Aktivitet në OKB: “Një Çështje e Humanitetit: Shpëtimi i Hebrenjve në Shqipëri gjatë Holokaustit”

Misioni i Shqipërisë dhe World Jewish Congress organizuan në selinë e OKB, aktivitetin kushtuar shpëtimit të hebrenjve në Shqipëri


Misioni i Shqipërisë në Kombet e Bashkuara, Departamenti i Komunikimit të Kombeve të Bashkuara si dhe Kongresi Botëror i Hebrenjve (World Jewish Congress), organizuan më 31 janar në sallën nr.1 të konferencave në selinë e OKB-së në Nju Jork, aktivitetin kushtuar shpëtimit të hebrenjve në Shqipëri gjatë Luftës së Dytë Botërore, në nderim të Ditës Ndërkombëtare të Holokaustit.


“Një Çështje e Humanitetit: Shpëtimi i Hebrenjve në Shqipëri gjatë Holokaustit”. Kështu titullohej tema e aktivitetit, në të cilën folën, Besiana Kadare, Përfaqësuesja e Përhershme e Shqipërisë në Kombet e Bashkuara, Ronald Lauder, Presidenti i Kongresit Botëror të Hebrenjve, prof. Shaban Sinanin, historian dhe autor i librit “Shqiptarët dhe Hebrenjtë: Mbrojtja dhe Shpëtimi”, Dr.Anna Kohen, familja e së cilës u shpëtua në Shqipëri gjatë Holokaustit dhe David Estrin, themeluesi i “Together We Remember” (“Së bashku Ne Kujtojmë”).

Një klip nga filmi “Besa” u shfaq me këtë rast për të pranishmit.

Dr. Anna Kohen, fëmijë e të mbijetuarve të Holokaustit foli për përvojën e familjes së saj gjatë Holokaustit në Shqipëri dhe si ka ndikuar kjo histori gjatë gjithë jetës së saj.

Majlinda Myrto, familja e të cilës është shquar në shpëtimin e hebrejve foli për konceptin e Besës dhe detyrimin që kanë shqiptarët ndaj mikut dhe njerëzve në nevojë.

Duke folur për këtë akt, Ambasadori në detyrë i Shteteve të Bashkuara, në OKB, Jonathan Cohen tha se “shqiptarët u shquan mes njerëzve të guximshëm që patën një ndikim të jashtëzakonshëm duke mbrojtur me mijëra në Ballkan, duke siguruar që t’i shpëtonin tmerreve të Holokaustit”.

“E përgëzojmë humanitetin e Shqipërisë ndaj hebrejve dhe konceptin e saj të Besës”, tha ai.
Takimin e përshëndeti edhe kongresisti Eliot Engel, Kryetar i Komitetit për Marrëdhënie Ndërkombëtare në Dhomën e Përfaqësuesve të Kongresit Amerikan.

Mes folësve ishte edhe David Estrin që drejton organizatën “Së bashku mbajmë mend” e cila përpiqet të fuqizojë të rinjtë, komunitet pas komuniteti, si dhe të sigurojë që #NeverAgain (KurrëMë të bëhet realitet.)

Të pranishëm ishin edhe kongresmeni amerikan, Eliot Engel, nënsekretarja e Departamentit të Komunikimit të OKB, Alison Smale, përfaqësues nga fetë e ndryshme në Shqipëri, rabini i Shqipërisë, Yisroel Finman, përfaqësues të trupit diplomatik të Kosovës, përfshirë Konsullen e Kosovës në Nju Jork, Teuta Sahatqija, shqiptarë dhe kosovarë me banim në Shtetet e Bashkuara.

“Përfaqësuesja e Përhershme e Shqipërisë në OKB, Besiana Kadare, ndau historinë e pabesueshme të Besës shqiptare (Premtimit) gjatë Lufëtës së Dytë Botërore. Për shkak të asaj Bese, Shqipëria ishte vendimi i vetëm me më shumë hebrenj pas Holokaustit se para tij.”, shkruan në një postim në Twitter, Kongresi Botëror i Hebrenjve.

“Salla e mbushur plot sot për aktivitetin tonë në Kombet e Bashkuara për historinë e jashtëzakonshme të shqiptarëve që shpëtuan të gjithë hebrenjtë që banonin brenda kufijve të Shqipërisë gjatë Holokaustit. Krenare të jem pjesë e një kombi, i cili qëndroi në anën e duhur të historisë, në kohën e duhur dhe, bëri vendimin e duhur”, shkroi në Tëitter ambasadorja e Shqipërisë në OKB, Besiana Kadare.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…

SHQIPËRI

Shpëtoi në Shqipëri, Meta dekoron personalitetin amerikano-izraelit Dr. Ichak Kalderon Adizes

Për t’i shpëtuar Holokaustit, familja e Ichak Adizes u strehua në Shqipëri duke pretenduar se nuk ishin hebre por muslimanë,…

KOSOVA

Kosova midis 100 Kombeve në Jerusalem

Ambasada Ndërkombëtare e Krishterë e Jerusalemit (ICEJ) organizon marshin e kombeve drejt Jerusalemit çdo vit. Kosova bëhet vendi i 100-të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…