Angela Merkel: Ata që nxisin urrejtje racore ndaj hebrenjve duhet të ndëshkohen sipas ligjit!

Kancelarja gjermane, Angela Merkel paralajmëroi sot kundër shpërthimeve raciste ose antisemitike gjatë protestave në favor të çështjes palestineze, pasi tubime të reja janë planifikuar këtë fundjavë në Gjermani.


Kancelarja gjermane, Angela Merkel paralajmëroi sot kundër shpërthimeve raciste ose antisemitike gjatë protestave në favor të çështjes palestineze, pasi tubime të reja janë planifikuar këtë fundjavë në Gjermani.

“Ata që urrejnë hebrenjtë në rrugë, ata që nxisin urrejtje racore, janë në kundërshtim me Ligjin tonë Themelor”, paralajmëroi kancelarja.

“Akte të tilla duhet të ndëshkohen vazhdimisht”, nënvizoi ajo.

Gjermania ka regjistruar disa manifestime radhazi pas shpërthimit të dhunës këto dy javët e fundit mes Izraelit dhe Hamasit palestinez.

Një armëpushim i brishtë mes dy palëve hyri dje në fuqi.

Të shtunën e kaluar, rreth 60 persona u arrestuan dhe rreth 100 oficerë policie u plagosën si pasojë e përleshjeve të dhunshme gjatë një demonstrate propalestineze në Berlin.

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…