Hillel Fuld, ambasadori i teknologjisë së Izraelit

“Shumë njerëz më ndjekin në rrjetet sociale, por unë më pyesin disa herë çdo ditë,” çfarë bën në të vërtetë? ” thotë Fuld. “Unë dua të ndaj historinë time që njerëzit të kuptojnë se çfarë po bëj.”


Nga ZEV STUB, The Jerusalem Post

Nëse ndiqni skenën teknike të Izraelit në mediat sociale, ndoshta e dini emrin Hillel Fuld. Një shkrimtar, vlogger, podcaster dhe folës publik me ndikim i cili vazhdimisht po ndan selfie me veten me udhëheqësit e biznesit dhe teknologjisë, Fuld është një nga ambasadorët më të mëdhenj të ekosistemit të teknologjisë së Izraelit dhe duket se është kudo ku njerëzit flasin për teknologjinë.

“Shumë njerëz më ndjekin në rrjetet sociale, por unë më pyesin disa herë çdo ditë,” çfarë bën në të vërtetë? ” Fuld thote. “Unë dua të ndaj historinë time që njerëzit të kuptojnë se çfarë po bëj dhe si arrita këtu.”

Fuld, i cili jeton në Beit Shemesh me gruan dhe pesë fëmijët e tij, u rrit në Queens, New York, në një familje të arsimtarëve hebrenj. “Babai im ishte drejtori i Akademisë SAR në Riverdale dhe nëna ime jepte mësime për Izraelin, si dhe anglishten si gjuhë e dytë. Ne erdhëm në Izrael për një vit të shtunë kur isha në klasën e gjashtë, dhe pastaj u transferuam këtu tre vjet më vonë, për sionizëm të pastër. Shkova në shkollën e mesme në Jeruzalem, shkova në Hesder Yeshiva, bëra artileri në ushtri dhe më pas shkova në Universitetin Bar-Ilan. ”

Fuld studioi shkenca politike, por pasioni i tij qëndronte diku tjetër. “Unë isha i hipnotizuar nga teknologjia edhe para se të ishte mirë të bëhesha teknik. Herën e parë që pashë një kompjuter, mendja ime u shkatërrua plotësisht. ”

Fuld gjeti punë si shkrimtar teknik pas diplomimit në universitet, por nuk e gjeti fushën të përmbushur. Kështu që ai filloi një hobi në krah.
“Fillova të shkruaj një blog personal, thjesht sepse doja të shkruaja për teknologjinë. Unë nuk kisha një model biznesi ose një plan për ta fituar atë. Thjesht u bë nga një pasion i pastër, sepse unë e doja atë. Por ajo që ndodhi më pas ishte magjepsëse, ”thotë Fuld.

“Papritmas, sipërmarrësit filluan të më kontaktojnë dhe të më thonë:” Do të doja të takohesha me ty. ” Kështu që unë do të isha ky djalë pa përvojë, dhe këta njerëz që ndërtojnë kompani do të më marrin për drekë. Por kur fillova të flas me ta, zbulova se shumica e tyre ishin përqendruar vetëm të flisnin për teknologjinë e tyre, por nuk mund të shpjegonin në mënyrë efektive se çfarë bëjnë. Sapo isha atje për të marrë një drekë falas, jo për të paguar ose ndonjë gjë tjetër, por përfundova duke punuar me një grup prej tyre se si t’i merrnin mesazhet e tyre atje siç duhet.

“Në shoqërinë izraelite, gjëja më e keqe është të jesh një frier, (pinjoll), dhe njerëzit do të më pyesnin pse nuk po merrja para për të. Por, duke parë mbrapa 15 vjet më vonë, e kuptoj që të mos marrësh para atëherë ishte në të vërtetë gjëja më e zgjuar që kam bërë ndonjëherë. Duke ofruar vlerë dhe duke ndihmuar pa kërkuar asgjë në këmbim, unë krijova besim, dhe kjo është pasuria më e vlefshme në biznes “.

Ky besim përfundimisht do të shndërrohej në një karrierë fitimprurëse konsulente. “Njerëzit do të ktheheshin tek unë dhe do të më thoshin:” Ne i dimë aftësitë tuaja sepse na ndihmuat pa kërkuar asgjë në këmbim. Tani duam të punojmë me ju. ” Disa më dhanë aksione në kompanitë e tyre nga mirënjohja, dhe të tjerët më paguan një mbajtës mujor për të punuar praktikisht për ta në PR, media sociale, përmbajtje ose zhvillim biznesi dhe mbledhje fondesh. ”

“Filozofia ime e biznesit është që kur takoj dikë, unë përqendroj kohën dhe burimet e mia në sigurimin e vlerës, si prezantimet për investitorët ose gazetarët, ose ndihmën për ta bërë një hap më të mirë. Personi që po e merr këtë vlerë nuk po më paguan, dhe ata nuk kanë asnjë pritje, kështu që gjithçka që mund të bëj është të tejkaloj pritjet. Kur e bëj këtë pa pushim dhe përsëri për këta sipërmarrës, ata më kthehen me zemrat në sy si në karikaturat. Tani, unë kam krijuar kënaqësi dhe se mund të fitoj para. ”

Fuld e ndan punën e tij në katër kategori. “Së pari është duke punuar me fillestarët. Me 98% të kompanive me të cilat punoj, nuk marr asnjë monedhë. Edhe nëse ata mbledhin para duke përdorur lidhjet e mia dhe më ofrojnë një tarifë gjetësi, unë kurrë nuk i marr ato. Por 2% e kompanive me të cilat punoj në bazë të mbajtësit ma kthen tërë investimin. ”

“Nr.2 është përmbajtje. Gjatë viteve, unë kam ndërtuar vetë një portofol publikimesh për të cilët shkruaj, gjithashtu pa pagesë. Unë shkruaj për TechCrunch, Forbes dhe të tjerët. Dhe unë bëj një vlog. Disa vjet më parë, kuptova që njerëzit e donin teknologjinë izraelite, por nuk dinin asnjë nga emrat e mëdhenj, kështu që vendosa që, nëse gjithsesi do të takohesha me këta njerëz, do të sillja një kamerë dhe do të filloja t’i intervistoja.

Unë kam bërë 415 episode dhe është bërë një kafshë, sepse askush tjetër nuk po bën intervista video me cilësi të lartë me sipërmarrësit izraelitë. Çdo video merr rreth 10,000 deri në 20,000 shikime, por njerëzit që shikojnë janë CEO, kapitalistë sipërmarrësish dhe investitorë engjëjsh, kështu që cilësia e audiencës është më e rëndësishme sesa sasia.

Përveç kësaj, unë dhe disa miq filluam një podcast rreth tre muaj më parë i quajtur Bootstrap dhe brenda pak javësh, ai u bë podcasti numër një i teknologjisë në Izrael. ”

“Jo 3 është fjala publike. Në fillim, po flisja falas, por kjo u bë e paqëndrueshme, kështu që fillova të tarifoj dhe tani marr një tarifë të konsiderueshme të altoparlantit.

Dhe nr. 4 është se tani unë jam duke u ftuar nga drejtuesit në markat e mëdha shumëkombëshe për të shërbyer si ambasadori i markave të tyre, gjë që është gjëja më e egër nga të gjithë “.

Fuld di qartë se si të punojë në mediat sociale. Ndërsa numrat e tij nuk janë gjigantë nga standardet e ndikimit – 37,000 ndjekës në Twitter, 15,000 në Facebook dhe 9,000 në Instagram – audienca e tij është super e angazhuar, dhe disa nga postimet e tij kanë arritur më shumë se një milion njerëz.

“Në thelb”, thotë Fuld, “unë po jetoj ëndrrën time profesionale dhe jam si një fëmijë në një dyqan ëmbëlsirash çdo ditë. Në të njëjtën kohë, unë kam një sindromë të tmerrshme mashtruese sepse kurrë nuk kam ndërtuar një kompani të madhe ose diçka të tillë vetë. Unë jam thjesht një djalë që e do teknologjinë. ”

Ndërsa Fuld mund të jetojë disi një jetë magjepsëse, familja e tij është përballur me tragjedi. Në shtator 2018, vëllai i Hillel Ari Fuld u vra me thikë për vdekje nga një terrorist 17-vjeçar në parkingun e një qendre tregtare në kryqëzimin Gush Etzion. Ari, si Hillel, ishte një personalitet i dashur në mediat sociale dhe vdekja e tij u pikëllua nga dhjetëra mijëra në të gjithë botën. Hillel dhe familja e tij u shkatërruan nga tragjedia.

E pyeta Hillel nëse vrasja e Ari pasqyrohet në trajektoren dhe mesazhin e tij të karrierës. “Kjo është një pyetje e mirë. Në përgjithësi, unë gjithmonë do të flisja për teknologjinë izraelite, dhe, me raste, do të dilja në Facebook ose Twitter dhe do të flisja për politikë – dhe zakonisht do të filloja për këtë. Në përgjithësi, unë do të qëndroja larg tij. Por pasi ndodhi vrasja, unë u detyrova të futem në konflikt dhe ajo u bë pjesë e jetës time personale. Kështu që unë flas për politikën dhe sigurinë më shumë sesa dikur ”.

Postimet e Fuld për shumë gjëra në mediat sociale – lidhjet e tij të biznesit, makina të zbukuruara, dronë, vëzhgime teknologjike dhe mish, për të përmendur disa – por teknologjia dhe lidhja e tij me Izraelin mbeten në thelbin e gjithçkaje.

“Unë kurrë nuk heq yarmulka kur jam në video ose për takime të rëndësishme. Njerëzit më pyesin nëse është ndonjëherë problem. Përgjigja është se ajo në fakt është bërë një pjesë e rëndësishme e markës sime. Kohët e fundit, unë shkova në Silicon Valley për të takuar një nënkryetar të vjetër të Google i cili nuk është hebre, por ai urdhëroi për mua sushi kosher nga jashtë Silicon Valley sepse ai e di që unë jam një hebre i vëmendshëm që bën Shabbat çdo javë. Kam pasur njerëz në Instagram të më thonë se ata filluan të ndezin qirinj Shabbat çdo javë për shkak të postimeve të mia. ”

Por teknologjia është ende specialiteti i Fuld. “Njerëzit as nuk e kuptojnë se çfarë është një anije rakete Izraeli,” thotë ai. “Ne nuk jemi më vetëm kombi fillestar. Tani ka më shumë se 70 kompani me shumë miliardë dollarë në Izrael dhe do të ketë dhjetëra IPO këtë vit nga një vend më i vogël se New Jersey, në rajonin më të paqëndrueshëm të planetit. Edhe njerëzit që e kuptojnë kombin fillestar nuk kanë një ide se çfarë po ndodh me të vërtetë këtu. ”

Fuld thotë se ai është më i ngazëllyer për fushat e Izraelit të dronëve, kujdesit shëndetësor, realitetit të shtuar dhe virtual, dhe teknologjive të tjera që mundësojnë ndërveprime pa ndërprerje midis njerëzve dhe teknologjisë.

“Njerëzit më pyesin se ku po shkoj me gjithë këtë, cili është plani im i karrierës?” thotë Fuld. “Por unë e dua atë që po bëj tani dhe dua ta mbaj për gjithë jetën time.”

IZRAEL

Izraeli refuzon ofertën për armëpushim nga Hamasi, intesifikohen sulmet ndaj Gazës

Kryeministri i Izraelit informon kabinetin e sigurisë se ai ka hedhur poshtë propozimin për armëpushim në 'bazë të ndërsjellë' të…

SHQIPËRI

Ambasadori i Izraelit dhe Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve shtrojnë Iftar në Tiranë

Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve, Edmond Brahimaj dhe Ambasadori i Izraelit në Shqipërim Noah Gendler kanë organizuar një iftar për mbrëmjen…

KOSOVA

Dr. Sylë Ukshini: Dy paralele nëpër në histori: Kosova dhe Izraeli

Kosova dhe Izraeli jane shume larg njera nga tjera, por ne historine e popujve te ketyre dy vendeve ka shume…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli i gatshëm të ndihmojë Shqipërinë në procesin e vaksinimit

Në një intervistë për MCN, ambasadori Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler u ndal edhe tek çështjet e politikës së…

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Izraeli fillon stërvitjen ushtarake më të madhe në historinë e tij

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit filluan një stërvitje lufte njëmujore të Dielën - më e madhja në historinë e saj…