Kreu i Bet Izrael Kosova, Ruzhdi Shkodra takim me nënkolonelin amerikan: Projekte mbi kulturën hebreje dhe Holokaustin

Kryetari i Bashkësisë Hebreje – Bet Izrael Kosova, Ruzhdi Shkodra pret në takim Nënkolonelin e Ushtrisë Amerikane të KFOR, Kapelan z.Jacob Scott. Diskutohet organizimi i një konference edukativo-arsimore në lidhje me kulturën Hebreje si dhe informim më i gjërë për qytetarët lidhur me Holokaustin.


Kryetari i Bashkësisë Hebreje – Bet Izrael Kosova, Ruzhdi Shkodra priti në takim Nënkolonelin e Ushtrisë Amerikane të KFOR, Kapelan Jacob Scott.

“Ishte takim njoftues dhe njëherit u diskutua mundësia e bashkëpunimit në disa fusha si mirëmbajtja e varrezave hebreje në Novobërdë dhe në shumë qendra tjera të Kosovës, organizimi i një konference edukativo-arsimore në lidhje me kulturën Hebreje si dhe informim më i gjërë për qytetarët lidhur me Holokaustin.

Njëkohësisht Kryetari z. Shkodra pranoj ftesën nga Nën Koloneli z. Scott për Simpoziumin e këtij muaji me temën “Praktikat më të mira të bashkëpunimit ndërfetar”, shkruan Bashkësisë Hebreje – Bet Izrael Kosova, në njoftimin saj në rrjetet sociale.

Sot me datë 06.10.2020, Kryetari i Bashkësisë Hebreje -Bet Izrael Kosova z.Ruzhdi Shkodra priti ne takim Nën Kolonelin…

Posted by Jewish Community – Bet Israel Kosovo on Tuesday, October 6, 2020

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023