Bet Israel Kosova në konferencën ndërkombëtare të hebrenjve të Evropës ‘Mahar’ 2019

Përfaqësuesi i Bashkësisë Hebreje-Bet Israel Kosova z. Qendrim Shkodra po merr pjesë në konferencën ndërkombëtare të hebrenjeve të Evropës ‘Mahar’ 2019 e cila po mbahet në Budva të Malit të Zi.


Përfaqësuesi i Bashkësisë Hebreje-Bet Israel Kosova z. Qendrim Shkodra po merr pjesë në konferencën ndërkombëtare të hebrenjve të Evropës ‘Mahar’ 2019 e cila po mbahet në Budva të Malit të Zi.

Kjo konferencë ka filluar nga data 31 Tetor dhe do të vazhdoj deri me 4 Nëntor,2019.

Në këtë konferencë do të shtjellohën tema të ndryshme, si antisemitizmi, zhvillimet politike në Lindje të Mesme, mundësitë e bashkëpunimit në fushën e ekonomisë në mes të Izraelit dhe Evropës si dhe bashkëpunimi kulturor.

Pjesëmarrës në këtë konferencë janë komunitetet hebreje nga e gjithë Evropa, duke përfshirë edhe vendet e Ballkanit, por gjithashtu edhe musafir folës nga Izraeli si dhe Amerika.

Përfaqesuesi i Bashkësisë Hebreje-Bet Israel Kosova z.Shkodra theksoi rëndësinë e pjesëmarrjës në këtë konferencë, mundësinë e krijimit të relacioneve të reja me komunitetet hebreje Evropiane si dhe mundësinë e bashkëpunimit me këto komunitete,sidomos në fushën e kulturës dhe edukimit.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…

SHQIPËRI

Dr.Mojmir Kallus: Projektet e ICEJ e lidhin më afër Shqipërinë dhe Kosovën me Izraelin

Zëvendëspresidenti i Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jerusalemit – ICEJ (International Christian Embassy of Jerusalem) flet për “Izraeli Sot”

KOSOVA

Bet Israel Kosova në konferencën ndërkombëtare “Feja si një instrument për Paqen”

Kryetari i Bashkësisë Hebreje Bet Israel Kosova, Ruzhdi Shkodra, merr pjesë me ftesë të Presidentit të Shqipërisë, Ilir Meta.

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Shqipëria duhet të ndjekë shembullin e Izraelit

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për emisionin Diplomaticus të gazetarit Erion Kaçorri në News24

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…