Izraeli, shpiket roboti Sweeper që mbledh frutat

Makina është zhvilluar nga një konsorcium që përfshin hulumtuesit nga Universiteti Ben-Gurion i Negevit


Quhet Sweeper dhe është roboti i parë i dizajnuar për të punuar në një sistem rreshti të kulturës së mbjellë, dhe që mbledh edhe frutat e fshehura nga gjethet e vogla.

Makina, e zhvilluar nga një konsorcium që përfshin hulumtuesit nga Universiteti Ben-Gurion i Negevit, tashmë është testuar në stacionin e kultivimit të kulturave bujqësore të St. Katelijne Waver në Belgjikë.

Testi paraprak u krye me speca të rritur në serë dhe Sweeper ishte në gjendje për të kuptuar se cili frut ishte i pjekur dhe e mblodhi atë në vetëm 24 sekonda, me një normë suksesi prej 62%.

Roboti punoi duke vëzhguar produktet dhe kur kuptoi se fruti ishte i pjekur, ai e mori atë duke sharruar bishtin me një prerje të pastër.

Për më tepër shikoni videon.

/Izraeli Sot/

Lexo më shumë

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

INTERVISTA

Kompozitori i famshëm izraelit, Boris Pigovat: “Lule Bore” e meriton të jetë himni i “IsraAlb”

Boris Pigovat është një nga emrat më të mëdhenj të muzikës izraelite dhe asaj botërore. Kënga e famshme shqiptare “Lule…

SPYZONE

Si u bë Izraeli një superfuqi kibernetike në botë

Ushtria izraelite rekruton koduesit më të mirë dhe më të shkëlqyer apo hakersat qysh në adoleshencë