Arkitekti Papastefani: Koha për një Kopsht të Miqësisë me Izraelin në Shqipëri

Simboli i përdorur në Kopshtin e Izraelit është “Pema e Jetës”. Ky simbol, kjo ADN, është konceptuar të realizohet me anën e pemëve të përbashkëta që rriten në dy vendet. Ky kopsht mund të ndërtohet në Tiranë, Elbasan ose Berat

andi-papastefani-cover


Nga Arkitekt Andi Papastefani

Shqiptarët dhe hebrenjtë, dy ndër popujt e lashte të Mesdheut, kanë kaluar nepër shumë përpjekje dhe  vështirësi gjatë historisë së  tyre.

Të dy vendet kane komunikuar me njeri-tjetrin në  mënyra të  ndryshme. Shumë udhëtare, njerëz të  ditur, tregtare kane vizituar vendet e njeri-tjetrit, kanë  bere tregti me njeri-tjetrin dhe  biznes (si në rastin e Himarës me prodhimin e qitros).

Gjatë Luftës së Dytë Boterore, shqiptarët e treguan veten në  lartesinë e duhur, duke i strehuar dhe mbrojtur hebrenjtë që u gjendën dhe erdhën nga vendet e tjera në Shqipëri.

Simboli i përdorur në  Kopshtin e Izraelit është “Pema e Jetës”.

Ky simbol, kjo ADN, është konceptuar të realizohet me anën e pemëve të përbashkëta që  rriten në dy vendet, si: ullinjtë, shegët, agrumet, fiqtë, qitrot,  etj. Do të përdoren edhe pemë që rriten në Izrael,  si: Ficus Sycomorus, Quercus Suber L. dhe Jacaranda.

Arkitekti Andi Papastefani

Në këtë kopsht do të ketë ambiente të përshtatshme për meditim e relaks. Do të  vendosen stola në vendet më interesante të parkut.

Materialet e përdorura do të jenë natyrale.

Ky kopsht do të zhvillohet në rreth 2000 metër katrorë. Mund të ndërtohet në  Tiranë, Elbasan ose Berat duke u përshtatur gjeologjisë së vendit ku do të zgjidhet për t’u instaluar.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Me 90% të votave, “Blu dhe Bardhë” kryeson ndaj Likud 32-31

Blloku i majtë kryeson ndaj atij të djathtë 56-55. Partia e Liberman vendos për fatin e qeverisë së re

SHQIPËRI

Meta pret ambasadorin Gendler: Izraeli, një shembull i shkëlqyer për Shqipërinë

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, priti sot në një takim Ambasadorin e ri të Shtetit të Izraelit në…

KOSOVA

Dr. Mojmir Kallus: Hapja e ambasadës së ICEJ në Prishtinë e lidh më shumë Kosovën me Izraelin

Vizitë e suksesshme në Kosovë e Zëvendëspresidentit të Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jeruzalemit (ICEJ). Plane për një sinagoge të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…