Viatcheslav Kantor, miliarderi ruso-hebre me 500 mln USD koleksion arti

Me një pasuri prej 3.8 miliardë dollarë, ruso-hebreu Viatcheslav Kantor, i njohur me emrin Moshe Kantor, është personi i 546-ti në botë, sipas revistës së njohur amerikane, “Forbes”.


Me një pasuri prej 3.8 miliardë dollarë, ruso-hebreu Viatcheslav Kantor, i njohur me emrin Moshe Kantor, është personi i 546-ti në botë, sipas revistës së njohur amerikane, “Forbes”.

Viatcheslav Kantor, 65 vjeç, i cili është pronari i “Acron”, një prej prodhuesve më të mëdhenj të plehrave kimike në Rusi, njihet në mbarë botën për koleksionin e tij të çmuar të artit, me vepra të krijuara nga artistët ruso-hebrenj, vlera e të cilit arrin në 500 milionë dollarë.

Babai i pesë fëmijëve, është gjithashtu President i Kongresit të Hebrenjve të Europës, Fondit Europian të Hebrenjve, si dhe ka themeluar Këshillin Europian për Tolerancën dhe Pajtimiin, një organizatë joqeveritare që lufton ksenofobinë, antisemitzimin dhe monitoron zbatimin nga ana e vendeve europiane të principeve të tolerancës.

Kantor, i njohur si një filantropist i shquar, është gjithashtu themeluesi dhe presidenti i Forumit Ndërkombëtar të Luksemburgut në Parandalimin e Katastrofave Bërthamore, një organizatë joqeveritare.

Për shumë vite, Kantor ka qenë donator në muzeun Holokaustit, Yad Vashem.


 

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Me 90% të votave, “Blu dhe Bardhë” kryeson ndaj Likud 32-31

Blloku i majtë kryeson ndaj atij të djathtë 56-55. Partia e Liberman vendos për fatin e qeverisë së re

SHQIPËRI

Meta pret ambasadorin Gendler: Izraeli, një shembull i shkëlqyer për Shqipërinë

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, priti sot në një takim Ambasadorin e ri të Shtetit të Izraelit në…

KOSOVA

Dr. Mojmir Kallus: Hapja e ambasadës së ICEJ në Prishtinë e lidh më shumë Kosovën me Izraelin

Vizitë e suksesshme në Kosovë e Zëvendëspresidentit të Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jeruzalemit (ICEJ). Plane për një sinagoge të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…