Papa Françesku puth tatuazhin e të mbijetuarës së Auschwitzit gjatë Holokaustit

Lidia Maksymowicz thotë se, ajo dhe Papa “e kuptuan njëri-tjetrin me një vështrim”, ndërsa Papa Françesku e përqafoi në heshtje polaken 80-vjeçare

Papa Françesku flet me Lidia Maksymowicz, një e mbijetuar e Holokaustit, e cila ishte e burgosur në kampin e shfarosjes Auschwitz-Birkenau, përpara se të largohej nga Oborri i San Damaso në Vatikan për audiencën e tij të përgjithshme javore, 26 maj 2021.

Papa Françesku ka puthur tatuazhin e një të mbijetuari në Auschwitz gjatë një audience të përgjithshme të Mërkurën.

Lidia Maksymowicz, 80, një shtetase polake e cila u dëbua në Auschwitz nga Bjellorusia e saj amtare deri në moshën 3 vjeç, i tregoi papës numrin e tatuazhuar në krah nga nazistët, dhe Francis u përkul dhe e puthi atë.

Maksymowicz i tha Vatican News se ajo nuk shkëmbeu fjalë me papën.

“Ne e kuptuam njëri-tjetrin me një vështrim,” tha ajo.

Maksymowicz ka marrë pjesë në ngjarje të sponsorizuara nga Sant’Egidio që synojnë edukimin e të rinjve për Holokaustin. Ajo kaloi tre vjet në zonën e fëmijëve në kamp dhe iu nënshtrua përvojave nga Josef Mengele, i njohur si “Engjëlli i Vdekjes”. Kur kampi u çlirua, ajo u mor nga një familje polake.

Papa ka treguar respektin e tij për të mbijetuarit e Holokaustit në të kaluarën, duke përfshirë një vizitë në vitin 2014 në Memorialin e Holokaustit në Yad Vashem në Izrael dhe një vizitë në shkurt në apartamentin në Romë të një të mbijetuari, shkrimtari dhe poeti 88-vjeçar me origjinë hungareze Edith Bruck.

Vatikani tha se gjatë asaj vizite një orë, Francis i tha asaj: “Unë erdha të të falënderoj për dëshminë tënde dhe t’i bëj homazhe njerëzve të martirizuar nga çmenduria e populizmit nazist.”

“Dhe me sinqeritet, unë përsëris fjalët që shqiptova nga zemra ime tek Yad Vashem dhe që i përsëris para çdo personi që, si ju, vuajti aq shumë për këtë: ‘”I tha pontifi Bruck, sipas rrëfimit të Vatikanit për takimin privat.

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…