Kosovo speaker of parliament sends warm message to Israel

As two nations agree to establish diplomatic relations, Vjosa Osmani expresses gratitude to Jewish state, citing historical ties between the two peoples

A boy plays on a drum decorated with Kosovo’s flag to celebrate the 12th anniversary of the country’s independence, in the capital Pristina, Monday, Feb. 17, 2020. Kosovo declared independence from Serbia in 2008 recognized by more than 100 countries but not by Belgrade. (AP Photo/Visar Kryeziu)

Prime Minister Benjamin Netanyahu tweeted a video Monday in which Vjosa Osmani, the speaker of the Kosovo parliament, thanked Israel for recognizing the Republic of Kosovo and expressed hope that the new bond between the two nations would be solidified through parliamentary cooperation.

Standing in front of the Jewish community memorial at the Kosovo Parliament, Osmani said, “Todah Rabah to Israel for recognizing the Republic of Kosovo.”

In a reference to the successful Albanian efforts to protect its Jewish community from the Holocaust, and to Albanian assistance to other Jews who fled from Germany and Austria, she continued, “More than seven decades ago, Albanians in Kosovo had opened their hearts and their homes to the Jewish people to save them from extinction.

Get The Times of Israel’s Daily Edition by email and never miss our top storiesFREE SIGN UP
“Since then the people of Kosovo and the people of Israel had a special bond, which was at last formalized through the establishment of diplomatic relations between Kosovo and Israel this past week,” Osmani said.

Last week Serbia and Kosovo vowed to open embassies in Jerusalem.

Until now, Kosovo, a predominantly Muslim country, has never before recognized Israel nor has Israel recognized Kosovo.

The warming ties between Israel and the two Balkan nations come after the Trump administration brokered a deal for Israel and the United Arab Emirates to normalize relations.

The deal was followed by the first commercial flight between Israel and the UAE, with neighboring Saudi Arabia and Bahrain to allow such flights to pass through their airspace.

Additional Arab states, including Sudan, Bahrain and Oman, have been identified as countries that may soon also normalize relations with Israel.

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike