Armët futurisike, Inteligjenca Artificiale revolucionarizon ushtrinë

Inteligjenca artificiale do të luajë një rol të madh në këtë proces të zhvillimit të sistemeve të forcave të ardhshme.


Forcat e Armatosura në të ardhmen do të veprojnë në fusha dhe kushte krejtësisht të ndryshme nga ato që njohim sot.

Avionët e ardhshëm që fluturojnë në 2025-2030 do të pajisen me sensorë të avancuar dhe me rezolucion të lartë, duke gjeneruar një sasi të madhe të të dhënave, të cilat do të duhet të përpunohen dhe bashkohen në kohë reale, shkruan portali izraelit i specializuar në fushën e sigurisë, i-Hls.com

Përballë këtij kompleksiteti gjithnjë e më të madh, njeriu do të duhet të menaxhojë sistemin dhe të qëndrojë në rrjetin vendimmarrës.

Një studim i ri do të shqyrtojë mënyrën e bashkimit të të dhënave në kohë reale dhe gjithashtu lejon sistemin të përdorë të dhënat historike dhe burimet e tjera të informacionit në cloud luftarake.

Inteligjenca artificiale do të luajë një rol të madh në këtë proces të zhvillimit të sistemeve të forcave të ardhshme.

Njësia Man-Machine Teaming mbështetur nga qeveria franceze, ose MMT, bëri një studim për aplikimin e Inteligjencës Artificiale për luftimin e avionëve që u lançua kohët e fundit është pjesë e një inovacioni për të zhvilluar sisteme të armëve të ardhshme brenda udhërrëfyesit të Ministrisë së Forcave të Armatosura për të eksploruar Inteligjencën Artificiale për armatim.

 

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli në Top 10 në Global Innovation Index

Izraeli udhëheq botën në investime në R&D, kërkim të talenteve. Shkëlqen në prodhimin e inovacionit me investim relativisht të vogël.…

SHQIPËRI

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

KOSOVA

Mentor Rexhepi: YOZMA- shembulli izraelit i fondeve private investive dhe Kosova

Izraeli njihet si vendi i risive teknologjike. Modeli Yozma nga Izraeli është marrë parasysh si model i suksesshëm nga shumë…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…