Operacionet ortopedike, Izraeli revolucionarizon kirurgjinë përmes inteligjencës artificiale

Një milimetër gabim të bën gjëmën në mjekësi, por startapi izraelit RSIP Vision gjen zgjidhjen. Startapi me qendër në Jeruzalem, RSIP Vision Ltd, zhvillon teknologjinë e vizionit kompjuterik për të vizualizuar më mirë kockat dhe nyjet përpara procedurave të tilla, për të minimizuar gabimin njerëzor dhe për të maksimizuar suksesin.


Një milimetër mund të jetë një njësi jashtëzakonisht e vogël e gjatësisë, por kur bëhet fjalë për operacione ortopedike – dhe zëvendësime të legenit dhe gjurit në veçanti – një milimetër mund të bëjë ndryshimin në botë.

Kur krijoni dhe vendosni një nyje prostetike, një devijim madje edhe i një milimetri të vetëm mund të çojë në shumë dhimbje, dhe potencialisht madje edhe nevojën për operacione shtesë korrigjuese.

Startapi me qendër në Jeruzalem, RSIP Vision Ltd, zhvillon teknologjinë e vizionit kompjuterik për të vizualizuar më mirë kockat dhe nyjet përpara procedurave të tilla, për të minimizuar gabimin njerëzor dhe për të maksimizuar suksesin.

Zëvendësimi i legenit, ose artroplastika e legentit, përfshin heqjen dhe zëvendësimin e një nyje të dëmtuar të legenit me një nyje artificiale të bërë zakonisht nga metali ose plastika. Më shumë se 300,000 zëvendësime totale të legenit kryhen çdo vit vetëm në SHBA, sipas Akademisë Amerikane të Kirurgëve Ortopedikë.

Tradicionalisht, një profesionist mjekësor do të përpiqej të matë manualisht kërcin duke përdorur teknologji vizualizimi si matës vertikalë, dhe duke analizuar rrezet X, në një proces që ka parë pjesën e tij të gabimeve të vogla, tha Ron Soferman, themeluesi dhe CEO i RSIP Vision, një intervistë e fundit me gazetën izraelite “Calcalist”.

RSIP Vision ndihmon në automatizimin e matjes së eshtrave dhe kërc duke përdorur vizionin e kompjuterit dhe teknologjisë së thellë të mësimit. Teknologjia e kompanisë siguron një vizualizim automatik, të saktë 3D të hipit të pacientëve për të ndihmuar mjekët në planifikimin më të mirë të operacionit, tha Soferman. Modulet e inteligjencës artificiale të kompanisë automatizojnë ndarjen dhe zbulimin e pikës së strukturës së trupit të pacientit, duke e bërë përgatitjen e operacionit më të lehtë dhe më të saktë, tha Soferman.

Kompania RSIP Vision ka një ekip prej 50 punonjësish në Jeruzalem, San Francisko dhe Boston, tha Soferman.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Koronavirusi/ Izraeli ndryshon linjën e prodhimit të raketave për të bërë respiratorë

Izraeli po ndërron disa linja prodhimit të raketave për të bërë aparate respiratore në përpjekjet për të luftuar mungesat kombëtare…

SHQIPËRI

Investime izraelite në Shqipëri, “Big Mall Group” bashkëpunim me “Hysenbelliu Group”

Grupi izraelit “Big Mall Group” po bashkëpunon me “Hysenbelliu Group”, për të realizuar investime Shqipëri: në infrastrukturë, sektorin e energjisë…

KOSOVA

Arun Chaudhary, amerikano-hebreu që ndihmoi Albin Kurtin të bëhej Kryeministër

Arun Chaudhary ishte një nga strategët e Kurtit në videokomunikimet me qytetarët e Kosovës gjatë fushatës. Chaudhary, i cili ishte…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli me projekte të rëndësishme në Shqipëri

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler ka qenë i ftuar në emisionin ‘PASSPORT’ të gazetarit Arbër Hitaj në…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Oficeri i Mossad: Luftë e ashpër mes shërbimeve inteligjente në botë për ventilatorë me çdo kusht

Shefi i departamentit të teknologjisë në shërbimin e inteligjencës Mossad të Izraelit tha se vendet janë futur në një betejë…