Armët izraelite konsiderohen ndër ‘Më të rëndësishmet e Dekadës’ nga Forbes

Tre inovacione izraelite në fushën e luftës u theksuan në një speciale të fundit të revistës amerikane “Forbes Magazine”, e cila u përqendrua në sistemet më të rëndësishme të armëve të zhvilluara.

Tank izraelit me sistemin TROPHY

Tre inovacione izraelite në fushën e luftës u theksuan në një speciale të fundit të revistës “Forbes Magazine”, e cila u fokusua në sistemet më të rëndësishme të armëve të zhvilluara dhe të testuara gjatë dekadës së fundit, shkruan gazeta izraelite “The Jerusalem Post”.

Një risi ishte Stuxnet, një program kompjuterik me qëllim të keq që besohet të ketë qenë në zhvillim që nga viti 2005, i cili u përdor në një sulm kibernetik të vitit 2010 që synonte programin bërthamor të Iranit. Thuhet se programi është zhvilluar së bashku nga Izraeli dhe SHBA-të. Virusi i punuar duke synuar sistemet kompjuterike të përparuara të Iranit përgjegjës për funksionimin e centrifugave të tij, duke shkaktuar dëme të mëdha kur aktivizohen.

Revista thotë se sistemi i mbrojtjes nga raketat “Iron Dome”, i cili ishte i vetmi në llojin e tij, ishte një kundërveprim efektiv kundër raketave palestineze me rreze të shkurtër, ndërsa përmendi gjithashtu se sistemi ka shpëtuar jetë me nivelin e tij të suksesit që arrin në 95%.

Sistemi i tretë i përmendur nga “Forbes” ishte sistemi mbrojtës aktiv TROPHY (APS) për tanke, i cili është krijuar për të penguar raketat në hyrje dhe mjetet e tjera antitanke nga goditja e objektivit të tyre.

“Izraeli humbi 50 tanke ndaj Hezbollahut në 2006, por asnjë në luftën e Hamasit 2014 falë TROPHY, e cila ndez eksplozivin për të shkatërruar raketa që vijnë. SHBA ka pajisur tanket e Abrams me të,” shkruan “Forbes”.

Rafael Advanced Defense Systems Systems, zhvilluesi i Iron Dome dhe  TROPHY, tha se ishte krenar që u lavdëruan sistemet e tij, por ishte edhe më krenar për prodhimin e sistemeve “që shpëtojnë jetën e Izraelit çdo ditë”.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Një revolucion i qetë po ndryshon Lindjen e Mesme

Në Lindjen e Mesme, e cila ka jetuar me shumë dhunë për shumë kohë, paqja është e mundshme dhe mund…

SHQIPËRI

Ambasadorët e Ballkanit në Izrael në takim me grupet e biznesit izraelit!

Ambasadorët e Ballkanit në Izrael së bashku me Drejtorin e Ballkanit në MPJ, Dan Oryan, morën pjesë në një takim…

KOSOVA

Arun Chaudhary, amerikano-hebreu që ndihmoi Albin Kurtin të bëhej Kryeministër

Arun Chaudhary ishte një nga strategët e Kurtit në videokomunikimet me qytetarët e Kosovës gjatë fushatës. Chaudhary, i cili ishte…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Shqipëria po dëshmon vlerat e saj edhe në kohën e koronavirusit

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për gazetarin Genc Mlloja të gazetës shqiptare në gjuhën…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Misioni i Mossad për të kapur arkitektin e Holokaustit, Adolf Eichmann

Adolf Eichmann u kap nga shërbimi sekret izraelit në Argjentinë më 11 maj, saktësisht 60 vjet më parë sot; ai…