7 të vdekur në Vjenë nga sulmi terrorist, synohej sinagoga

Udhëheqësi hebre thotë se nuk ka viktima në mesin e anëtarëve të komunitetit; policia fillon operacionin masiv pas të shtënave në disa vende.


Disa sulme me të shtëna ndodhën të hënën në mbrëmje në qendër të Vjenës, duke përfshirë në zonën e një sinagogë dhe zyrat e komunitetit hebre, duke vrarë të paktën shtatë persona, njoftoi media austriake, duke nxitur një operacion policor në shkallë të gjerë.

Gazeta autriake “Kurier” tha të paktën një nga fatalitetet ishte një oficer policie. Ai shtoi se ishin katër persona të plagosur rëndë.
Kishte shumë persona të armatosur, disa prej tyre ende të lirë, sipas mesazheve dërguar anëtarëve të komunitetit vendas hebre.

Udhëheqësi i komunitetit hebre, Oskar Deutsch, tha se nuk kishte viktima në mesin e komunitetit hebre në Seitenstettengasse.

Deutsch shtoi se ishte e paqartë nëse sinagoga qendrore e Vjenës ishte shënjestra e sulmit. Ai vuri në dukje se sinagoga dhe zyrat e komunitetit ishin të mbyllura në kohën e pushkatimit dhe u kërkoi të gjithë anëtarëve të komunitetit të qëndronin larg zonës.

Raportohet se banorëve hebrenj u është kërkuar që të qëndrojnë në shtëpitë e tyre, të mbyllin dyert e tyre dhe të heqin kapakët e kafkave të tyre kur janë jashtë.

“Ka disa persona të plagosur,” shkroi policia në Twitter. “Ne jemi në terren me të gjitha forcat në dispozicion. Ju lutemi shmangni të gjitha sheshet publike në qytet ”.

Policia e Vjenës gjithashtu shkroi në Twitter se rrethanat e sakta të incidentit ishin ende duke u përcaktuar.

Transmetuesi publik austriak ORF citoi dëshmitarët që thanë se disa të shtëna u qëlluan pak pas orës 8 pasdite. Operacioni policor po zhvillohej në qendër të Vjenës, afër lumit Danub.

Lexo më shumë

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

IZRAEL

Përse Yossi Cohen, Shefi i Mossad, është pasardhësi i zgjedhur i Benjamin Netanyahut

Kryespiuni, që shihet gjerësisht pas vrasjes së shefit të armëve bërthamore të Iranit, është një besnik i betuar i Netanyahut…

SHQIPËRI

Center for Jewish Impact: Urime Shqipërisë për festat, dy popujt tanë kanë një lidhje të gjatë

Qendra për Ndikimin Hebre (Center for Jewish Impact) uroi popullin shqiptar me rastin e Festave Kombëtare të Shqipërisë, duke veçuar…

KOSOVA

“Dita e Falenderimeve”, Joe Biden i shkruan letër shoqatës “Miqtë e Amerikës”

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, i ka shkruar një letër shoqatës “Miqtë e Amerikës”…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Përse Yossi Cohen, Shefi i Mossad, është pasardhësi i zgjedhur i Benjamin Netanyahut

Kryespiuni, që shihet gjerësisht pas vrasjes së shefit të armëve bërthamore të Iranit, është një besnik i betuar i Netanyahut…