“Kit 300”, teknologjia izraelite e kamuflazhit revolucionarizon fushën e betejës

“Kit 300”, një teknologji maskimi izraelite po ndryshon ekuacionin, duke çuar në një “revolucion në fushën e betejës”, pasi u mundëson ushtarëve të vijës së frontit të veprojnë në afërsi të forcave armike, por që nuk mund të shikohen prej tyre.


Ndërsa kundërshtarët e Izraelit kanë përmirësuar aftësinë e tyre për të zbuluar ushtarët e IDF-së (ushtrisë izraelit), duke përdorur kamera të përparuara, duke përfshirë kamerat termike dhe pajisjet e shikimit të natës, deri më tani nuk ka pasur një investim shumë të madh në maskimin në Izrael, pohon Gal Harari, kreu i Detektorëve të Ministrisë së Mbrojtjes dhe Dega e Imazheve, në Drejtorinë e Kërkimit dhe Zhvillimit të Mbrojtjes.

Tani, një teknologji maskimi izraelite po ndryshon ekuacionin, duke çuar në një “revolucion në fushën e betejës”, pasi u mundëson ushtarëve të vijës së frontit të veprojnë në afërsi të forcave armike, por që nuk mund të shikohen prej tyre.

“Kit 300” u zhvillua nga Polaris Solutions duke përdorur material të veçantë Fshehja Termike e Veshjes (TVC). Kjo çoi në zhvillimin e një fletë maskimi të lehtë, e cila gjithashtu mund të dyfishohet si barelë.

Pesha nominale e materialit gjithashtu do të thotë që njësitë mund të “ecin me të pa djersitur shumë”, shtoi Harari. “Kjo i lejon ushtarët të kryejnë pritat në fushë dhe të qëndrojnë të fshehur.”

Produkti kaloi me sukses një program pilot që përfshin forcat speciale të Forcave të Mbrojtjes së Izraelit. Një brigadë këmbësorie e ushtrisë u pajis më pas me të. IDF tani duhet të vendosë se sa produkte shtesë do të prokurojë, sipas jns.org.

Bashkëpunimi midis Ministrisë së Mbrojtjes dhe Polaris Solutions përfaqëson një partneritet civil-ushtarak izraelit në të cilin organi i kërkimit dhe mbrojtjes i Ministrisë së Mbrojtjes iu përgjigj shpejt dhe me vëmendje një ideje të re nga një kompani e vogël.

Barelat tradicionale ende në përdorim të përbashkët midis ushtarëve të këmbësorisë datojnë dekada më parë dhe nuk kanë ndryshuar shumë, tha Harari, duke i përshkruar ato si komplekse për të vepruar dhe të rënda. “Ne mund të bëjmë material maskimi që është i fortë dhe që mund të përdoret gjithashtu si barelë “, kujtoi ai.

Gjetja e materialit të duhur që lejon ushtarët të shkrihen me natyrën dhe që bllokon prodhimin e tyre termik ishte sfida kryesore. Kompania zhvilloi mikro-fibra ultra të forta të përziera me metale dhe polimere, duke krijuar një forcë të vërtetë mekanike.

Çdo ushtar i pajisur me çarçaf gjithashtu ka një barelë të lehtë, duke lejuar evakuimin e shpejtë të të lënduarve nga fusha.

Materiali i papërshkueshëm nga shiu gjithashtu do të thotë që njësitë mund të kryejnë një pritë ose të vendosin një pikë vëzhgimi duke bashkuar çarçafët së bashku për t’u ngjarë shkëmbinjve që përzihen në mjedis.

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…