Studimi izraelit, qelizat mund të ripërdoren për të bërë inde dhe organe të reja

Studimi është kryer bashkërisht nga Profesoresha Carmit Levy e Departamentit të Gjenetikës dhe Biokimisë Molekulare Njerëzore në Shkollën Sackler të Mjekësisë në Universitetin e Tel Avivit dhe Dr Jacob Hanna i Institutit Weizmann.


Hulumtimi izraelit i kthen qelizat e trurit në qeliza të lëkurës.

Një studim i ri nga studiuesit në Universitetin e Tel Aviv zbulon se është e mundur të ripërdoren qelizat e pjekura për të bërë inde dhe organe të reja.

Studimi, i bazuar te minjtë, është kryer bashkërisht nga Profesoresha Carmit Levy e Departamentit të Gjenetikës dhe Biokimisë Molekulare Njerëzore në Shkollën Sackler të Mjekësisë në Universitetin e Tel Avivit dhe Dr Jacob Hanna i Institutit Weizmann.

Siç shpjegohet nga Universiteti përmes një njoftimi për shtyp, kur qelizat zhvillohen, ato ndryshojnë në organe të ndryshme me funksione të ndryshme: kocka, zorrët, truri dhe kështu me radhë.

Studimi tregon, për herë të parë, se ky proces nuk është i pakthyeshëm: ju mund “të ktheheni prapa kohë” dhe të transformoni një qelizë të pjekur që tashmë luan një rol në trup në një qelizë krejtësisht të ndryshme.

Siç është shpjeguar nga Prof. Levit, ky studim hap derën për aplikime të shumta të tjera – nga transplantet, e cila do të eliminonte listat e gjatë duke pritur dhe për të eliminuar problemin e përbashkët të refuzimit për të ndoshta një ditë do të shërojë edhe shurdhimin, shkruan Silicionwadi.it.

Testet laboratorike

Shkencëtarët morën qeliza nga pjesë të ndryshme të miut – stomaku, zorra, indet lidhës, zemra dhe truri – dhe i vendosën këto qeliza në një zgjidhje duke aktivizuar kalimin gjenetik MITF (faktori transkriptues i lidhur me Micophthalminë), i cili është përgjegjës për prodhimin e melanociteve. Përmes kësaj metode, një qelizë stomaku u transformua në një qelizë epiteliale (që ndahen për të riparuar një plagë).

Me fjalë të tjera, të gjitha gjenet janë të pranishme në të gjitha qelizat, por ato janë mekanizmat gjenetike që u lejojnë atyre të manifestohen në vendin e duhur, por mbeten të fjetur kudo. Çdo qelizë ka një lloj “ndaluesi” që mund të aktivizohet dhe në këtë rast shkencëtarët kanë aktivizuar kalimin e MITF për të krijuar melanocite nga qelizat e përcaktuara fillimisht për qëllime të tjera.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…

SHQIPËRI

Dr.Mojmir Kallus: Projektet e ICEJ e lidhin më afër Shqipërinë dhe Kosovën me Izraelin

Zëvendëspresidenti i Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jerusalemit – ICEJ (International Christian Embassy of Jerusalem) flet për “Izraeli Sot”

KOSOVA

Albion Bikliqi: Vizita ime në Izraelin e dijes, teknologjisë dhe sigurisë kibernitike

Eksperti i Sigurisë Kibernetike dhe CEO, Co-Founder në TRINIA LLC, Albion Bikliqi, tregon përvojën dhe pjesëmarrjen e tij në Konferencën…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Shqipëria duhet të ndjekë shembullin e Izraelit

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për emisionin Diplomaticus të gazetarit Erion Kaçorri në News24

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…