Përse Yossi Cohen, Shefi i Mossad, është pasardhësi i zgjedhur i Benjamin Netanyahut

Kryespiuni, që shihet gjerësisht pas vrasjes së shefit të armëve bërthamore të Iranit, është një besnik i betuar i Netanyahut dhe zgjedhja e tij e preferuar për të drejtuar Izraelin përmes kaosit të ardhshëm rajonal


Nga Haviv Rettig Gur, The Times of Israel

Në gusht të vitit 2019, njerëzit e afërt me kryeministrin Benjamin Netanyahu e dëgjuan atë duke shqiptuar një fjali befasuese.

“Janë dy njerëz që unë i konsideroj të arsyeshëm për të udhëhequr Izraelin – Yossi Cohen dhe Ron Dermer”, u citua ai nga bashkëpunëtorë të paemëruar të thoshte, duke iu referuar kreut të Mossad dhe ambasadorit të Izraelit në Uashington, përkatësisht.

Ishte jokarakteristike për Netanyahun që të spekulonte për zëvendësimin e tij, ose në të vërtetë për ndonjë gjë që mund të sugjeronte fundin e mandatit të tij si kryeministri më i gjatë i Izraelit. Vetëm ky fakt bëri që disa të interpretojnë komentin e rrjedhur, i cili nuk u mohua kurrë, si një sinjal i llogaritur për Likud MKs dhe shpresat e lidershipit se Netanyahu nuk i sheh kolegët e tij politikan si të barabartë me të dhe planifikon të hedhë mbështetjen e tij pas një besniku të jashtëm kur koha vjen

Por të tjerët e morën komentin me vlerë nominale, dhe për një arsye të mirë. Dermer dhe Cohen janë besnikë të zgjedhur me kujdes dhe të testuar nga krizat që mbikëqyrin për Netanyahun dy shtyllat kryesore të politikës së tij – dhe në mendjen e tij, trashëgiminë e tij: Marrëdhënia e ndërlikuar, por jetike me SHBA, dhe fushata e hidhur, e pareshtur kundër regjimit iranian .

Më shumë se paraardhësit e tyre, dhe ka të ngjarë më shumë se pasardhësit e tyre, të dy burrat janë mbretër të domenit të tyre të politikës, duke shijuar besimin e kryeministrit dhe të aftë për të drejtuar lëvizje të guximshme të politikës edhe në ujëra të paeksploruar, të diskutueshëm.

Dermer orkestroi me famë fjalimin e Netanyahut në vitin 2015 në Kongres për të lambastruar marrëveshjen bërthamore të Iranit, një lëvizje e ndërmarrë pavarësisht rezistencës së zemëruar nga Shtëpia e Bardhë Obama. Ai ishte gjithashtu figura kryesore në marrëdhënien e ngushtë që Netanyahu do të zhvillonte më vonë me Shtëpinë e Bardhë Trump.

Kryeministri Benjamin Netanyahu me Ambasadorin e Izraelit në SHBA Ron Dermer në Uashington DC në 14 Shtator, 2020, një ditë para ceremonisë së nënshkrimit të Marrëveshjeve Abraham në Shtëpinë e Bardhë. (Avi Ohayon / GPO)

 

Por Dermer, besohet përgjithësisht, nuk kërkon një karrierë politike pasi mandati i tij si ambasador merr fund.

Është spiuni Cohen, njeriu për një kohë të gjatë i operacioneve Mossad që besohet gjerësisht se qëndron pas vrasjes dramatike të shefit të armëve bërthamore të Iranit Mohsen Fakhrizadeh javën e kaluar, i cili duket i gatshëm të marrë mantelin e udhëheqjes dhe duket se ka bekimin e Netanyahut për atë.

Ndikimi i Cohen është vështirë të ekzagjerohet. Që kur ai mori përsipër frenat e agjencisë së spiunimit të Izraelit në 2016, Mossad është rritur me shpejtësi në buxhet dhe fuqi punëtore, ka zgjeruar infrastrukturën e saj operacionale dhe është angazhuar në disa nga veprimet më të guximshme të spiunazhit që rajoni ka parë ndonjëherë (sipas raporteve të huaja, natyrisht ) Ajo ka zëvendësuar të gjitha trupat diplomatike profesionale të Izraelit dhe Ministrinë e Jashtme në teatrot më kritike strategjike, të tilla si aleancat në rritje të Izraelit me botën arabe sunite.

Së pari si këshilltar i sigurimit kombëtar dhe më pas si drejtor i Mossad, Cohen ka luajtur një rol kryesor në ndihmën që ka Netanyahu për të centralizuar çështjet më të ndjeshme dhe të rëndësishme të politikës strategjike brenda Zyrës së Kryeministrit, duke prerë institucionet konkurruese dhe bazat e fuqisë, nga ministritë e mbrojtjes dhe të jashtme te kabineti i sigurisë, jashtë lakut.

Në qendër të vëmendjes

Menjëherë pas njoftimit të Netanyahut në vitin 2018 se Izraeli kishte fituar arkivin sekret bërthamor të Iranit në një bastisje mahnitëse gjatë natës në një strukturë afër Teheranit, media të shquara në gjuhën hebraike bëri të ditur se burime anonime u kishin konfirmuar atyre se vetë Cohen kishte mbikëqyrur personalisht operacionin e guximshëm.

Kryeministri Benjamin Netanyahu tregon materialin që ai thotë se ishte marrë nga inteligjenca izraelite nga arkivi i armëve bërthamore të Iranit, në Tel Aviv më 30 Prill 2018. (Amos Ben-Gershom (GPO)

 

Në prill të këtij viti, mes bllokimit të parë të koronavirusit, përsëri u zbulua në shtyp se Mossad kishte angazhuar “pasuritë e saj strategjike” për të sjellë në Izrael pajisje të domosdoshme për të luftuar pandeminë, përfshirë ventiluesit dhe maskat. Në një moment braggadocio të pambrojtur nga një zyrtar i paemëruar i Mossad, u sugjerua gazetarëve se pajisjet ishin rrëmbyer me guxim nga kombet e tjera që nuk dyshonin.

Ishte një përpjekje e çuditshme dhe e ngathët nga agjensia e spikatur e spiunimit, lloji që zbulon më shumë në tonin e tij sesa në informacionin që përcillet. Pretendimi se Mossad kishte vjedhur pajisje mjekësore nga kombet e tjera në mes të një pandemie doli të jetë një përpjekje e gjykuar keq për të nënkuptuar se kishte një arsye thelbësore të mantelit dhe kamatës për caktimin e blerjes së pajisjeve mjekësore në agjencinë e spiunimit . Pse nuk iu ishte dhënë detyra sektorit të prokurimeve të Ministrisë së Mbrojtjes ose Ministrisë së Shëndetësisë, që të dy kanë më shumë përvojë se Mossad në negocimin dhe zbatimin e blerjeve të mëdha jashtë vendit? A i ka vjedhur Izraeli vërtet pajisjet mjekësore?

Më vonë doli se prokurimet ishin më pak emocionuese nga sa sugjerohej fillimisht. Mossad u ishte drejtuar qeverive miqësore dhe kishte blerë prej tyre pajisje që ata besonin se mund të kursenin. Ai bëri disa gabime në zgjedhjen e pajisjeve, dhe disa kanë sugjeruar që ajo të paguante norma më të larta se tregu, por këto gabime mbeten raporte të pakonfirmuara, pasi të gjitha detajet që lidhen me aktivitetet e Mossad (të gjitha detajet që nuk rrjedhin nga Mossad, dmth) janë klasifikuar .

Dhe kjo është çështja. Aktivitetet e Mossad nuk janë të përgjegjshme për publikun në asnjë kuptim të drejtpërdrejtë. Nuk ka asnjë mënyrë të thjeshtë për të verifikuar ose kritikuar aktivitetet e saj. Organizata i përgjigjet Netanyahut dhe kështu nuk ka nevojë të ndahet kredi për sukseset e saj.

Shefi i Mossad, Yossi Cohen flet në një konferencë kibernetike të Universitetit Tel Aviv në 24 Qershor 2019. (Flash90)

 

Këto karakteristika – fshehtësia, besnikëria dhe një hierarki që i përgjigjen drejtpërdrejt kryeministrit – e bëjnë agjencinë e spiunimit mjetin e përsosur për një njeri si Cohen, me inkurajimin dhe mbështetjen e Netanyahut, për të ndërtuar markën e tij dhe praninë e publikut. Cohen theu traditën e gjatë të Mossad në vitet e fundit duke u shfaqur në publik për të folur në lidhje me sfidat e agjencisë, duke dhënë intervista për shtypin dhe duke u ulur në rreshtin e parë në funksione diplomatike, ndonjëherë edhe duke buzëqeshur para kamerave.

Ky publicitet, krahas rolit të tij të përmendur shpesh në negociatat që çojnë në marrëveshjet e fundit të normalizimit të Izraelit, lavdërimet e përsëritura publike të Netanyahut për shefin e spiunit dhe një rrjedhë e qëndrueshme e rrjedhjeve në media rreth shfrytëzimeve të agjencisë në vitet e fundit, e kanë bërë Cohen larg shefi më i dukshëm i Mosadit në historinë e organizatës.

Rreziqet rriten

Por besimi i Netanyahut në Cohen shkon më thellë se besnikëria e tij personale ose dëshira për të dekoruar një pasardhës.

Cohen rrjedh nga një familje e djathtë fetare-Sioniste. Ai është personi i tetë brezave të Jeruzalemit dhe djali i një luftëtari në milicinë e djathtë para-shtetërore Etzel. Ai ndan një orientim themelor kulturor dhe politik me kryeministrin.

Dhe ai ndan diçka tjetër. Cohen dhe Dermer pajtohen të dy me të kuptuarit e Netanyahut për kaosin që do të vijë.

Yossi Cohen, atëherë këshilltari i sigurisë kombëtare, shihet në një takim komiteti në parlamentin izraelit në 8 dhjetor 2015, ulur pas Kryeministrit Benjamin Netanyahu. (Yonatan Sindel / Flash90)

 

Shqetësimi i politikës përcaktuese të Netanyahut rrjedh nga analiza e tij e tendencave rajonale. Ai e sheh një Lindje të Mesme të vendosur të rritet shumë më e rrezikshme dhe kaotike në vitet e ardhshme ndërsa regjimi iranian është çliruar nga kufizimet ndërkombëtare dhe po kalon me forcë mbi një botë arabe të dobësuar politikisht dhe ushtarakisht.

Përfundimi i Iranit ndaj – dhe vendosmëria për të përmbysur – sistemi shtetëror Westfalian në rajon tashmë ka shkaktuar një kthim në të gjithë Lindjen e Mesme drejt besnikërive dhe identiteteve më të vjetra, më të thella. Nuk ka më kuptim që një politikë iraniane të dallohet nga një politikë e Libanit, ose një politikë e Irakut që supozon se qeveria qendrore në Bagdad po thërret të shtënat në vend. Rajoni është duke u ndarë përgjatë aleancave më themelore, midis Shiitëve dhe Sunitëve, midis konservatorëve dhe Islamistëve.

Trupat e ushtrisë iraniane marshojnë në një paradë ushtarake duke shënuar 39 vjetorin e fillimit të luftës Iran-Irak, para shenjtërores së themeluesit revolucionar të ndjerë Ajatollah Khomeini, pak jashtë Teheranit, Iran, 22 shtator 2019. (Zyra e Presidencës iraniane përmes AP)

 

Pas vrasjes së Fakhrizadeh, ish-shefi i CIA-s John Brennan shkoi në Twitter për të sulmuar kundër “terrorizmit të sponsorizuar nga shteti” dhe “shkeljes flagrante të ligjit ndërkombëtar” të përfaqësuar në vrasjen e një zyrtari të lartë ushtarak iranian.

Ishte një moment i përplasjes së ashpër të kulturës. Spamasteri i Obamës u ankua për shkeljen e rendit Westfalian, sfidën që atentati përfaqëson për imunitetet e shenjta të zyrtarizmit. “Këto atentate janë shumë të ndryshme nga goditjet kundër udhëheqësve terroristë dhe operativëve të grupeve si al-Kaida dhe Shteti Islamik, të cilat nuk janë shtete sovrane,” shpjegoi Brennan.

Është një pamje e kuptueshme për një ish-zyrtar të lartë amerikan, por paniku moral mungon në Lindjen e Mesme. Edhe një vështrim i përkohshëm rreth rajonit zbulon se regjimi i udhëhequr nga Ali Khamenei është vendosmërisht transnacional, duke financuar, armatosur dhe kontrolluar milicitë në Liban, Jemen, Siri dhe Irak. Ajo ka dërguar agjentë për të bombarduar komunitetet hebraike në të gjithë botën dhe ka kaluar pjesën më të mirë të 25 viteve të fundit duke u përpjekur t’i shpëtojnë shtrëngimeve të traktatit të mos-përhapjes bërthamore.

Regjimi iranian jo vetëm që nuk është një besimtar i madh në shenjtërinë e sovranitetit shtetëror (natyrisht përveç tij), ai ndan me lëvizjet e tjera islamike një besim udhëzues që shikon sistemin modern shtetëror të imponuar në Lindjen e Mesme nga fuqitë evropiane një shekull më parë si një xhaketë e ngushtë përgjegjëse për asnjë pjesë të vogël të dobësisë dhe çoroditjes në zemrën e Islamit.

Përgjigja e Brennan dhe protesta diplomatike në disa lagje që pasuan vrasjen e Fakhrizadeh shihen në Izrael dhe në pjesë të mëdha të botës arabe sunite si një lloj miopie me dashje që nuk ofron siguri ose përgjigje për ata në rajon që duhet të luftojnë me realitetin e vështirë të një Irani ekspansionist.

Lindja e Mesme është duke hyrë në një kohë të rrezikshme, sipas kësaj pikëpamjeje, me kundërshtarë të fuqishëm të armatosur shpejt, duke vendosur arsenale të mëdha raketash precize, milici transnacionale të përfaqësimit dhe madje edhe armë bërthamore; me shtete të dobëta dhe një arkitekturë ndërkombëtare të sigurisë që avullohet shpejt ndërsa tërheqja amerikane lë pas një vakum të mbushur pjesërisht nga fuqitë lokale si Izraeli dhe Turqia.

Hyn Cohen

Spaymasteri aktual i Izraelit u ngrit në radhët e Mossad si një njeri i operacioneve, duke fituar një reputacion për shfrytëzime të guximshme dhe të mençura dhe duke fituar punën e zëvendës drejtorit në 2011. Ishte nga ai post që ai u zgjidh nga Netanyahu dhe u emërua këshilltar i sigurisë kombëtare në 2013.

Ato vite ishin një periudhë e vështirë për degën e operacioneve të Mossad. Vrasja e piktorit të kontrabandës së armëve të Hamasit Mahmoud al-Mabhouh në Dubai në 2010 u kap nga kamerat e sigurisë që thuhet se ekspozuan fytyrat e një ekipi masiv të goditur nga Mossad. Pas kësaj fiasko, organizata u tha të bënte një hap prapa nga arratisjet e guximshme ndërkombëtare. Nën shefin e agjencisë Tamir Pardo, i cili drejtoi organizatën nga 2011 në 2016, disa operacione u miratuan.

Cohen mori kokën e Netanyahut për shefin e Mossad në 2016 pasi premtoi kryeministrin një kthim në operacionet e guximshme dhe strategjikisht të rëndësishme – dhe një fokus të ngjashëm me lazer në Iran.

Cohen thuhet se ishte çelësi për rimarrjen e operacioneve të Mossad në përgjigje të sfidave të zbuluara në hitin Mabhouh: Gjegjësisht, gjithëpranueshmëria e kamerave, skanuesit biometrikë (11 prej anëtarëve të ekipit të pretenduar të hitit Mossad thuhet se skanuan retinat e tyre si një masë rutinë në Aeroporti i Dubait, skanimet e ndara më vonë me Interpol), dhe instrumente të tjerë të mbikëqyrjes masive.

Ish-drejtori i Mossad, Tamir Pardo merr pjesë në Konferencën Meir Dagan për Strategji dhe Mbrojtje në Kolegjin Akademik Netanya, 21 Mars 2018. (Meir Vaaknin / Flash90)

 

“Për ju duket kënaqësi, ajo gjë në Instagram, që telefoni juaj celular mund të identifikojë kokat me një katror të verdhë dhe një person mund të identifikojë veten pothuajse automatikisht duke përdorur sisteme automatike pothuajse kudo,” tha Cohen në një konferencë të Ministrisë së Financave 2018. “Por një pjesë e madhe e problemeve ose sfidave me të cilat përballet [Mossad] janë të lidhura me faktin se pasaporta juaj aktuale është gjurma e gishtit tuaj, irisi juaj, fytyra juaj. Mundohuni të imagjinoni në cilën botë po operojnë stafi operativ i Mossad, luftëtarët e Mossad. ”

Përgjigja, sipas një raporti të hollësishëm në Haaretz nga 2018: Mossad nën udhëheqjen e Cohen është larguar nga punësimi i agjentëve izraelitë drejtpërdrejt në operacionet e huaja. Në goditjen e dhjetorit 2016 në inxhinierin e dronëve të Hamasit Mohammad a-Zawari në Tunizi, i atribuohet gjerësisht Mossad, një ekip i madh dhe kompleks ndërkombëtar, secila pjesë përgjegjëse për vetëm një pjesë të vogël të operacionit dhe ndoshta e pavetëdijshme për pjesët e tjera, të kryera greva. Vrasësit vetë thuhet se ishin shtetas boshnjakë.

Ky modus operandi i ri, fokusi tek mercenarët dhe bashkëpunëtorët e padëshiruar, ka të ngjarë të jetë përgjegjës për largimet e pastra në rastet e arkivit të vjedhur bërthamor (konfirmuar nga Netanyahu si një operacion i Mossad) dhe vrasjen e Fakhrizadeh (në të cilën Izraeli është mamaja zyrtare).

Në të vërtetë, nëse edhe gjysma e raporteve në lidhje me aktivitetet e Mossad që nga viti 2016 janë të sakta, Cohen ka përmbushur premtimet e tij për Netanyahu. Dhe Netanyahu është përgjigjur me një mbështetje në rritje te Cohen dhe një zgjerim dramatik të buxhetit dhe personelit të agjencisë së tij.

Benjamin Netanyahu dhe Yossi Cohen shikojnë dokumentet në një foto të postuar në mediat sociale nga Netanyahu në 7 dhjetor 2015, pak pasi ai e emëroi Cohen si shefin e ri të Mossad. (PMO / Facebook)

 

Buxheti i Mossad tani raportohet të vlerësohet në mbi 10 miliardë NIS (3 miliard dollarë) dhe me një numër të fuqisë punëtore, sipas raporteve të pakonfirmuara të mediave, më shumë se 7,000 – më të mëdha se të gjitha agjencitë e krahasueshme të spiunimit përveç CIA-s. Nuk është rastësi që komentet e Cohen 2018 për spiunazhin në epokën dixhitale u bënë në një konferencë të Departamentit të Buxhetit të Ministrisë së Financave. Zyrtarët e njohur me operacionet e agjencisë thonë se asnjë kërkesë buxhetore e bërë nga Cohen nuk refuzohet.

Mosadi nën udhëheqjen e Cohen është bërë një instrument i strategjisë madhore për një kryeministër të shqetësuar për kërcënime shumë të mëdha strategjike. Vendi i saj unik në hierarkinë e qeverisë Izraelite i jep asaj një pavarësi dhe një fleksibilitet që lejon Netanyahu të kryejë politikë, të papenguar nga kundërshtarët politikë ose vëzhgimi publik.

Dhe kjo e ka bërë vetë Cohen arkitektin e domosdoshëm të fushatës së gjerë dhe shumë-shtresore të Netanyahut për të prishur programet bërthamore dhe raketore precize të Iranit dhe për të ndërtuar aleanca të reja strategjike kundër kaosit të afërt.

Netanyahu e sheh te Cohen jo vetëm një mbrojtës, por strategu i guximshëm Izraelit do t’i duhet të përballojë në mënyrë të sigurt krizën e ardhshme. Patronazhi i tij është po aq deklaratë se ku Netanyahu beson se po drejtohet Lindja e Mesme po aq sa edhe për atë që ai e konsideron një pasardhës të denjë të vetvetes.

Vrasja e Fakhrizadeh, nëse vërtet është punë dore e Cohen, është vetëm fillimi.

Burimi: The Times of Israel

IZRAEL

Izraeli refuzon ofertën për armëpushim nga Hamasi, intesifikohen sulmet ndaj Gazës

Kryeministri i Izraelit informon kabinetin e sigurisë se ai ka hedhur poshtë propozimin për armëpushim në 'bazë të ndërsjellë' të…

SHQIPËRI

Ambasadori i Izraelit dhe Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve shtrojnë Iftar në Tiranë

Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve, Edmond Brahimaj dhe Ambasadori i Izraelit në Shqipërim Noah Gendler kanë organizuar një iftar për mbrëmjen…

KOSOVA

Dr. Sylë Ukshini: Dy paralele nëpër në histori: Kosova dhe Izraeli

Kosova dhe Izraeli jane shume larg njera nga tjera, por ne historine e popujve te ketyre dy vendeve ka shume…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli i gatshëm të ndihmojë Shqipërinë në procesin e vaksinimit

Në një intervistë për MCN, ambasadori Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler u ndal edhe tek çështjet e politikës së…

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Izraeli fillon stërvitjen ushtarake më të madhe në historinë e tij

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit filluan një stërvitje lufte njëmujore të Dielën - më e madhja në historinë e saj…