I madh në Ballkan: Izraeli zgjeron shtrirjen e tij diplomatike

Në thellësi: Jo vetëm që marrëdhëniet e Izraelit me shtetet e Ballkanit Perëndimor po shtrëngohen, veçanërisht Shqipëria dhe vendet e ish-republikës së Jugosllavisë, por rajoni ofron shansin që Jeruzalemi të luajë një pjesë më të madhe si ndërmjetës në skenën botërore


Nga The Medialine, Ynetnews.com

Nëse politika e jashtme do të ishte një biznes fitimprurës, lidhjet Izrael-Ballkan do të ishin një industri e rritjes.

Më parë këtë javë, Izraeli njoftoi njohjen e tij të shtetit të diskutueshëm të Evropës Juglindore, Kosovës.

Jo vetëm që marrëdhëniet e Izraelit me vendet e Ballkanit Perëndimor po shtrëngohen, veçanërisht me Shqipërinë dhe vendet që përbënin ish-republikën e Jugosllavisë, por rajoni është një terren trajnimi për vendin për të forcuar aftësitë e tij diplomatike dhe për t’u bërë një ndërmjetës paqësor në botë fazë.

Shtatorin e kaluar, atëherë-SHBA. presidenti Donald Trump e njohu Izraelin si thelbësor për marrëveshjet mbi normalizimin ekonomik midis Kosovës dhe Serbisë, pasi secili nënshkroi dokumente paralele me SH.B.A.

“Izraeli ishte në gjendje të siguronte diçka për ta realizuar atë marrëveshje”, thotë Dr. Yonatan Freeman, një ekspert i marrëdhënieve ndërkombëtare në Universitetin Hebraik të Jeruzalemit. “Kjo tregon fuqinë diplomatike në rritje që ka Izraeli.”

“Kosova gjithashtu tregon se Izraeli mund të shërbejë si ndërmjetës kur bëhet fjalë për konflikte që mund të mos jenë të lidhura me të,” thotë ai.

“Unë nuk do të befasohem në të ardhmen nëse Izraeli përfshihet në marrëveshje midis vendeve shumë larg Izraelit, në lidhje me marrjen e të dy palëve në tryezë dhe sigurimin e diçkaje që të dy palët mund të marrin për ta bërë të mundur marrëveshjen.”

Tani që Izraeli ka pranuar pavarësinë e Kosovës, Jeruzalemi ka lidhje diplomatike me të gjitha vendet e Ballkanit dhe në përgjithësi është në marrëdhënie të mira me fuqitë në rajon.

“Aleati ynë më i afërt është pa dyshim Serbia, por ne gjithashtu kemi marrëdhënie shumë të ngushta dhe të mira si me Maqedoninë ashtu edhe me Shqipërinë. Ne gjithashtu kemi marrëdhënie shumë të ngushta me Malin e Zi, ”thotë ambasadori Dan Oryan, kreu i departamentit të Ballkanit në Ministrinë e Jashtme të Izraelit dhe ambasador jo-rezident në Maqedoninë e Veriut.

Oryan thotë se ambasadori jorezident i Izraelit në Malin e Zi, Yahel Vilan, i cili është i vendosur në Beograd dhe është gjithashtu i dërguar në Serbi, i dha letrat kredenciale Presidentit të Malit të Zi Milo Đukanović të Martën dhe u takua me Kryeministrin e vendit Zdravko Krivokapić dhe Ministrin e Jashtëm Zorçe Radulović ditën e mërkurë.

Oryan e përshkruan marrëdhënien e Izraelit me Bosnjën dhe Hercegovinën si “korrekte”, që do të thotë “e mirë, por më pak e ngrohtë” për shkak të ndikimit të fuqishëm të pakicës etnike boshnjake, të cilët priren të jenë më pak pro-Izraelit dhe më të ndikuar nga Turqia dhe Irani.

Njohja e Izraelit për Republikën e Kosovës është një arritje e madhe për këtë të fundit, e cila e deklaroi veten shtet 13 vjet më parë.

“Njohja izraelite është një hap shumë i rëndësishëm për Kosovën”, thotë Dr. Faruk Ajeti, një studiues në Institutin Austriak për Çështjet Ndërkombëtare i cili përqendrohet në Ballkan.

“Për dy vjet, asnjë vend i ri nuk e ka njohur Kosovën dhe lëvizja e Izraelit mund të nxisë njohje nga vendet e reja.”

Greg Delawie, një ish-ambasador i SHBA në Kosovë, gjithashtu mendon se vendet e tjera mund të ndjekin gjurmët e Izraelit dhe njohën vendin e Ballkanit pa dalje në det.

“Unë mendoj se njohja e Izraelit për Kosovën duhet të ndihmojë në inkurajimin e shteteve të tjera që nuk e kanë njohur Kosovën të ndjekin shembullin e Izraelit, gjë që unë mendoj se do të ishte e jashtëzakonshme”, thotë ai.

Freeman thotë se vendimi i Izraelit për të njohur Kosovën si një vend është gjithashtu domethënës sepse ai ka shikuar për një kohë të gjatë në vendin e Lindjes së Mesme.

“Kosova e sheh Izraelin si një model për mënyrën se si ju ndërtoni një vend pas luftës, pas shumë humbjeve … si mund të arrijmë në një vend të fortë,” thotë ai.

“Ata gjithashtu kishin sfidat e tyre me refugjatët e tyre me shqiptarët etnikë,” shtoi ai.

Kosova është një komb pothuajse tërësisht mysliman i përbërë kryesisht nga shqiptarë etnikë. Serbia e konsideron Kosovën një pjesë të rëndësishme të vendit të saj, pasi që ajo përmban vende me rëndësi fetare për serbët.

Më shumë se 10,000 njerëz vdiqën në Luftën e Kosovës 1998-1999 në të cilën NATO ndërhyri për të larguar forcat serbe nga Kosova.

Freeman thotë se Izraeli përfiton shumë nga lidhjet e tij të reja me Kosovën dhe nga paqja në Ballkan në përgjithësi.

“Ne duhet të fitojmë, nga njëra anë, një treg të ri për fusha si bujqësia, energjia dhe infrastruktura, si dhe një aleat të ri në luftën kundër ekstremizmit islamik kundër Iranit,” thotë ai, duke shtuar se si Kosova ashtu edhe Serbia kanë rënë dakord për të vendosur Hezbollahun në listat e tyre terroriste.

“Zonat që janë më të qëndrueshme për sa i përket ekonomisë dhe politikës dhe gjithçka tjetër ka më pak të ngjarë të përdoren nga ata që kërcënojnë sigurinë e Izraelit,” thotë Freeman.

“Ne duam të sigurohemi që Irani nuk e përdor atë paqëndrueshmëri për përfitimet e veta … Rritja e sigurisë së atyre në zonën [e Ballkanit] gjithashtu rrit sigurinë tonë këtu”.

Kjo ndjenjë përsëritet nga Orian kur flet për marrëveshjet e arritura në shtatorin e kaluar nga ish-palët ndërluftuese.

“Në fund të ditës, çdo hap i mirë ekonomik që po ndodh në Ballkan është i mirë për ne, dhe ne e shohim këtë si një marrëveshje të stabilizimit të Ballkanit, e cila është e mirë për të gjithë”, thotë Oryan.

Sidoqoftë, Jan Pieklo, një ish-ambasador polak në Ukrainë, i cili punon si ekspert për Parlamentin Evropian për vendet e Ballkanit, pohon se rëndësia e marrëdhënies midis Kosovës dhe Ballkanit në përgjithësi është e trunguar nga çështje të tjera.

“Kosova dhe Ballkani nuk janë përparësia kryesore e qeverisë Izraelite” dhe anasjelltas, thotë ai. “Ata kanë shqetësime më të ngutshme afër shtëpisë.”

Oryan pranon se njohja e Kosovës mund të dëmtojë marrëdhëniet e Izraelit me Beogradin në një periudhë afatshkurtër.

“Pa dyshim që Serbia nuk është aspak e lumtur për këtë. Kosova është, siç thonë ata, Jerusalem Jeruzalemi i tyre ’”, thotë ai.

“Por ata kanë shumë miq që e njohën Kosovën, nga ne [Izraeli] te Franca dhe Gjermania dhe shumë të tjerë. Po, për një kohë do të jetë më e vështirë pasi Serbia është shumë afër nesh “.

“Shpresojmë se ata do të përmbushin angazhimet e bëra në Uashington. Ata e dinin që ajo ishte pjesë e marrëveshjes, ”shton Orian, duke iu referuar, ndër të tjera, ambasadës së premtuar të Serbisë në Jeruzalem.

Lexo më shumë

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike