën me Izraelin

Vizitë e suksesshme në Kosovë e Zëvendëspresidentit të Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jeruzalemit (ICEJ). Plane për një sinagoge të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…