“New York Times”: Agjentët izraelitë vrasin në Iran numrin 2 të al-Qaeda, me urdhër të SHBA

Abu Muhammad al-Masri, i akuzuar për orkestrimin e bombardimeve vdekjeprurëse ndaj dy ambasadave të SHBA në Afrikë në 1998, sulmin në 2002 në hotelin Kenian në pronësi të një Izraeliti, u vra në Teheran në muajin gusht, thotë raporti


Operativët izraelitë vranë numrin 2 të al-Qaeda në një rrugë në Teheran, në muajin gusht, me urdhër të Shteteve të Bashkuara, bëri të ditur gazeta e madhe amerikane “New York Times”.

Abdullah Ahmed Abdullah, i cili përdori emrin e luftës si Abu Muhammad al-Masri, u akuzua si një nga planifikuesit kryesorë të sulmeve shkatërruese ndaj dy ambasadave të SHBA në Afrikë në 1998.

Ai u vra më 7 gusht, përvjetorin e sulmeve, thuhet në raport, duke cituar zyrtarë të paidentifikuar të inteligjencës.

Sulmet ndaj ambasadave të SHBA në Kenia dhe Tanzani vranë 224 dhe plagosën qindra të tjerë.

Një oficer marine amerikan qëndron roje jashtë ambasadës amerikane në Nairobi, Kenia, pas një shpërthimi të madh që shkatërroi ndërtesën më 7 gusht 1998. Për vendosjene e bombave u fajësua tek al-Kaeda dhe operativi i saj në Afrikë Abu Muhammad al-Masri, i cili thuhet se u vra në Teheran në gusht, 2020. (AP Photo / Sayyid Azim)

 

Një ish zyrtar izraelit i inteligjencës i tha gazetës se Al-Masri akuzohet gjithashtu për urdhërimin e sulmit në 2002 në një hotel në pronësi të Izraelit në Mombasa, Kenia i cili vrau 13 dhe plagosi 80.

Al-Masri po voziste sedanin e tij afër shtëpisë së tij kur dy agjentë izraelitë me një motor u ngritën së bashku me automjetin e tij dhe qëlluan pesë të shtëna nga një pistoletë e heshtur, duke vrarë al-Masri dhe vajzën e tij, Miriam, e cila ishte martuar me të ndjerin e Osama bin Laden. djali Hamza bin Laden.

Atentati nuk është pranuar publikisht nga SHBA-të Izraeli, Irani apo al-Qaeda.

Shtetet e Bashkuara po mbanin skeda për al-Masri dhe anëtarët e tjerë të grupit terrorist në Iran për vite me radhë, por është e panjohur se çfarë roli luajtën SHBA në vrasjen, nëse ka.

Al-Masri ishte një nga anëtarët më të hershëm të al-Qaeda dhe ka të ngjarë i pari që udhëhoqi grupin terrorist pas shefit të tij aktual, Ayman al-Zawahri.

Pas të shtënave, media iraniane identifikoi viktimat si një profesor historie nga Libani me emrin Habib Daoud dhe vajza e tij, Maryam, tha raporti i “New York Times”. Një media libaneze dhe Korpusi i Gardës Revolucionare të Iranit thanë se viktima ishte një anëtar i grupit terrorist Hezbollah, i cili mbështetet nga Irani.

Megjithatë, Daoud dhe Maryam nuk ekzistonin. Një zyrtar i inteligjencës, dhe një ish-shef i grupit Islamik Xhihad të Egjiptit, tha se personi ishte një pseudonim që Irani i dha al-Masri.

Abdullah Ahmed Abdullah, i njohur gjithashtu si Abu Muhammad al-Masri, në një postim të FBI-së duke ofruar një shpërblim për informacionin mbi vendndodhjen e tij. (Screenshot / fbi.gov)

 

 

Është e paqartë pse Irani e strehoi al-Masrin. Irani është një shtet Shiit dhe ka luftuar me al-Qaeda, një organizatë sunite xhihadiste.

Zyrtarët e inteligjencës i thanë Times se al-Masri ishte në “paraburgim” iranian që nga viti 2003 dhe jetoi në Teheran që prej të paktën 2015. Ndërsa ishte në Teheran, ai u mbrojt nga Trupat e Gardës Revolucionare të Iranit, por u lejua të lëvizte lirshëm dhe të udhëtonte jashtë vendit.

Ekspertët i thanë “Times” se Irani mund të mbajë anëtarë të al-Qaeda për të parandaluar sulmet në Iran, ose për t’i lejuar ata të kryejnë operacione kundër SHBA.

Irani bashkëpunon me grupet terroriste sunite me bazë në Gaza Hamas dhe Xhihadin Islamik Palestinez.

Irani ka mohuar strehimin e anëtarëve të al-Kaidës dhe nuk iu përgjigj një kërkese të New York Times për komente mbi artikullin. Zyrtarët izraelitë dhe amerikanë gjithashtu nuk pranuan të komentojnë.

Rreth kohës së vrasjes së al-Masri, një seri shpërthimesh misterioze tronditën Iranin, duke goditur disa zona të ndjeshme, duke përfshirë objektin bërthamor Natanz, një stacion elektrik, një tubacion dhe kompleksin ushtarak Parchin jashtë Teheranit.

Irani tha në shtator se kishte identifikuar ata që ishin përgjegjës për sabotimin në objektin Natanz, por nuk dha detaje të tjera. Raportet e mediave të huaja ia kanë atribuar shpërthimit, për të cilin ata thanë se dëmtoi keq një fabrikë të përparuar të zhvillimit dhe montimit të centrifugave, Izraelit ose SHBA-ve.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara dhe ndërtesat e tjera të dëmtuara në qendër të Nairobi, Kenia, shfaqen të nesërmen pas një bombardimi terrorist, 8 gusht 1998. (AP Photo / Dave Caulkin, Dosje)

 

Agjentët izraelitë kishin vrarë në vitet e kaluara shkencëtarët bërthamorë iranianë duke përdorur vrasësit me motor, të ngjashme me vrasjen e al-Masri, sipas raporteve të huaja.

Al-Masri ishte nga Egjipti dhe rreth 58 vjeç. Ai luftoi sovjetikët në Afganistan me grupe xhihadiste, më pas u ndalua të kthehej në Egjipt dhe u bashkua me Bin Laden. Ai punoi për al-Kaidën në Sudan dhe Somali, ku ai stërviti militantët për të përdorur armët që ata përdorën më pas për të rrëzuar helikopterët amerikanë në Mogadishu në 1993 në të ashtuquajturin incident Black Hawk Down. Nëntëmbëdhjetë ushtarë amerikanë u vranë në betejën me milicët somalezë.

Bin Laden më pas akuzoi al-Masri për komplotin e sulmeve kundër vendeve të SHBA në Afrikë, duke çuar në bombardimet e njëkohshme të dy ambasadave të SHBA. FBI kishte ofruar një shpërblim prej 10 milion dollarësh për informacionin mbi të.

Në 2002, ai orkestroi një sulm në Kenia që vrau 13 vetë – 10 Kenianë dhe tre Izraelitë – kur një makinë bombë shpërtheu në Paradise Hotel Mombasa në 28 Nëntor 2002, menjëherë pasi një grup i madh i turistëve Izraelitë kontrolluan në vendpushimin në bregdet.

Në të njëjtën kohë, një raketë tokë-ajër shënjestroi por humbi një aeroplan Arkia që transportonte 271 njerëz ndërsa u ngrit nga aeroporti i Mombasa.

Burimi: “The Times of Israel”

 

 

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

IZRAEL

Bota arabe e gatshme të përqafojë Lindjen e Mesme të re

Gatishmëria e shteteve arabe për të dalë publikisht në krah të Izraelit kundër Teheranit pasqyron një aleancë solide të rrënjosur…

SHQIPËRI

Ish-ambasadori David Cohen: Shqiptarët rrezikuan jetën për të shpëtuar hebrenjtë gjatë Holokaustit

Ish-ambasadori i parë rezident i Izraelit në Shqipëri, David Cohen, vizitoi së bashku me disa miq të tij izraelitë, parkun…

KOSOVA

“Dita e Falenderimeve”, Joe Biden i shkruan letër shoqatës “Miqtë e Amerikës”

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, i ka shkruar një letër shoqatës “Miqtë e Amerikës”…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Izraeli pajiset me anijen e tij më të përparuar luftarake

Anija e raketave Saar-6 do të përdoret si një masë paraprake kundër raketave të lundrimit të dizajnuara sovjetike Yakhont dhe…