Izraeli prezanton radarin e gjeneratës së re

ELM-2084 Multi-Mission Radar (MMR) siguron aftësi të mbrojtjes ajrore për klientët anembanë botës, si dhe radarët e “Iron Dome”, “David’s Sling” dhe IAI-së dhe sistemet “Barak”.


Njësia ELTA Systems në varësi të Israel Aerospace Industries Ltd. prezantoi gjeneratën e ardhshme të radarëve, të quajtur ELM-2084 Multi-Mission Radar (MMR).

Ky sistem siguron aftësi të mbrojtjes ajrore për klientët anembanë botës, si dhe radarët e “Iron Dome”, “David’s Sling” dhe IAI-së, sistemet e armë “Barak”.

Versioni i ri, i quajtur MS-MMR (Multi-Sensor MMR), bashkon sensorë shtesë ELTA në sistemin MMR kryesor duke ofruar një pamje aktive, pasive dhe të kombinuar ajrore të situatës (ASP). Sistemi do të prezantohet për publikun në “Paris Air Show” në ditët në vijim.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Me 90% të votave, “Blu dhe Bardhë” kryeson ndaj Likud 32-31

Blloku i majtë kryeson ndaj atij të djathtë 56-55. Partia e Liberman vendos për fatin e qeverisë së re

SHQIPËRI

Cakaj-Hanegbi: Konferenca e Grupit të Mesdheut në Shqipëri, merr pjesë edhe Izraeli

Gjatë qëndrimit të tij në Izrael, Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, u prit në…

KOSOVA

Dr. Mojmir Kallus: Hapja e ambasadës së ICEJ në Prishtinë e lidh më shumë Kosovën me Izraelin

Vizitë e suksesshme në Kosovë e Zëvendëspresidentit të Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jeruzalemit (ICEJ). Plane për një sinagoge të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…