Koordinatori Sojati: Qeveria dhe forcat e koalicionit, strategji për deradikalizimin e ish-luftëtarëve shqiptarë të ISIS

Koordinatori Kombëtar për Çështjet e Radikalizmit dhe Ekstremizmit të Dhunshëm, Agron Sojati, duke folur për emisionin “Diplomaticus”, të gazetarit Erion Kaçorri,  shprehet se  Qeveria shqiptare ka një strategji të qartë për deradikalizimin e ish-luftëtarëve shqiptarë të ISIS-it.

Koordinatori Kombëtar për Çështjet e Radikalizmit dhe Ekstremizmit të Dhunshëm, Agron Sojati

 

Në kampin “Al Hol” të Sirisë, që kontrollohet nga forcat kurde, vazhdon të jetojë një grup grash dhe femijësh, familjare të xhihadistëve shqiptarë të ISIS, të cilët nuk janë kthyer ende në vendin e tyre të origjinës.

Koordinatori Kombëtar për Çështjet e Radikalizmit dhe Ekstremizmit të Dhunshëm, Agron Sojati, duke folur për emisionin “Diplomaticus”, të gazetarit Erion Kaçorri,  shprehet se  Qeveria shqiptare ka një strategji të qartë për deradikalizimin e ish-luftëtarëve shqiptarë të ISIS-it.

Shkëmbehen të dhënat e nevojshme nga burimet zyrtare të mirëpërcaktuara, sepse kur kemi parasysh që gra dhe fëmijë kërkojnë të kthehen, ne ligjërisht nuk kemi krijuar pengesa artificiale, por marrja e iniciativave kërkon në radhe të parë sigurinë karshi qytetarëve. Kemi parasysh që ka individë që jo thjesht janë ekspozuar, por edhe kanë marrë pjesë në grupe terroriste si ISIS dhe të gjithë ata trajtohen me shumë sensitivitet”, deklaron Sojati për News 24.

Koordinatori Kombëtar për Çështjet e Radikalizmit dhe Ekstremizmit të Dhunshëm, Agron Sojati, dhe drejtuesi i emisionit “Diplomaticus”, gazetari Erion Kaçorri

 

I pyetur nga gazetari, nëse vërtet ka interes nga shteti shqiptar që këta persona të kthehen në vendin e tyre, Sojati deklaron se është e thjeshtë të përgjigjesh me “po, ose jo”, megjithatë ka sensitivitet në raport me gratë dhe fëmijët.

Gjithsesi, çdo shqiptar kudo që të jetë, në çdo fazë të jetës qoftë në shkelje ose jo të ligjit janë strukturat e tjera që e ndajnë raportin që ata duhet të kenë me lirinë. Qeveria është absolutisht pro aktive edhe me komunitetin edhe me vetë familjarët, por edhe me forcat e koalicionit, ndërsa pjesa tjetër pastaj do të jetë një procedure transparente, standarte e institucioneve dhe autoriteteve që merren me hetimin dhe certifikimin ose jo të statusit që duhet të kenë ata pasi të kthehen në Shqipëri”, shprehet ai.

I pyetur në lidhje me atë se çfarë po bëhet nga shteti shqiptar për deradikalizimin e ish-luftëtarëve shqiptarë të ISIS, Sojati duke iu referuar edhe strategjisë kombëtare dhe planit kombëtar të veprimit thekson se kemi kapacitete të krijuara në fushën e edukimit, në fushën e mbrojtjes sociale dhe trajtimit psikologjik, në sistemin e burgjeve dhe shërbimit të provës.

Në të gjitha institucionet jo thjesht janë bërë procedura standarte sesi veprohet, por ka një koordinim nga qendra në komunitete në nivel lokal dhe ka ndërhyrje duke përfshirë edhe shoqërinë civile dhe vetë komunitetin për të qartësuar në radhë të parë edhe faktorët qe i shtyjnë këta individë për të parë sesa vulnerabël janë komunitetet dhe individët tanë dhe besoj që sot jo vetëm që jemi të qartë, por nëse do kishim mundësinë që të kthenim kohën mbrapa shifrat do të ishin absolutisht në favor të zgjidhjes normale, ku mbase nuk do të kishin pasur asnjë person që të largohej”, thekson më tej Sojati.

Lexo më shumë

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

“Ionoterra” testohet në Ballkan, sistemi izraelit paralajmëron për tërmet 8 orë para

Kompania izraelite Ionoterra, e cila zhvilloi sistemin dhe e zbuloi zyrtarisht në Rumani të Premten, 29 Nëntor, pretendon se mund…

SHQIPËRI

Inspektimi i pallateve të dëmtuara, ministri Çuçi në terren me ekspertët nga Izraeli

Drejtuesi qëndror i zyrës Operacionale për Menaxhimin e Fatkeqësisë Natyrore, ministri Fuqiplotë Bledi Çuçi, inspektoi ditën e sotme bashkë me…

KOSOVA

Kryeministri Haradinaj pret në takim investitorë nga Izraeli dhe Shqipëria

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, pret në takim investitorët nga Izraeli dhe Shqipëria, Eitan Bar Zeev, Nimrod Rinot,…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Shqipëria duhet të ndjekë shembullin e Izraelit

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për emisionin Diplomaticus të gazetarit Erion Kaçorri në News24

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…