Sistemi “Iron Dome” e mbrojti Izraelin nga 90% e raketave të lëshura nga Gaza

Sistemi i mbrojtjes ajrore të Izraelit “Iron Dome” ka kapur nëntë nga dhjetë raketa palestineze të hedhura.


Benjamin Netanyahu ka refuzuar kërkesën për paqe nga Hamas-i ndërsa Izraeli nxori trupat ushtarakë përgjatë kufirit me Gaza-n.

Mbi 600 raketa të hedhura nga Izraelitët që të hënën kanë shkatërruar bazat e Islamistëve dhe u kanë marrë jetën nëntë komandantëve të lartë, përfshirë këtu edhe shefin e inteligjencës në Hamas.

Ky i fundit ofroi armëpushim natën e shkuar përmes ministrisë së jashtme ruse pasi të dyja palët lëshuan mbi 1,600 raketa në qytete të populluara duke u marrë jetën shtatë civilëve izraelitë.

Por, Netanyahu është zotuar që trupat e tij ushtarakë janë bërë gati për për një operacion të gjatë dhe se forcat e tyre do të vijojnë të shtohen, pavarësisht thirrjeve të ndërkombëtarëve për uljen të tensioneve. Në Palestinë 83 persona janë vrarë, mes tyre edhe 17 fëmijë.

Ndërsa sistemi i mbrojtjes ajrore të Izraelit “Iron Dome” ka kapur nëntë nga dhjetë raketa palestineze të hedhura, pjesa tjetër ka vrarë të paktën gjashtë civilë dhe ka plagosur më shumë se 90 të tjerë.

Familjet në Tel Aviv e kaluan pjesën më të madhe të mbrëmjes së kaluar të strehuar nëntokë. /abcnews.al/

Lexo më shumë

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…