Netanyahu dhe Rivlin telefonojnë për të uruar Biden, e quajnë atë ‘president i zgjedhur’

Dy javë pas zgjedhjeve në SHBA, Kryeministri ka zhvilluar një bisedë të ngrohtë ’me ish zv.presidentin e SHBA-ve. Biden dhe Netanyahu flasin për angazhimin e Uashingtonit për sigurinë e Izraelit, bien dakord të takohen në të ardhmen e afërt


Dhjetë ditë pasi të gjitha rrjetet kryesore amerikane e quajtën Joe Biden fitues të zgjedhjeve presidenciale, Kryeministri Benjamin Netanyahu dhe Presidenti Reuven Rivlin të martën në mbrëmje biseduan me Joe Biden dhe e përgëzuan atë për fitoren e tij në zgjedhje në dy telefonata të veçanta.

Të dy zyrtarët e lartë izraelitë e referuan ish nënkryetarit të SHBA si presidenti i zgjedhur – i pari për Netanyahu – duke i dhënë fund një saga të gjatë në të cilën Izraeli u pa si i gatshëm të merrte një pozicion mbi rezultatin e zgjedhjeve.

Megjithëse Netanyahu më parë e kishte uruar Biden në një deklaratë të përgjithshme, ai nuk kishte arritur të thoshte për çfarë; dhe të hënën ai u duk se me qëllim shmangte thirrjen e tij president i zgjedhur. Rivlin iu referua Biden si i tillë më 8 nëntor.

E përshkruar nga Zyra e Kryeministrit si një “bisedë e ngrohtë”, thirrja Biden-Netanyahu u raportua se ishte planifikuar disa ditë më parë, thuhej se zgjati 20 minuta dhe përmbante një angazhim të përbashkët nga të dy për t’u takuar në një të ardhme të afërt.

Zyra e Netanyahut lëshoi ​​një deklaratë të shkurtër mbi thirrjen, e cila lexonte e plotë: “Kryeministri Netanyahu Flet me Presidentin e zgjedhur Joe Biden: Kryeministri Netanyahu foli këtë mbrëmje (e martë, 17 nëntor 2020) me Presidentin e zgjedhur të SHBA Joe Biden. Në një bisedë të ngrohtë, Presidenti i zgjedhur përsëriti angazhimin e tij të thellë ndaj Shtetit të Izraelit dhe sigurisë së tij. Kryeministri Netanyahu tha se lidhja e veçantë midis Izraelit dhe SH.B.A. është një përbërës themelor i sigurisë së Izraelit dhe politikës së tij. Të dy ranë dakord të takohen së shpejti në mënyrë që të diskutojnë shumë çështje në rendin e ditës dhe përsëritën nevojën për të vazhduar forcimin e aleancës së palëkundur midis SH.B.A. dhe Izraelit.

Lajmet e Kanalit 13 raportuan se telefonata Biden-Rivlin, “me kuriozitet”, ndodhi para thirrjes Netanyahu-Biden. Zyra e Rivlin ishte kështu e para që lëshoi ​​një deklaratë, në orën 7:00 pasdite, duke raportuar se, në bisedën e tyre, presidenti izraelit e përshëndeti presidentin e zgjedhur të SHBA si “një mik i vjetër i Shtetit të Izraelit”, theksoi se marrëdhëniet shkoni “përtej politikës partizane”, dhe tha se Izraeli nuk kishte “asnjë dyshim se, nën udhëheqjen tuaj, Shtetet e Bashkuara janë të angazhuara për sigurinë dhe suksesin e Izraelit”.

Sipas një leximi nga zyra e presidentit, Rivlin më tej tha se SHBA “nuk ka asnjë aleat më të fortë se Shteti i Izraelit; nuk ka asgjë më të fortë se miqësia midis popullit amerikan dhe popullit izraelit; dhe Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës nuk ka mik më të madh se Presidenti i Shtetit të Izraelit, siç e kemi provuar ndër vite.

“Si një mik i vjetër i Shtetit të Izraelit, ju e dini që miqësia jonë bazohet në vlera që janë përtej politikës partiake dhe se nuk kemi asnjë dyshim që, nën udhëheqjen tuaj, Shtetet e Bashkuara janë të përkushtuara për sigurinë dhe suksesin e Izraelit,”, tha Rivlin.

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

IZRAEL

Bota arabe e gatshme të përqafojë Lindjen e Mesme të re

Gatishmëria e shteteve arabe për të dalë publikisht në krah të Izraelit kundër Teheranit pasqyron një aleancë solide të rrënjosur…

SHQIPËRI

Ish-ambasadori David Cohen: Shqiptarët rrezikuan jetën për të shpëtuar hebrenjtë gjatë Holokaustit

Ish-ambasadori i parë rezident i Izraelit në Shqipëri, David Cohen, vizitoi së bashku me disa miq të tij izraelitë, parkun…

KOSOVA

“Dita e Falenderimeve”, Joe Biden i shkruan letër shoqatës “Miqtë e Amerikës”

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, i ka shkruar një letër shoqatës “Miqtë e Amerikës”…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Izraeli pajiset me anijen e tij më të përparuar luftarake

Anija e raketave Saar-6 do të përdoret si një masë paraprake kundër raketave të lundrimit të dizajnuara sovjetike Yakhont dhe…