Ish-agjenti i Mossad, Avner Avraham: Ja mesazhi që Izraeli i dha botës me kapjen e Adolf Eichman

Avner Avraham, ish-agjent i Mossad, themelues i Spy Legends dhe ekspert kryesor në promovimin e gjyqir të Eichmann në botë.


Nga DAVID ZEBULONI

Ne besojmë se dimë gjithçka për gjyqin Eichmann deri tani. Ne kemi lexuar procesverbalet, librat dhe artikujt e gazetave të kohës. Kemi parë filma dokumentarë dhe filma Hollywood, kemi dëgjuar të gjitha dëshmitë e disponueshme në internet. 60 vjet nga gjyqi më i famshëm në historinë e Shtetit të Izraelit, gjyqi që shënoi para dhe pas kujtimit të nazistit të poshtër, asnjë informacion nuk duket të jetë i pabotuar dhe ekskluziv. Gjithçka tani është thënë, gjithçka tani është shkruar. Për të hyrë më thellë në histori dhe për të hetuar çdo implikim që është ende i panjohur, unë u drejtova Avner Avraham, ish-agjent i Mossad, themelues i Spy Legends dhe ekspert kryesor në promovimin e gjyqir të Eichmann në botë.

Sipas Avrahamit, në fakt, ka aspekte të pafundme të këtij kapitulli historik që nuk janë zbuluar ende. «Së pari, unë do të doja të shuaj një mit – fillon ish-agjenti -. Unë do të doja të mohoja të gjithë ata studiues dhe historianë që ia besojnë suksesin e kapjes së Eichmann Simon Wiesenthal, më i njohur si gjuetari nazist ». Siç shpjegon Avraham, Simon Wiesenthal në të vërtetë arriti të kapte shumë nazistë në vitet pas luftës, megjithatë në rastin e Eichmann ai nuk kishte asnjë lloj përfshirjeje. «Suksesi i kapjes është vetëm dhe vetëm i Mossad-it dhe i askujt tjetër. Sidoqoftë, për arsye të fshehtësisë, inteligjenca izraelite fillimisht preferoi të mos merrte merita për këtë mision ».

Dokumenti i rremë me të cilin Mossad i dha Eichmann në fluturimin El Al nga Buenos Aires në Jeruzalem

 

Por nuk mbaron këtu, ish-agjenti i Mossad-it shton dozën: «Një anekdotë interesante dhe pak e njohur daton nga fundi i viteve 1940, kur ishte një përpjekje e parë për të kapur Eichmann. Një përpjekje që dështoi në mënyrë dramatike. Personi përgjegjës për këtë dështim ishte një farë Manos Diamant, i cili gjeti, për një rastësi të pastër, një foto të Eichmann në afërsi të tij. Historia i ka besuar edhe merita që nuk i përkasin. Përkundër përpjekjes fisnike të Diamant, në fakt, kontributi i tij në kapjen e Eichmann ishte absolutisht zero ».

Midis shumë miteve të shpërndara dhe anekdotave të ndara, ka një që më godet veçanërisht. “Pak njerëz e dinë që Ben Gurion nuk ishte në dijeni të faktit se Mossad, së bashku me Eichmann, kishin për qëllim gjithashtu të kapnin Dr. Mengele, i cili ishte në atë kohë në Argjentinë, jo shumë larg tyre – thotë Avner Avraham – për të mbajtur Ben Gurion në errësirë ​​pasi e dinte që nuk kishte ndërmend të fillonte të provonte të gjithë udhëheqësit nazistë ende gjallë. Ben Gurion dëshironte të provonte vetëm një, për të përcjellë një mesazh të fortë në botë. Prandaj, inteligjenca izraelite e mbajti Kryeministrin në errësirë ​​për misionin e dyfishtë, i cili gjithsesi dështoi, pasi ata kurrë nuk arritën të kapnin Mengele ».

Kur më në fund e pyeta themeluesin e Spy Legends nëse ka ende hapësirë ​​të mjaftueshme për ekspertët për të zbuluar informacione të reja në lidhje me procesin, ai u përgjigj pa hezitim: «Po, ju gjithmonë mund të zbuloni diçka të re. Historitë e reja gjithmonë mund të zbulohen. Tregimet e vogla, të cilat janë më të rëndësishmet. Jo vetëm historitë e atyre që morën pjesë në kapje, por edhe ato të personazheve të tjerë që ishin të përfshirë në kauzë. Për shembull, një herë takova djalin e një prej policëve që shoqëroi Eichmann në gjykatë. Ishte jashtëzakonisht interesante për të rizbuluar dhe rishikuar historinë nga këndvështrimi i tij. Më lejoi të hedh dritë mbi aspekte të reja të këtij procesi, të cilat kurrë nuk pushojnë së mahnituri ».

IZRAEL

Izraeli refuzon ofertën për armëpushim nga Hamasi, intesifikohen sulmet ndaj Gazës

Kryeministri i Izraelit informon kabinetin e sigurisë se ai ka hedhur poshtë propozimin për armëpushim në 'bazë të ndërsjellë' të…

SHQIPËRI

Ambasadori i Izraelit dhe Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve shtrojnë Iftar në Tiranë

Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve, Edmond Brahimaj dhe Ambasadori i Izraelit në Shqipërim Noah Gendler kanë organizuar një iftar për mbrëmjen…

KOSOVA

Dr. Sylë Ukshini: Dy paralele nëpër në histori: Kosova dhe Izraeli

Kosova dhe Izraeli jane shume larg njera nga tjera, por ne historine e popujve te ketyre dy vendeve ka shume…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli i gatshëm të ndihmojë Shqipërinë në procesin e vaksinimit

Në një intervistë për MCN, ambasadori Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler u ndal edhe tek çështjet e politikës së…

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Izraeli fillon stërvitjen ushtarake më të madhe në historinë e tij

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit filluan një stërvitje lufte njëmujore të Dielën - më e madhja në historinë e saj…