Alona Barkat, “Anxhela Merkel” e futbollit izraelit

Skuadra që përfaqëson qytetin e Beer Shevës njihet në Izrael për një tifozëri shumë të zjarrtë. Madje, edhe presidenti i Izraelit, Reuven Rivlin, është një tifoz i hershëm i Hapoel Beer Shevës.

Alona Barkat

Laçi ka president Pashk Laskën, ndërsa Hapoel Beer Sheva drejtohet nga një femër, e cila është bërë e famshme në Izrael për suksesin e jashtëzakonshëm si biznesmene dhe për më tepër në drejtimin një klubi futbolli. Por kush është Alona Barkat, e cila tri vite më parë, kur Hapoel Beer Sheva mposhti Interin në “San Siro”, u pagëzua me emrin “Anxhela Merkel e futbollit” nga tabloidi i famshëm gjerman “Bild”.

Pasi kreu shërbimin e detyruar ushtarak, ajo diplomua për histori në Universitetin Hebraik të Jerusalemit. Gjatë studimeve, ajo u njoh me bashkëshortin e ardhshëm, Eli Barkat, atëherë një student për Matematikë dhe Shkenca Kompjuterike. Eli Barkat është vëllai i ish-kryetarit të Bashkisë së Jerusalemit, Nir Barkat.

Për tetë vjet, 1996-2004, Alona dhe bashkëshorti i saj jetuan në SHBA, së bashku edhe Nir Barkat, ku investuan në kompaninë Check Point, si dhe dy fonde “Ventur Capital”, BRM dhe INV. Barkat financoi disa projekte sociale dhe ishte aktive në organizatat e hebrenjve të Amerikës, AIPAC dhe “Federata e Hebrenjve” të San Françiskos.

Në vitin 2004, ajo u kthye në Izrael me familjen e saj. Marrëdhëniet me biznesmenin Lonie Herzikoviç, asokohe pronari i klubit të njohur, Makabi Tel Aviv, e futën Barkat në botën e sportit.

Presidenti i Izraelit, Reuven Rivlin, është një tifoz i hershëm i Hapoel Ber Shevës

Ai e bindi që të blinte klubin e futbollit, Hapoel Ber Sheva, që militonte në kategorinë e dytë. Alona Barkat e bleu klubin në verën e vitit 2007, nga pronari i mëparshëm Eli Zino, duke u bërë kështu femra e parë në Izrael që zotëronte një klub futbolli. Skuadra që përfaqëson qytetin e Beer Shevës njihet në Izrael për një tifozëri shumë të zjarrtë. Madje, edhe presidenti i Izraelit, Reuven Rivlin, është një tifoz i hershëm i Hapoel Ber Shevës. /PANORAMASPORT.AL/

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Netanyahu zyrtarisht hyn në historinë izraelite si kryeministri më jetëgjatë në shërbim

Që prej të shtunës, kryeministri 69-vjeçar ka shërbyer si udhëheqës i vendit për një total prej 4.876 ditësh, duke tejkaluar…

SHQIPËRI

Ambasadori i Izraelit, Boaz Rodkin: Shqipëria ka potenciale të mëdha

“Në këto katër vjet, ishte privilegji im të udhëheqja ambasadën gjatë një periudhe sfiduese dhe unike, përkushtimin ndaj të ardhmes…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…