E para diplomatike: Izraeli dhe Kosova vendosin marrëdhënie përmes Zoom

Më 1 shkurt, për herë të parë në histori, dy vende kanë krijuar lidhje zyrtare në distancë – në këtë rast, gjatë një ceremonie 28-minutëshe të transmetuar përmes Zoom nga dy kryeqytetet gati 1,100 milje larg njëri-tjetrit.


Nga Larry Luxner, Washington Diplomat

“Diplomacia virtuale” sapo mori një kuptim krejt të ri.

Më 1 shkurt, për herë të parë në histori, dy vende kanë krijuar lidhje zyrtare në distancë – në këtë rast, gjatë një ceremonie 28-minutëshe të transmetuar përmes Zoom nga dy kryeqytetet gati 1,100 milje larg njëri-tjetrit.

Asnjëherë nuk ishte menduar të ndodhte kështu. Shteti mbizotërues hebre i Izraelit dhe Republika me shumicë myslimane e Kosovës – pas disa vitesh negociatash të qeta dhe vonesash të gjata – kishin për qëllim të përuronin marrëdhëniet e tyre muajin e kaluar në një ngjarje aktuale në Jeruzalem, të kompletuar me fjalime, shtrëngime duarsh dhe tosta mbi gota të rakisë shqiptare dhe verës kosher.

Por më pas koronavirusi e pengoi. Me infeksionet COVID-19, Izraeli nuk kishte zgjidhje tjetër përveçse të deklarojë një bllokim të tretë kombëtar dhe të mbyllë aeroportin e vetëm ndërkombëtar të vendit për të gjithë trafikun për një periudhë të zgjatur, duke e bërë të pamundur festimin e planifikuar personalisht.

Duke mos dashur të vonojnë më tej, të dy qeveritë vendosën të shkojnë virtualisht.

“Sot, ne po bëjmë histori,” deklaroi Ministri i Jashtëm izraelit Gabi Ashkenazi në Jeruzalem. “Vendosja e marrëdhënieve midis Izraelit dhe Kosovës është një hap i rëndësishëm dhe prekës historik që pasqyron shumë ndryshime që rajoni ka përjetuar në muajt e fundit.”

“Sot, ne shkruajmë një faqe të artë në historinë e popullit tonë. Ne jemi bërë pjesë e historisë,” tha homologia e Ashkenazit, Ministrja e Jashtme  e Kosovës, Meliza Haradinaj Stublla, duke folur nga Prishtina. “Kjo ceremoni do të jetë një dëshmi për dekadat e ardhshme.”

Ministrja e Jashtme  e Kosovës, Meliza Haradinaj Stublla

 

Para një audience të drejtpërdrejtë të Facebook Live në dhjetëra mijëra, ministrat e jashtëm nënshkruan tre marrëveshje bashkëpunimi. E para – një komunikatë e përbashkët e shkruar në hebraisht, anglisht, shqip dhe serbisht – vendosi marrëdhënie aktuale, ndërsa e dyta ishte një memorandum mirëkuptimi mbi konsultimet diplomatike midis dy ministrive të jashtme. Dokumenti i tretë përshkruan një marrëveshje në lidhje me Mashav, agjencia ndërkombëtare e zhvillimit të Izraelit.

Më pas asistentët skanuan çdo dokument dhe ua dërguan me postë elektronike homologëve të tyre për nënshkrimet përfundimtare. Procesi vazhdoi derisa të gjitha dokumentet të nënshkruheshin në të dy kryeqytetet. Më në fund, Ashkenazi zbuloi një pllakë bronzi që do të shënojë hyrjen në Ambasadën e Kosovës në Jeruzalem kur ajo të hapet zyrtarisht për biznes – me gjasë nga Pasha në fund të Marsit.

Izraeli bëhet kombi i 117-të që njeh Kosovën

Kosova vështirë se është vendi i parë që vendos marrëdhënie diplomatike gjatë epokës COVID-19. Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreini, Maroku dhe Sudani e kanë bërë tashmë këtë, nën ombrellën e Marrëveshjeve Abraham të promovuar nga administrata Trump dhe nga Kryeministri Izraelit Benyamin Netanyahu.

Dhjetorin e kaluar, kur mbretëria e vogël Himalaje e Butanit hapi lidhjet me Izraelin, ceremonia e nënshkrimit u zhvillua në rezidencën e Delhiut të Ri të ambasadorit të Izraelit në Indi, Ron Malka – i cili zhvilloi një ceremoni zyrtare të shkëmbimit të shënimeve me kolegun e tij, Majorin. Gjeneral Vetsop Namgyel, ambasador i Butanit në Indi.

Edhe pa aspektin e saj tepër të pazakontë në internet, ngjarja e 1 Shkurtit do të kishte qenë historike gjithsesi.

Për fillestarët, Kosova – një republikë e shkëputur e Serbisë që deklaroi në mënyrë të njëanshme pavarësinë në 2008 – ka luftuar për respekt global për 12 vitet e fundit. Deri të hënën e kaluar, 116 kombe kishin zgjatur njohjen zyrtare të Kosovës, dy të fundit ishin Bangladeshi në Shkurt 2017, dhe Barbados saktësisht një vit më vonë. Izraeli bëhet i 117-ti, megjithëse vendet e mëdha si Kina, Indonezia, Rusia, Spanja dhe Ukraina mungojnë dukshëm në atë listë.

Më e rëndësishmja, Kosova do të bëhet vetëm vendi i tretë (pas Shteteve të Bashkuara dhe Guatemalës) për të lokalizuar ambasadën e saj në kryeqytetin e Izraelit, Jeruzalemin – dhe kombi i parë me shumicë myslimane që e bëri këtë. Të gjitha vendet e tjera me një prani fizike diplomatike në Izrael kanë ambasadat e tyre në Tel Aviv.

“Ne jemi përjetësisht mirënjohës ndaj Shteteve të Bashkuara. Kjo nuk do të ishte e mundur pa bekimin dhe angazhimin e fortë të Shteteve të Bashkuara dhe ish-Presidentit Donald Trump, ”tha Haradinaj. Ajo gjithashtu vlerësoi Richard Grenell – ish i dërguari special për negociatat e paqes në Serbi dhe Kosovë nën Trump – si dhe sekretarin e ardhshëm të Shtetit Tony Blinken.

Në fakt, ishte në marrëveshjen e gjerë për normalizimin ekonomik të arritur në 4 shtator, 2020, në një samit të Shtëpisë së Bardhë të liderëve kosovarë dhe serbë që u takuan në praninë e Trump, që Serbia ra dakord të zhvendoste ambasadën e saj ekzistuese në Tel Aviv në Jeruzalem nr. më vonë se korriku 2021. Përveç Kosovës dhe Serbisë, vendet e vetme që kanë njoftuar planet për të vendosur ambasada në Jeruzalem janë Hondurasi dhe Malavi.

“Izraeli ka ndjekur themelimin e Kosovës që nga themelimi i saj, dhe gjatë ditëve të vështira të luftës suaj, Izraeli trajtoi refugjatë kosovarë dhe të plagosur, dhe më shumë se 100 fëmijë kosovarë u sollën në Izrael për të studiuar. Izraeli dëshiron një Ballkan të qëndrueshëm dhe ne e dimë çmimin e luftës,”tha Ashkenazi, ish-shefi i shtabit të Ushtrisë Izraelite.

“Marrëveshja e nënshkruar në Uashington midis Serbisë dhe Kosovës na inkurajon,” shtoi ai. “Izraeli e konsideron Serbinë një partner të ngushtë dhe domethënës. Unë dua të shpreh vlerësim të veçantë për Presidentin [Aleksandar] Vuçiçpër udhëheqjen e tij.”

Kundërshtimet e ngritura në Beograd, Bruksel dhe Ankara

Ashkenazi gjithashtu i dha një mirëseardhje të ngrohtë Ines Demirit, e cila do të bëhet ambasadori i parë i Kosovës në Izrael.

Demiri, 41 vjeç, ka kaluar katër vitet e fundit në konsullatën e përgjithshme të Kosovës në New York. Duke përshëndetur nga qyteti i Prizrenit – ku qeveria planifikon të ndërtojë një sinagogë dhe një muze të vogël – ajo është vajza e Votum Demirit, presidentit të komunitetit hebre prej 52 anëtarësh të Kosovës.

Ines Demirit, e cila do të bëhet ambasadori i parë i Kosovës në Izrael.

 

“Zemra ime po mbushet, pasi më në fund pashë rezultatet e punës sonë shumëvjeçare”, shkroi Demiri në Facebook pas ceremonisë. “Ne kemi qenë duke pritur për këtë moment për një kohë kaq të gjatë. Jam thellësisht e nderuar dhe mezi e pres këtë sfidë të re. ”

Flamujt e SHBA-ve ishin të pranishëm si në Jeruzalem, ashtu edhe në Prishtinë, duke pasur parasysh përfshirjen e fortë të Uashingtonit në bisedimet që çuan deri më sot.

“Kur partnerët tanë janë të bashkuar, Shtetet e Bashkuara janë më të forta”, tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price. “Lidhjet më të thella ndërkombëtare ndihmojnë më tej paqen dhe stabilitetin në Ballkan dhe Lindjen e Mesme.”

Megjithatë, jo të gjithë në lagje po nxitojnë për të dalë në dolli për miqësinë e re të Kosovës me Izraelin.

Bashkimi Evropian tashmë ka paralajmëruar Prishtinën se hapja e një ambasade në Jeruzalem do të kërcënonte përpjekjet e vendit për t’u bashkuar me bllokun me 27 anëtarë, me zëdhënësin Peter Stano në Bruksel duke u kujtuar kosovarëve se ai pret që ata të respektojnë “angazhimin e BE-së për një zgjidhja shtetërore e konfliktit izraelito-palestinez përmes dialogut. ”

Në Ankara, Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan menjëherë sulmoi planet e Kosovës për një ambasadë të Jeruzalemit, duke e quajtur atë një shkelje të ligjit ndërkombëtar sepse statusi përfundimtar i qytetit – i pretenduar nga izraelitët dhe palestinezët si kryeqyteti i tyre – ende nuk është përcaktuar.

Overturat e Izraelit në Kosovë po tronditin serbët, përkundër të gjitha fjalëve të vullnetit të mirë.

“Ne kemi investuar përpjekje serioze në marrëdhëniet tona me Izraelin në vitet e fundit dhe nuk jemi të kënaqur me këtë vendim,” i tha ministri i jashtëm serb Nikola Selaković transmetuesit publik RTS në Beograd. Ai paralajmëroi se vendimi i qeverisë Netanyahu për të njohur Kosovën “padyshim që do të ndikojë në marrëdhëniet midis Serbisë dhe Izraelit”.


Artikulli është botuar në “Washington Diplomat

IZRAEL

E mbijetuara e Holokaustit me rreth 400 pasardhës ndërron jetë në moshën 105 vjeç

Shoshana Ovitz mbijetoi Auschwitz pasi pa se nëna e saj ra në duart e mjekut famëkeq nazist, Josef Mengele.

SHQIPËRI

Kryegjyshi Botëror pret ambasadorin Gendler: Izraeli mund ta ndihmojë Shqipërinë me vaksina kundër Covid!

Kryegjyshi Botëror Dede Edmond Brahimaj, Kryetar i Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë, priti në selinë e shenjtë të Kryegjyshatës Botërore Bektashiane,…

KOSOVA

Fahri Xharra: Albin, kur të thërret Izraeli, merre guximin!

Një thirrje jo e zakonshme për udhëheqësin e ardhshëm të Kosovës - Nga Fahri Xharra, publicist

INTERVISTA

Një histori për të gjithë botën

Ambasadori izraelit Noah Gal Gendler ekskluzivisht për Albanian Daily News

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Shefi i Mossadit takim me zyrtarët e lartë të SHBA

Cohen do të takojë Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare të SHBA, shefin e CIA, ndërsa takimi me Biden nuk është ende…